Odkaz pre rodičov, aby sa ich deti nebáli prísť domov s vysvedčením

0
108
deti s vysvedčením

Je tu koniec školského roka a s ním aj (niektorými) obávaný čas vysvedčení. Občianske združenie IPčko každý deň prijíma desiatky kontaktov od mladých ľudí, ktorí potrebujú psychologickú podporu. S koncom školského roka pribúda počet detí, ktorí sa boja záverečného hodnotenia. IPčko preto pripravilo niekoľko odporúčaní pre rodičov a blízkych, aby sa ich deti nebáli prísť domov.

Stres a tlak na výkon boli minulý školský rok 3. najčastejšou témou v kontaktoch na linkách pomoci a v krízových službách IPčka (13 751 kontaktov). Okrem toho psychológovia a psychologičky v IPčku zrealizovali viac ako 8 400 pomáhajúcich rozhovorov, ktoré sa týkali školy alebo vzdelávacích ťažkostí. Najväčší nárast kontaktov v týchto témach prichádza ku koncu školského roka. „Na našich linkách pomoci teraz každý deň pribúdajú kontakty od mladých ľudí, ktorí sa boja, že sklamú svojich rodičov a nenaplnia ich očakávania. Že nebudú dostatočne dobrí a zlyhajú. Strach, že budú pre svojich rodičov sklamaním, je pre nich násobne horší ako nejaká obava z trestov,“  hovorí PhDr. Marek Madro PhD., MBA, riaditeľ IPčka.

Občianske združenie IPčko preto pripravilo jednoduchý návod pre rodičov a rodiny mladých ľudí, ktorí budú v týchto dňoch prichádzať s vysvedčeniami a inými zhodnoteniami školského roka. Hlavným odkazom pre dospelých je, aby deti zbytočne netrestali, ale pokúsili sa ich zapojiť do riešenia situácie.

Tresty jednoducho nefungujú

Napriek tomu, že tresty za zlé známky sú v rodinách bežné, nie je to vhodná výchovná metóda. „Trestaním sa nedosahujú pozitívne a užitočné zmeny. Ak aj zaberú, tak len krátkodobo a ničia rodičom vzťahy s ich deťmi. Najdôležitejšie však je, že nijako neposilnia motiváciu detí – práve naopak – podkopávajú akúkoľvek chuť zlepšiť si známky,“ vysvetľuje psychológ Marek Madro. Na to, aby si deti a mladí ľudia v ďalšom školskom roku počínali lepšie, potrebujú vnútornú motiváciu. Tá je hnacím motorom pre lepšie výsledky a usilovnú prácu.

deti s vysvedčením

Niekoľko jednoduchých spôsobov IPčka ako podporiť u deti motiváciu:

  • nehľadať vinníka zlých známok, neposudzovať a nevyvodzovať unáhlené závery, ale vypočuť si dieťa a jeho/jej vysvetlenie;
  • vysvetliť svoj pohľad na vec – pokiaľ rodičom na dobrých známkach záleží, mali by vysvetliť prečo;
  • zapojiť dieťa do riešenia situácie a prostredníctvom rozhovoru sa spoločne zamyslieť nad ďalším postupom;
  • naplánovať si spoločne konkrétne kroky, ktoré môže dieťa alebo mladý človek zrealizovať, aby sa v budúcnosti známky zlepšili;
  • poskytnúť deťom podporu a prejaviť hrdosť;
  • neporovnávať ich výsledky s inými a uvedomiť si, že je v poriadku, ak nevynikáme v každom jednom predmete.

„Hlavne si však treba uvedomiť, že naša hodnota nevyplýva zo známok. Vysvedčenie vždy neodráža reálne schopnosti detí a hlavne nedefinuje ich hodnotu ako ľudí. Nezabúdajme na to a hľadajme spoločne to, čo je dôležité – čo naše deti v živote baví a motivuje, kam by sa chceli posúvať a rásť ako ľudia,“ odporúča na záver Marek Madro.

Psychológovia a psychologičky OZ IPčko sú tu nonstop, bezplatne a anonymne na linkách pomoci aj v krízových službách. Viac informácií o dostupnej psychologickej pomoci nájdete na www.ipcko.sk.

Pripravila: Frederika Hazéová  
Foto: IPčko a unsplash.com

IPčko pomáha zadarmo, nonstop a anonymne ľuďom, ktorí už ďalej nevládzu sami niesť svoje ťažkosti. Psychológovia a psychologičky v IPčku pomáhajú nielen cez linky pomoci, email a online chat, ale aj cez centrá krízovej intervencie Káčko, krízové intervenčné tímy KITIP,  či kluby pre mladých.

IPčko začína aktivity na prevenciu radikalizácie mladých

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu