Za nadmerným pĺznutím psa môže byť aj zdravotný problém

0
161
čo je za pĺznutím psa?

Jarná výmena srsti u psa je prirodzený proces. Ide o nahrádzanie zimnej srsti za jemnejšiu letnú.  Tento proces však môže sprevádzať viacero otáznikov.

Pĺznutie ovplyvňujú mnohé faktory ako napríklad častá zmena vonkajšej teploty, kvalita stravy, hormóny, vek, ale aj hladina stresu, a tak môže mať u toho istého psa rozdielnu intenzitu. Zároveň ide u nášho domáceho miláčika o indikátor zdravia.

Za všetkým je viac svetla

Rast chlpov je cyklický a ovplyvňuje ho viacero faktorov ako napríklad sezóna, plemeno, výživa a hormonálny stav. U psov je pĺznutie synchronizované a sezónne. Obzvlášť viditeľné je na jar, keďže spúšťačom pĺznutia je pribúdajúce množstvo denného svetla. „V tomto období môžeme spozorovať na srsti psa preriednuté miesta kde srsť neprilieha a má chlpy s rôznou dĺžkou, alebo tvorí chumáče. Tieto zmeny sú dočasné a prirodzené pre sezónne pĺznutie. Pokiaľ však na srsti pozorujeme symetrické zväčšujúce sa lysiny, podráždenie kože, začervenanie, svrbenie, tvorbu vyrážok alebo drobných raniek je potrebné problém konzultovať s veterinárnym lekárom. Nadmerné pĺznutie a zlá kvalita srsti môže byť spôsobená nekvalitnou výživou, parazitárnymi infekciami, alergiami, reakciou na lieky, ale môže tiež poukazovať na systémové ochorenie pečene, obličiek, štítnej žľazy či nadobličiek,“ hovorí MVDr. Dagmar Zähringer, Ph.D.

Češem, teda pomáham psovi

Pĺznutie patrí k najmenej obľúbeným obdobiam v spolužití človeka a psa, no existujú spôsoby, ako ho môžu obe strany zvládnuť v čo najväčšej pohode. Základom je pravidelné vyčesávanie srsti, pričom výber správnej kefy je kľúčový. Zatiaľ čo pri krátkosrstých plemenách je to o niečo jednoduchšie a primárne si vystačia s vyčesávacím hrebeňom, pri dlhosrstých plemenách sa odporúča vhodná kombinácia viacerých kief, ktoré odstránia chlpy z povrchu tela, vyčešú  podsadu a taktiež premasírujú pokožku. Pri šteniatkach je rozumné voliť hravú, pozitívnu formu starostlivosti o srsť, pre ne sú ideálne vyčesávacie rukavice, alebo iné kefy, ktoré sa dajú navliecť na ruku.

čo je za pĺznutím psa?

Kúpanie urýchľuje pĺznutie

Jedným z prvých krokov v období pĺznutia by malo byť kúpanie psa, ktoré pomáha odstrániť väčšie množstvo odumretej srsti. Nie je však jednoduché vyznať sa v ponuke šampónov. „Pri výbere správneho šampónu je dôležité dbať na typ pokožky a srsti psa a sledovať, na čo je produkt určený. V ponuke sú šampóny proti parazitom, na citlivú, lupinatú pokožku, potlačenie zápachu, ťažko rozčesateľnú srsť, hydratáciu, zvýšenie lesku srsti, ale aj  šampóny určené pre teriérov, dlhosrsté i krátkosrsté psy, ale aj psy s ťažko rozčesateľnou srsťou. Dobrým pomocníkom je aj kvalitný kondicionér, ktorý chlpy zjemní a dodá im lesk,“ vysvetľuje groomer Dodo Gvoždiak zo Super zoo salónu. Po kúpaní by mala nasledovať aj bodka v podobe vyživujúceho spreju na báze probiotík, ktorý srsť vyživí, dodá jej lesk a zároveň ju chráni pred nečistotami.

Čistejšia domácnosť

Pĺznutie psa predstavuje výzvu aj pri udržiavaní poriadku a hygieny v domácnosti. V závislosti od povahy chlpáča môže vplyvom zbavovania sa srsti dochádzať aj k váľaniu sa v blate, prachu či nečistotách počas prechádzky. Pokiaľ nie je možné štvornohého miláčika hneď okúpať, utrieme mu labky, prevzdušníme srsť a dodáme jej lesk pomocou vlhčených obrúskov,  či už na dezinfekčnej báze, na srsť, alebo špeciálne pre šteniatka. Obrúsky rešpektujú citlivú kožu, ale aj čuch zvieraťa, pričom pomáhajú eliminovať aj zápach. Majitelia krátkosrstých plemien taktiež ocenia užitočného pomocníka v podobe odstraňovača chlpov, tzv. valčeka na textílie, vďaka ktorému sa efektívnejšie zbavia psích chlpov z oblečenia i z čalúneného nábytku.

čo je za pĺznutím psa?

Pripravila: Tatiana Kubišová
Foto: Super ZOO

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu