Sedem rokov existencie Česko-Slovenského plesu, to je sedem nezabudnuteľných plesových nocí a sedem rokov budovania hodnotnej tradície, vďaka ktorej sa Česi a Slováci v jediný večer stretnú, aby si bok po boku pripomenuli svoju spoločnú históriu.

Česko-Slovenský ples získal rokmi v očiach médií, verejnosti i svojich priaznivcov status podujatia s najvyššou kultúrnou úrovňou a vysokým celospoločenským významom. Vďaka tomu mu aj tento rok udelili oficiálne záštity prezidenti oboch krajín – prezident Českej republiky pán Miloš Zeman a prvýkrát v histórii plesu i nová prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová.

“Ešte stále v nás doznievajú dojmy a emócie z krásneho večera. Máme za sebou už siedmy ročník a my veríme, že šťastná sedmička nášmu plesu prinesie ešte veľa ďalších vydarených rokov. Veľká vďaka všetkým našim priaznivcom, účinkujúcim, partnerom i cteným hosťom. Bez vás by Česko-Slovenský ples nebol taký, aký je. Tešíme sa na Vás opäť o rok,”  hodnotí uplynulý ročník riaditeľ Česko-Slovenského plesu Radovan Čaplovič.

Ako je už na plese dobrým zvykom, v rámci programu nechýbalo viacero prekvapení

Prvým z nich bola skladba Bedřicha Smetanu Vltava v podaní hudobného zoskupenia Zvonkohra Košariská – Priepasné, detí pochádzajúcich z rodiska Generála Milana Rastislava Štefánika – jednej z osobností, ktorej bol venovaný program tohtoročného plesu.  

Hostí čakali tiež dve filmové prekvapenia: dokument slovenského režiséra Petra Hledíka venovaný prierezu storočnej histórie Slovenského národného divadla, ktoré v tomto roku oslavuje výnimočné jubileum a tiež krátky videofilm Generál Milan Rastislav Štefánik Osloboditeľ, vytvorený Vojenským historickým ústavom Bratislava pri príležitosti 140. výročia narodenia M. R. Štefánika a 100. výročia jeho tragickej smrti.   

Tradičné úvodné predtancovanie prinieslo skutočnú lahôdku pre tých najnáročnejších milovníkov umenia – majstrovské dielo Piotra Iľjiča Čajkovského, Mariusa Petipu a Leva Ivanova Labutie jazero v dvoch exkluzívnych prevedeniach. Prvé z nich predviedol Balet Divadla J. K. Tyla v Plzni. Druhé baletné vystúpenie ikonický duet Biele Adagio – vrchol 2. dejstva Labutieho jazera odtancovali prví sólisti Baletu SND Olga Chelpanova a Konstantin Korotkov. Vystúpenie dvojice baletných majstrov bolo zároveň venované ich domovskému Slovenskému národnému divadlu, ktoré tento rok oslavuje 100. výročie založenia. Hudobnou poctou SND bolo tiež druhé vystúpenie Jaroslava Dvorského, slávna neapolská pieseň O Sole Mio, ktorá je neodmysliteľnou stálicou svetových operných repertoárov.

Hosťom do tanca spievali hviezdy ako Richard  Müller, Leona Machálková, Emma Drobná, Tereza Mašková a Martin Chodúr

Aktuálna Česko-Slovenská SuperStar Tereza Mašková si svojím vystúpením uctila českú legendu Věru Špinarovú. Slovenská kapela Duchoňovci zase pripomenula nesmrteľné hity Karla Duchoňa pri príležitosti jeho nedožitých 70. narodenín. K úžasnej atmosfére na parkete prispel tiež Rozhlasový Big Band Gustava Broma so sláčikovou sekciou Symfonického orchestra Českého rozhlasu pod taktovkou dirigenta Vladimíra Valoviča. Rezidenčný súbor Českého rozhlasu aktuálne oslavuje úctyhodných 80 rokov svojej existencie. Celým večerom hostí sprevádzala česko-slovenská moderátorská dvojica v zložení Michala Hergetová a Roman Juraško.

O nezabudnuteľný kulinársky zážitok plesových hostí v podobe servírovanej galavečere sa postarala Francouzská restaurace Art Nouveau, pod vedením šéfkuchára Patrika Bečvářa, člena Národního týmu kuchařů a cukrářů  a šéfcukrárky Adély Hostaškovej.

foto: @peltandavid, #davidpeltanphoto, www.davidpeltan.cz

Červený koberec svojou krásou doslova rozžiarili plesajúce dámy, tradične nechýbali topmodelka Andrea Verešová a speváčka Celeste Buckingham. Pozvanie prijala herečka Marika Šoposká, ktorá prišla s manželom, filmovým zvukárom Petrom Čechákom. Nechýbala česká Miss 2013 a moderátorka TV Prima Gabriela Lašková a moderátorka Monika Leová. Objavila sa tiež moderátorka Eva Perkausová a herečka a riaditeľka divadla Hana Gregorová, či huslistka Markéta Muzikářová. Ozdobou večera i módnej polície sa stali kráľovné krásy – Česká Miss Earth 2015 Karolína Mališová a Česká Miss 2015 Nikol Švantnerová, ďalej Miss Global 2019 Karolína Kokešová a Miss Czechoslovakia 2019 Klára Vavrušková. Rovnako ako každý rok, mali na plese opäť svoje zastúpenie i osobnosti zo sveta športu – futbalový reprezentant Tomáš Rosický s manželkou Radkou Rosickou a česká tenistka Andrea Sestini-Hlaváčková s manželom, bývalým talianskym tenistom Fabriziom Sestini. Vzhľadom na celospoločenskú vážnosť Česko-Slovenského plesu, zavítali do Obecného domu i predstavitelia oboch krajín. Pozvanie prijal český minister zahraničných vecí Českej republiky Tomáš Petříček i prvý námestník primátora hlavného mesta Praha Petr Hlaváček. Pri príležitosti 140. výročia narodenia generála M. R. Štefánika prijali pozvanie tiež prvý slovenský kozmonaut plukovník Ivan Bella, riaditeľ Vojenského historického ústavu (VHÚ) plukovník Miloslav Čaplovič a český vojenský historik a spisovateľ plukovník Eduard Stehlík. 

Práve v súvislosti s Obecným domom čelili organizátori počas príprav tohto ročníka novej výzve: “Pre vysoký záujem o vstupenky sme sa po konzultácii a súhlase  Obecného domu rozhodli vyjsť v ústrety prianiu našich hostí a zvýšiť kapacitu hlavnej Smetanovej siene o nové krásne priestory lóží, ktoré boli vyhotovené špeciálne len pre tento večer,” prezrádza zaujímavosť zo zákulisia príprav riaditeľ produkcie Lumír Mati.

Nasledujúci, 8. ročník Česko-Slovenského plesu sa uskutoční v pražskom Obecnom dome 6. februára 2021.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu