Slovenský pesničkár Peter Juhás, ktorý sa zviditeľnil účinkovaním v speváckej súťaži Hlas Česko-Slovenska, ponúkol ochutnávku novej produkcie prostredníctvom videoklipu k piesni Nikomu ťa nedám. 

Pieseň muzikant zverejnil prostredníctvom videoklipu. Novinka je soundom odlišná od jeho doterajších hudobných počinov. „Po niekoľkých rokoch na scéne sa už začína kryštalizovať môj rukopis v mojich piesňach, ale okrem toho, že som folkový spevák, si nemyslím, že je moja muzika úplne uchopiteľná. V každom žánri sa prelínajú žánre iné a táto hudobná flexibilita sa mi pozdáva,“ vysvetľuje spevák experimentovanie s novým zvukom.  „Snažili sme sa ponúknuť čosi súčasné, energické, ale aby som to stále bol ja. Uvidíme, čo mi v hudbe prinesú ďalšie roky,“ dopĺňa.

Zmena hudobného smeru nastala vďaka spolupráci s duom Tom Lobb a Martin Zaujec. Zrod pesničky Nikomu ťa nedám bol trošku neštandardný. „Po mojich potulkách svetom som sa vrátil s tromi novými songami. Všetky som ich odprezentoval chalanom, aby sme nejakú vybrali na nahratie, ale nakoniec sme sa rozhodli, že skúsime niečo spraviť od piky. Prvý deň sme mali niektoré melódie, ktoré zložili Tom s Martinom, ja som začal písať text a vymýšľať, čo tam vlastne budem spievať. Druhý deň sme už mali hotovú skoro celú pesničku, ale chýbal nám text, s ktorým by sa ľudia mohli stotožniť a pár ďalších detailov. Tretí deň sme v štúdiu skúsili posunúť moje hranice, čo sa týka vokálnych výkonov a myslím si, že sa nám výsledok celkom podaril. Ešte by som spomenul, že o mastering sa postaral Lukáš Chromek,“ opisuje muzikant proces tvorenia, ktorý sa celý odohral v nitrianskom štúdiu Beyond Studio. „Tom má na konte niekoľko úspešných rádiových singlov a dúfame, že by toto naše dielo mohlo byť jedným z nich,“ netají spevák nádeje, ktoré do novinky vkladá.

Pesnička Nikomu Ťa Nedám môže kvôli svojmu názvu a na prvé počutie evokovať pocit, že je len ďalšia z mnohých láskyplných vyznaní. „Ja som sa však snažil v texte vystihnúť pocit človeka, ktorý to v živote nemá jednoduché. Zo všetkých smerov naňho idú negatívne ohlasy, ale tie treba hodiť za hlavu. Tí okolo, totiž budú mať vždy to najlepšie riešenie na vaše problémy. Dôležité je však to, čo so svojím životom chcete spraviť vy. Či budete len tak prežívať, alebo si pôjdete za tým, po čom túžite. A keď už to máte, musíte o to ďalej bojovať. A nikomu to nedať,“ zdôveruje sa pesničkár. 

Peter Juhás sa rozhodol svoju myšlienku zvýrazniť aj videoklipom. O produkciu videa sa postaral šikovný Robo Bošeľa z MôlčaRecords. Hlavnej úlohy v klipe sa zhostil talentovaný herec a Peťov dobrý kamarát, Andrej Polakovič. Tak, ako samotný význam skladby i vizuálne zobrazenie nie je prvoplánové. „Na začiatku klipu sa hlavný protagonista ocitá v kaviarni plnej ľudí. Všetci sú s niekým, no on je sám. Potom, čo sa rozhodne so svojím životom zatočiť, ide vymyslieť ako zaujať. Prenesie sa k sebe domov, kde ho čaká jeho parťák – fenka Naira. Aj vďaka jej pomoci si vyskúša rôzne aktivity a nakoniec sa rozhodne pre tanečné kreácie,“ opisuje spevák úvod klipu a pokračuje: „Hlavný hrdina však zistí, že tancovanie mu veľmi nejde, tak ide hľadať inšpiráciu do sveta. Na svojich potulkách stretne, napríklad pouličného muzikanta zo stromu, mňa, ale inšpiruje sa v podstate všetkým naokolo. V závere sa odhodlá k verejnému vystúpeniu, ktorým chce ukázať, že aj on tu žije spolu s ostatnými. Že aj on má právo robiť vo svojom živote čo chce a že nikto nemá právo utláčať toho druhého. V podstate je teda táto skladba o slobode. Tú si musíme strážiť. A nikomu ju nedať“

Aktuálne prebiehajú letné koncerty a akcie, na ktorých Peter Juhás vystupuje s celou kapelou, na jeseň dokonca plánuje vlastné turné naprieč Slovenskom. „Týmto by som sa chcel poďakovať každému jednému z vás (divákov/poslucháčov), za to, že podporujete muziku a chodíte na koncerty,“ vyjadruje vďačnosť pesničkár na záver.

Pripravila: Janka Marczellová, Foto: archív P. J.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu