A návrat je to veľkolepý! Skvelé herecké výkony, úžasné technologické a technické postupy, skvelé triky, výborný príbeh a netradičná príprava. Ak vo filme hľadáte spojenie oddychu, ale zároveň napätia, Top Gun: Maverick je jednoznačne správne rozhodnutie. Do kín prichádza 26. 5.

…a stále kapitán

Jeden z najlepších pilotov na svete, Pete „Maverick“ Mitchell (Tom Cruise), je späť v akcii. Stále nadovšetko miluje pilotovanie stíhačiek, dokonca natoľko, že viac ako 30 rokov úspešne odolával povýšeniu v štruktúrach amerického letectva, pretože by ho to prinútilo opustiť kokpit a presťahovať sa do vyhriatej kancelárie. Okrem toho bol Maverick vždy magnetom na problémy, čo sa takisto nezhoduje s vojenskou kariérou. Pilot je však bravúrny, možno ten najlepší, preto dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá.

V animácii by to nebolo ono

Tom Cruise, hlavný protagonista a producent filmu, chcel, aby bol film čo najautentickejší, preto sa sám naučil lietať na stíhačke a všetci herci-piloti absolvovali náročný výcvik, ktorý im umožnil natáčať za letu priamo v kokpite, nie na simulátore pred zeleným plátnom. „Ako dieťa som mal dva sny. Hrať vo filme a pilotovať lietadlo. Chceli sme divákom sprostredkovať pocit, akoby sedeli v stíhačke, a tak sme sa vzniesli do vzduchu. V počítačovej animácii by to jednoducho nebolo ono,“ vysvetlil zanietený herec.

A tak sa Tom Cruise v piatok, 7. septembra 2108, vrátil na Miramar, vojenskú základňu, kde sa pred 33 rokmi, na jar 1985, nakrúcala veľká časť prvého Top Gunu. Prišiel, aby podstúpil kompletný výcvik na prežitie v letectve a kvalifikoval sa pre rozsiahle letové sekvencie v U. S. Navy F/A-18, na ktorých trval ako na nevyhnutných pre nakrútenie pokračovania.

Cruise hovorí, že v riadení lietadla sú majestátnosť a krása: „Je to využívanie aj vzdorovanie prírode. A znova hrať Mavericka v inej fáze jeho života bola pre mňa neuveriteľná skúsenosť. Maverick je stále Maverick. Stále chce lietať s vlasmi v plameňoch. Ale vidíte prerod, ktorý Maverick podstupuje. Tlak z toho, že stratil svojho najlepšieho priateľa, zodpovednosť, ktorú kvôli tomu pociťuje si nesie celý život zo sebou. Tento incident navždy zmenil jeho aj Roosterov život. Maverick miluje Roostera ako syna. Tento film je o rodine, priateľstve a je o obetovaní. Ide o vykúpenie a cenu chýb.“

Hudobné dielo

Top Gun: Maverick je však okrem filmového, aj skvelým hudobným dielom. “Soundtrack prvého filmu bol ikonický,” povedal Cruise, “Keď sme hľadali zvuk tohto filmu, pracovali sme s Hansom Zimmerom. Jedného dňa mi povedal: “Príď do mojho štúdia.” Voile sme tam a Hans povedal: “Je tu hudba od Lady Gaga.” A zahral jej pieseň. Bol to nezabudnuteľný moment.” A tak bolo rozhodnuté. Lady Gaga napísala skladbu Hold my hand špeciálne pre Topn Gun: Maverick, nestačilo do nej dať iba skvelé zručnosti, ale aj dušu.

Dušu má celý film, a to najmä dušu jej hlavného protagonistu a producenta. “Celé tie roky som premýšľal o pokračovaní Top Gun,” povedal Cruise, “Ľudia si žiadali pokračovanie celé desaťročia. Desaťročia!”

A tak Top Gun: Maverick konečne prichádza aj do slovenských kín už 26. mája v distribúcii spoločnosti CinemArt SK.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu