Po Dolnom Rakúsku na bicykli s celou rodinou

0
736
Po Dolnom Rakúsku

Dolné Rakúsko je známe svojou krásnou prírodou, kultúrnymi pamiatkami a výbornými cyklotrasami. Vďaka aktualizovanej cyklomape si môžete vybrať trasy cez tunely, lesom, po starej železnici, k vodopádom či k trajektu cez Dunaj.

Každoročne sa v regióne koná aj veľmi populárna Dolnorakúska krajinská výstava. V tomto roku s témou Tajomstvá MARCHFELDU.

Tajomstvá MARCHFELDU

Región Moravské pole (Marchfeld) je oveľa zaujímavejší, ako na prvý pohľad vyzerá. Územie medzi Viedňou a Bratislavou ukrýva v sebe mnoho tajomstiev a protikladov. Dolnorakúska krajinská výstava 2022 je venovaná všetkým aspektom regiónu Moravské pole. Jej ústredným bodom je barokový zámok Marchegg. Pod názvom „Tajomstvá MARCHFELDU – Človek.Kultúra.Príroda“ pozýva návštevníkov od 26. marca do 13. novembra 2022 na fascinujúce objavovanie Marchfeldu. Región je úzko spojený s osudom Habsburgovcov. V jarnom období je veľkým lákadlom aj veľká kolónia bocianov, ktoré žijú priamo v Marcheggu.

Nová cyklomapa Dolného Rakúska

Ponúka 10 TOP cyklotrás s celkovou dĺžkou viac ako 1400 kilometrov a sú určené všetkým milovníkom cyklistiky. Vďaka výbornému značeniu, kvalitným prevádzkam pre cyklistov, množstvu pohostinstiev a viech, ako aj servisných staníc si s ňou môžete jazdu na bicykli doslova vychutnať bez akýchkoľvek starostí. V historickom srdci Rakúska spája husto prepletená sieť cyklistických chodníkov očarujúce kultúrne dedičstvo a neobyčajnú rozmanitosť krajiny. Okrem desiatky TOP cyklotrás mapa obsahuje aj šesť tipov vedúcich pozdĺž riek, tienistými lesmi, popri slnkom zaliatych vinohradoch a historických kultúrnych pokladov. Ponúkajú dokonalý pôžitok z jazdy na bicykli. Nadšenci horskej cyklistiky nájdu tie najlepšie podmienky. Začiatočníci si môžu vybrať ľahšie trasy. Pokročilí cyklisti prechádzajú najkrajšími časťami krajiny – popri Dunaji, cez lesy v oblasti Waldviertel, zvlneným regiónom Mostviertel alebo cez vinohrady v oblasti Weinviertel. Rodiny ocenia výber ďalších 14 cyklotrás určených najmä menším nadšencom cyklistiky. Detské trasy sú ľahko zvládnuteľné a bezpečné a  vždy je pri nich uvedený odporúčaný vek aj dĺžka. Cyklomapu si môžete stiahnuť online na www.dolne-rakusko.info.

4 tipy na rodinné cyklovýlety

  1. Zo Spitzu do Dürnsteinu a späť. Pravdepodobne predstavujú najkrajších 25 kilometrov Dunajskej cyklistickej cesty. Trasa je ako stvorená na zábavný rodinný cyklovýlet. Stále máte výhľad na Dunaj. Na ceste sa môžete zastaviť v múzeu plavby v Spitzi na Dunaji a zúčastniť sa aj špeciálnej prehliadky venovanej najmä deťom. Prechádzate okolo zrúcaniny hradu Hinterhaus, o ktorom sa rozpráva mnoho legiend a povestí. Kvôli panoramatickému výhľadu na okolitú krajinu je zaujímavý aj výlet na staré opevnenie. Raritou je aj prevoz trajektom na druhý breh Dunaja.
  2. Cyklotrasa Traisental  je dlhá 111 kilometrov. Vedie popri idylických terasovitých viniciach a rozľahlých poliach Mostviertlu. Dva úseky sú obzvlášť vhodné pre rodiny, pretože na ceste je takmer za každou zákrutou skvelý dôvod na oddych pre deti. Na 6 km dlhej trase okolo St. Aegyd sa oplatí navštíviť zábavné ťavie divadlo v Kernhofe. O niečo viac ako 6 km meria okruh pozdĺž rieky Traisen v St. Pöltene. Vzrušujúca objaviteľská cesta hlavným mestom spolkovej krajiny láka na návštevu Dolnorakúskeho múzea s akváriami a teráriami. Z veže Klangturm sa návštevníkom naskytne pohľad na St. Pölten z vtáčej perspektívy. Oplatí sa zastaviť aj pri Viehofnerských jazerách a presedlať z bicykla na vodný bicykel alebo čln. V lužnej krajine náučného chodníka Feldmühle môžete zase pozorovať medzi rastlinami mnohé druhy vtákov, žiab a motýľov.
Donauradweg / Blick auf Dürnstein

3. Železničná cyklotrasa Türnitz Bahnradweg s dĺžkou 18 kilometrov vedie mimo ciest s autami a navyše prejdete cez tri železničné tunely. V tuneloch Prinztal, Moosbach alebo Dickenau sa však nemusíte obávať, že by sa k vám náhle priblížil vlak – železničná trať je už dlho uzavretá. Na konci trate v Türnitzi sa nachádza najmodernejšia dolnorakúska sánkarská dráha Eibl-Jet a prírodné zážitkové kúpalisko v Türnitzi s vodným ihriskom a ihriskom na plážový volejbal.

4. Pozdĺž rieky March-Thaya. Táto cyklotrasa dlhá 11 kilometrov je vhodná pre deti a milovníkov prírody. Vedie pozdĺž záplavovej oblasti March-Thaya, cez vlniace sa pšeničné polia, voňavé lúky a fascinujúci biotop lužného lesa v oblasti Weinviertel. Spoločníkmi vám na ceste v biologicky najrozmanitejšej riečnej krajine Rakúska budú orly kráľovské, jelene, bociany a vzácne obojživelníky. Dospelí by si mali naplánovať dostatok prestávok, pretože na celej cyklotrase sa nachádzajú idylické miesta na kúpanie, detské ihriská a vyhliadkové plošiny na pozorovanie vtákov a žiab.

www.dolne-rakusko.info

Foto: Schwarz-König und Sinzinger, Robert Herbst, Stefan Fuertbauer, Wolfgang Wutzl a Studio Kerschbaum

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu