Takmer šesť z desiatich dospelých Slovákov má obezitu či nadhmotnosť, tzv. preobezitu. Lekári upozorňujú, že u mladistvých sa za ostatné dve dekády miera obezity zdvojnásobila. Obézny je každý šiesty dospievajúci.
Podľa údajov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj je Slovensko štvrtou krajinou s najvyšším výskytom obezity spomedzi krajín OECD. Ak sa tento negatívny trend nezvráti, v roku 2060 bude podľa OECD u nás žiť deväť z desiatich mužov a sedem z desiatich žien s (pre)obezitou. „V súčasnosti takmer 60 % dospelej slovenskej populácie trpí preobezitou a obezitou. Ak tieto percentá premietneme do absolútnych čísel, tak je to obrovské množstvo dospelých osôb, ktorým musíme venovať patričnú odbornú pozornosť,“ konštatuje doc. MUDr. Ľubomíra Fábryová, prezidentka Slovenskej obezitologickej asociácie (SOA) a viceprezidentka Európskej asociácie pre štúdium obezity (EASO) pre stredoeurópsky región.
Príčina ďalších závažných ochorení
Obezita je čoraz pálčivejší problém, ktorý sa spája s 236 ochoreniami. „Ide nielen o ochorenia ako cukrovka 2. typu, vysoký krvný tlak, infarkty a cievne mozgové príhody, ale aj nádorové ochorenia, Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu. Obezita je závažné chronické ochorenie, ktoré významne zhoršuje kvalitu života, zapríčiňuje vyššiu chorobnosť a skracuje dĺžku života,“ vysvetľuje doc. Fábryová.
Experti na diabetológiu uvádzajú, že obezita môže až v 80 % prípadov za vznik cukrovky 2. typu, v 55 % prípadov za vysoký krvný tlak a v 35 % prípadov za ischemickú chorobu srdca. Ľudia s obezitou potrebujú v priemere až 2,4 krát častejšie lieky na predpis než ostatní pacienti. Potvrdzujú to aj náklady súvisiace so zdravotnou starostlivosťou – tie sú na pacienta s obezitou až šesťkrát vyššie než u pacienta s preobezitou. Obezita je príčinou častejších návštev lekárov, hospitalizácií, zvýšeného predpisovania liekov, častejšieho čerpania PN a tiež nižšej produktivity práce.
Za obezitu môže hlavne životný štýl, nie genetika
Epidémia obezity je otázkou niekoľkých posledných dekád. Za tak krátke obdobie sa významné posuny v našej genetike neodohrali. Podľa odborníkov zo SOA sa dramaticky zmenil práve životný štýl, ktorý charakterizuje výrazné zvýšenie dostupnosti a konzumácie kaloricky bohatej potravy, sedavý spôsob života, poruchy spánku a stres. Pri konfrontácii s takýmito podmienkami má potenciál zvýšiť svoju telesnú hmotnosť väčšina populácie – detí aj dospelí.
Obézny pacient musí zmeniť správanie
Základným krokom pri obezite je jednoznačne úprava životného štýlu, ktorá zahŕňa najmä zmenu vo výžive a stravovacích návykoch, pravidelnú pohybovú aktivitu a tiež psychologické poradenstvo. „Aby bola liečba pacienta s obezitou úspešná, je potrebná jeho motivácia, ochota spolupracovať a investovať do zmeny životného štýlu čas a energiu,“ uvádza doc. Fábryová zo SOA.
Znížiť váhu z krátkodobého hľadiska sa dá relatívne ľahko a rýchlo. Odborníci však upozorňujú, že pokiaľ sa redukcia hmotnosti nespája s dlhodobými zmenami stravovacích a pohybových návykov, šanca na jej dlhodobé udržanie je nízka. Pacient by mal byť okrem iného aj vzdelávaný v oblasti výživy, pohybovej aktivity, ale aj obezity a jej zdravotných následkov.
Pomôcť môže aj telefonické poradenstvo
Pri probléme s obezitou môže poistenec zdravotnej poisťovne Dôvera využiť aj telefonické poradenstvo na Linke pre zdravie, ktorú prevádzkuje táto zdravotná poisťovňa. Poskytuje nemedicínske rady o cukrovke, vysokom krvnom tlaku a srdcovom zlyhávaní, nadváhe a obezite. Linka je dostupná na čísle 0850 850 888, pričom užitočné odpovede na individuálne otázky sprostredkúva poisťovňa bezplatne. Spoplatnený je len samotný hovor.
Úspešné zvládnutie dlhodobej zmeny životného štýlu človeka s obezitou je komplexný ekosystém pomoci. To všetko majú poistenci Dôvery k dispozícii. „Bezplatnú odbornú pomoc nájdu na našej Linke pre zdravie a benefity pre duševné zdravie im pomôžu zvládnuť cestu za zdravím v psychickej pohode. Využiť môžu aj benefity na tvorbu jedálnička podľa typu diagnózy či na nákup zdravých potravín. Za zvýhodnenú cenu môžu získať vzdelávacie publikácie o viacerých ochoreniach, bezplatné tréningové plány a zľavnené štartovné na rôznych bežeckých podujatiach,“ hovorí Roman Mužik, manažér odboru strategického plánovania zdravotnej poisťovne Dôvera a dodáva, že všetky benefity nájdu poistenci Dôvery na webe www.dovera.sk/obezita a tiež dôveryhodné články, rozhovory s odborníkmi, tipy a rady pre zdravý život aj na webe AkoBuk.sk.
Zdravie máme vo svojich rukách
Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie ovplyvňujú zdravotný stav človeka v priemere až zo 60 % faktory životosprávy ako stravovacie návyky, fyzická aktivita, fajčenie či konzumácia alkoholu. Dôsledné zmeny životného štýlu a dodržiavanie predpísanej liečby dokážu znížiť riziko smrti zo všetkých príčin až o viac ako 40 %.
S cieľom sprehľadniť informácie o príčinách odvrátiteľných úmrtí a hovoriť o riešeniach, ako im predchádzať, prebieha na Slovensku vzdelávacia iniciatíva Zdravie máš len jedno. Tá spojila praktických lekárov, špecialistov na hypertenziu, diabetes a obezitu, odborníkov zo zdravotnej poisťovne Dôvera ako aj pacientov, ktorí vzali svoj zdravotný stav do vlastných rúk a idú príkladom ostatným. Ak máte vysoký krvný tlak, cukrovku, problémy s obezitou a nezdravou životosprávou, viac sa dozviete na stránke www.jednozdravie.sk.
Pripravil: Tomáš Turčan z Grape PR
Foto: freepik