Ochráňte váš domov pred mačacími pazúrikmi

0
1366

Mačky sú úžasné chlpaté stvorenia a každodenní spoločníci. Čo ale dokáže naštvať aj zarytých milovníkov mačiek, je poškriabaný a všelijako zničený nábytok doma. Škrabanie a brúsenie pazúrikov je u týchto štvornohých maznáčikov bežným zlozvykom, ale našťastie existujú možnosti, ako ich to efektívne odnaučiť. Inšpirujte sa našimi tipmi, ako byt mačke prispôsobiť tak, aby bola spokojná a cítila sa u vás dobre.
Mačky majú ostré pazúriky a sú schopné nimi zničiť čokoľvek, od stoličky cez sedaciu súpravu až po dvere. Ak to nechcete tolerovať a pravidelne v byte obmieňať poškodený nábytok, je potrebné včas zasiahnuť. Ideálne je vychovávať mačku už od mláďaťa a vštepiť jej základné návyky. Nie každý túto možnosť ale má, napríklad v prípade, že si mačku adoptuje už v dospelom veku z útulku. Dobrá správa je, že aj tak existuje cesta, ako mačku tomuto zlozvyku odnaučiť. Napadlo vás niekedy, prečo to mačky vôbec robia? Vedzte, že je to pre nich prirodzený zvyk. Majú to naprogramované v génoch a vo voľnej prírode si tak okrem iného značkujú svoje teritórium, uvoľňujú nazbierané napätie, precvičujú svaly a brúsením si skracujú pazúriky. Ako mačku odnaučiť, aby si z gauča alebo stoličky nerobila hračku?

Stavte na poriadne škrabadlo
Pokiaľ si všímate, že váš mačací maznáčik má nutkavú potrebu škriabať po všetkom, čo má v dosahu, musíte mu ponúknuť vhodnú alternatívu. Pre tento účel slúžia priamo škrabadlá, ktoré na trhu nájdete v nepreberných variantoch. Kvalitné škrabadlá pre mačky v dobrej kvalite a za dostupnú cenu nájdete na e-shope Hawaj.sk. A aby to nebola nuda, nájdete tam v ponuke domčeky na štyroch nohách aj so škrabadlom. Domčeky v tvare rôznych zvieratiek sú ideálnym doplnkom do vášho bytu a hodia sa pre viac mačiek. Poskytujú im úkryt aj priestor na škrabanie ich ostrých pazúrikov. Domčeky sú vyrobené z kvalitného dreva a sú potiahnuté koženkou a sisalom v zadnej časti. Vnútro je vystlané veľmi príjemnou bavlnou a celý príbytok stojí na štyroch nohách. Pre zvýšenie účinnosti môžete mačku na domček so škrabadlom navádzať pomocou kocúrnika alebo maškŕt. Odvediete tak jej pozornosť a navediete ju na bezpečné miesto, kde si môže pazúriky brúsiť.

Navoňajte nábytok
Pokiaľ to samo o sebe nebude stačiť, vyrobte si domáci odpudzujúci náter na nábytok. Mačky nemajú rady citrusové vône – to využite a nábytok na inkriminovaných miestach nasprejujte touto vôňou. Rovnakú službu vám urobí aj podomácky zmiešaná zmes vody a octu v pomere 1:1. Roztok dávkujte opatrne, aby ste nábytok alebo čalúnenie nepoškodili. Vo zverimexoch tiež predávajú špeciálne odpudzujúce spreje, ktoré fungujú spolahlivo tak, že sa mu mačky vyhýbajú oblúkom. K dostaniu naopak sú aj spreje, ktoré mačkám voňajú – tie zase naopak môžete využiť pre nalákanie ku škrabadlu.

foto: shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu