Päť autoriek a jeden príbeh! Dali by sa nahovoriť ešte raz?

0
1156

Vladimíra Šebová, Ivica Ďuricová, Vanda Kys, Michaela Zamari a Baja Dolce – pre slovenský knižný trh nejde o žiadnych nováčikov, ale o autorky, ktoré si získali tisícky nadšených čitateľov. Tentoraz svoju lásku k písaniu spojili a vytvorili jeden príbeh. Ide o jedinečný projekt, ktorý na Slovensku ešte nebol a napínavý román s prvkami trileru dostal názov Azaelov pád. Dokázali by si autorky takúto náročnú spoluprácu predstaviť ešte raz? Pracujú aj na vlastných projektoch? A čo im prebehlo mysľou ako prvé, keď sa mali pustiť do spoločnej knihy?

Kto prišiel s nápadom na písanie tohto príbehu a čo tomuto nápadu prechádzalo?

Vladimíra: S nápadom som kolegynky oslovila ja. Inšpiráciou mi bol môj partner, ktorý pravidelne hrá RPG (role-playing game, v slovenčine aj Hra na hrdinov). So svojimi spoluhráčmi sa prostredníctvom hry vydáva na dobrodružstvo, ktoré každý týždeň pokračuje. Vždy mi potom rozpráva, čo sa udialo počas poslednej hry, kam sa tentokrát s hráčmi dostali, aké odhalenia sa dozvedeli… Vždy ma to baví počúvať. Napadlo mi, že by bolo fajn vytvoriť niečo podobné s inými autorkami. A tak som im navrhla vytvoriť spoločne príbeh, ktorý bude každý týždeň pokračovať a čitatelia si ho môžu prečítať online. Spočiatku to bola len zábava, dnes je z príbehu skvelá kniha.

Čo vám prebehlo mysľou ako prvé, keď ste sa do tohto projektu púšťali?

Baja: Moje prvé myšlienky zneli asi takto nejako – “Fíha, trúfnem si?” V tom období som bola tehotná a netušila som, či sa budem vedieť chytiť na nôtu dievčat, no na druhej strane ma táto zaujímavá ponuka veľmi lákala. Dnes som rada, že som sa na to dala.

Michaela: Sprvu som to v hlave zamietla, lebo písanie ma baví, keď si šibeničné deadliny dávam iba sama sebe, nie, keď je od napísania mojej kapitoly závislý niekto druhý a nebodaj ho budem limitovať. No kolegyne ma napokon prehovorili, začala som v tom vidieť výzvu a na druhý pohľad sa mi deadline – týždeň na kapitolu – už nezdal taký hrozný. Nakoniec sme sem-tam uverejnili kapitolu až po dvoch týždňoch, alebo sme si dokonca aj napísali viac kapitol dopredu a postupne ich uverejňovali.

Vanda: Nadšenie. Vzhľadom na okolnosti vo svete, byť zavretá doma a nemať kontakt s ľuďmi bolo náročné a predstava písania niečoho nového, do čoho sa nebudem musieť nútiť sama a ešte s takými talentovanými ženami, bola povznášajúca.

Ivica: Najskôr som projekt brala tak polo-žartom. Čitatelia nám vymysleli naozaj kuriózne kľúčové slová, ktoré sme mali zakomponovať do príbehu a pred štartom to vyzeralo skôr na paródiu ako na reálny príbeh. Opak bol však pravdou a ja som dodnes milo prekvapená, aký skvelý thriller sa nám podarilo dať dokopy bez osnovy a s takým šialeným zadaním.

Premýšľali ste pred týmto projektom, že by ste niekedy napísali knihu s iným autorom, autorkou, alebo prišiel prvý impulz až pri zrode Azaelovho pádu?

Ivica: Dlhšie sme uvažovali s Vlaďkou, že spolu niečo napíšeme, ale pri našom aktuálnom tempe vydávania kníh sme túto métu odložili na dôchodok. 😀 Som veľmi rada, že sme si strihli spoluprácu aspoň v rámci Azaelovho pádu, a to takisto aj s ostatnými dievčatami.

Michaela: Kým ma Vlaďka neoslovila s autorskou štafetou, vedela som si autorskú spoluprácu predstaviť iba s jednou autorkou. Asi nikoho neprekvapí, že s mojou spisovateľskou spriaznenou dušou Bajou. Aj preto som Vlaďke kývla na našu päťku a som vďačná, že som si to mohla vyskúšať. Na jednej strane je to veľká zodpovednosť, na druhej strane úplne iná a špeciálna skúsenosť. Viem, že si to popri vlastnom režime nemôžem dovoliť často, ale určite to nebolo naposledy. 🙂

Baja: Ja som nad spoluprácou uvažovala už dlhšie, no mala som pred tým veľký rešpekt. Azael nás preveril všetky a bolo to skvelé. Preto do budúcna nevylučujem knižnú spoluprácu. 🙂

Vanda: Ja som veľmi dlho tajne dúfala, že si raz niečo s niekým napíšem v duete, napríklad. Ale ani vo sne by som nečakala, že s tými top topov slovenskej scény vytvoríme niečo takéto unikátne a že toho budem súčasťou. Ďakujem ešte raz, Vladi!

Možno trúfalá otázka, ale zvažujete aj pokračovanie Azaelovho pádu? Alebo nejaký úplne nový príbeh v tomto zložení?

Baja: Zaujímavá otázka. Čo ty na to, Vlaďka? 🙂

Vladimíra: Myslím, že o tom môžu rozhodnúť predovšetkým čitatelia. 🙂

Na aké knihy sa teraz ešte vaši čitatelia môžu tešiť?

Vanda: Ja si konečne plním sen a vydávam knihu, ktorá existuje v elektronickej forme už tri roky, pretože ten príbeh milujem a môžem naznačiť, že sa pracuje aj na jeho pokračovaní. 🙂 Dúfam tak, že ho budú milovať aj čitatelia. Ide o romantickú komédiu s názvom Také klišé! a vychádza už 20.8.2021! 

Baja: Tento rok čitateľov okrem projektu Azaelov pád veľmi nepoteším. Budúci rok v zime však pribudne pokračovanie Habibi série s názvom Candy.

Vladimíra: Mne vychádza kniha Dcéra zimy, ktorá je inšpirovaná slovanskou mytológiou. Príbeh je o Morene, bohyni smrti. Obálku ilustrovala česká ilustrátorka a obálkarka Lenka Šimečková a vnútri knihy je mapa a ilustrácie od slovenského ilustrátora a komiksového tvorcu Briana Terrera, z čoho sa nesmierne teším. Kniha vychádza v slovenčine 27.8.2021 vo vydavateľstve CooBoo a na jeseň vychádza v Česku v českom preklade vo vydavateľstve Fragment.

Ivica: Do konca roka plánujem vydať ešte jednu odbornú knihu o tvorbe názvu firmy a brandingu a ak všetko dobre pôjde, čitatelia sa môžu na jeseň tohto roku tešiť aj na ďalšiu novinku z mojej obľúbenej Edície Z s ďalšou nádhernou obálkou od ilustrátorky Tiny Minor.

Michaela: Ja som si ešte presne nevybrala. 😀 Pracujem na niečom úplne novom, no mimo to zvažujem, či sa vrátim k sérii Šéf môjho šéfa, k sérii Rozhodnutie, z ktorej som tento rok vydala novinku Priznanie, alebo dopíšem príbeh, ktorý som si rozpísala ešte pred mojím debutom… Do konca roka si pravdepodobne nechám čas na premyslenie, ale ako sa hovorí – nikdy nehovor nikdy!

Napínavý príbeh Azaelov pád už nájdete v každom dobrom kníhkupectve a s autorkami sa budete môcť stretnúť aj osobne, na besede spojenej s krstom knihy v Panta Rhei na Poštovej ulici v Bratislave – už 3.8.2021 o 17:30!

Čo vás čaká v príbehu Azaelov pád?

Rosalie nikdy netúžila zachraňovať svet. Sebastian nikdy nechcel byť

tajným agentom. Napriek tomu im osud obom rozdal iné karty.

Patologička Rosalie mala v živote iba jeden cieľ – pomáhať ľuďom z bezpečia svojho

laboratória. Lenže keď prijme ponuku na utajený výskum, jej život sa otočí naruby.

Podľa inštrukcií v obálke má nájsť tajomného architekta Sebastiana. Charizmatický

muž jej však odhalí sprisahanie, na ktorom sa údajne podieľa aj ona.

Rosalie a Sebastian pomyselne stoja na opačných stranách brehu, no ťahá ich k sebe silná príťažlivosť. Ak chcú ochrániť nevinných a svoju rodinu, musia spojiť sily.

Môže Rosalie dôverovať neznámemu spojencovi?

Smrtiaci Azael rozprestiera krídla. Preteky o čas sa začínajú…

foto archív M.Z.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu