Podľa Inštitútu zdravotných analýz celkovo evidujeme na Slovensku viac ako 330 000 ľudí s diabetom 2. typu a viac ako 30 000 ľudí s diabetom 1. typu. Za ostatných tridsať rokov počet ľudí s diabetom 1. typu narástol štvornásobne. Patrí medzi diagnózy, ktorým sa nedá predísť. Pacienti sú odkázaní na celoživotnú liečbu. Ochorenie začína veľmi náhle a týka sa najmä detí a dospievajúcich, vzácnejšie dospelých, zasahuje do bežného života pacientov a ovplyvňuje ich každodenný život, doma, v rodine, v škole, v kolektíve, v športe či pri voľnočasových aktivitách. S cieľom vzdelávať žiakov a študentov o diabete a podporovať začlenenie detí s diabetom do školského kolektívu tak, aby mohli robiť všetko čo robia ich rovesníci, prichádza do slovenských škôl nový vzdelávací projekt DIA KAMARÁTI www.diakamarati.sk.
Ochorenie diabetes 1. typu, na rozdiel od diabetu 2. typu, nijako nesúvisí so životným štýlom, ale vzniká náhle v dôsledku autoimunitnej poruchy organizmu. Bez pravidelného podávania inzulínu by pacienti s diabetom 1. typu neprežili. Rovnako dôležitý je však aj správny manažment diabetu, ktorý pomáha udržiavať optimálnu hladinu cukru v krvi a predchádzať závažným komplikáciám. Typickými symptómami diabetu 1. typu sú smäd, zvýšená potreba močenia, rozmazané videnie, únava či úbytok hmotnosti. „Ide o autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém napáda a ničí beta bunky pankreasu, ktoré produkujú inzulín, čo vedie k úplnému zastaveniu produkcie inzulínu,“ hovorí MUDr. Adriana Dankovčíková, detská endokrinologička a diabetologička a dodáva: „diabetes 1. typu je celoživotné ochorenie, ktorému sa na rozdiel od diabetu 2. typu nedá predísť a v súčasnosti nie je vyliečiteľné. Vďaka správnemu manažmentu a moderným technológiám, ako je napríklad kontinuálne meranie glykémie alebo inzulínová pumpa, môžu ľudia, vrátane detí s diabetom 1. typu, viesť plnohodnotný život a robiť všetko, čo majú radi, rovnako ako ich rovesníci.“
Ročne u nás pribudne viac ako 300 nových pacientov. Mať doma dieťa s diabetom 1. typu prináša výzvy nielen pre samotných rodičov, ale aj pre učiteľov. „Začlenenie dieťaťa do prirodzeného prostredia, do kolektívu žiakov, medzi kamarátov, ktorí rešpektujú dieťa s diabetom, je tá najdôležitejšia úloha nás – pedagógov, ktorí máme v triede deti s diagnostikovaným diabetom 1. typu,“ hovorí Erika Kelešiová, učiteľka zo Spojenej školy sv. Vincenta de Paul v Bratislave. Dôležité je vytvoriť im také podmienky, aby mohli žiť naplno ako ich rovesníci. „Aby mohli robiť to, čo majú radi. Chodiť na školské výlety, športovať, venovať sa mimoškolskej činnosti a krúžkom,“ dodáva. Za dôležité preto považuje osvetu a vzdelávanie v tejto oblasti. „Bola som vďačná za to, že náš Richard bol prijatý v kolektíve ako žiakmi tak učiteľmi a školou bez nejakých väčších problémov. Mnoho rodín detí s diabetom 1. typu má skúsenosť s vyčlenením z kolektívu a s istou formou diskriminácie kvôli niečomu, za čo to dieťa nemôže. Je veľmi dôležité, aby fungovala spolupráca škola, dieťa, rodič, pretože jedine spoluprácou môžme vytvoriť miesto prijatia pre každé dieťa. Domnievam sa, že sa bojíme iba toho, čo nepoznáme, ak niečo už spoznáme prestávame mať strach. A práve pri deťoch s diabetom je strach ten najväčší nepriateľ. Preto sa mi páči tento projekt. Búra hranicu strachu zábavnou formou a ukazuje, že každé dieťa má svoje miesto nie len v školskom kolektíve, ale aj na rôznych krúžkoch a mimoškolských aktivitách. Búrajú sa bariéry a to je dôležité, nebáť sa”, hovorí Alena Novotná, zástupkyňa rodičov detí s diabetom.
DIA KAMARÁTI – päťtýždňový šprint za novými vedomosťami
S cieľom vzdelávať o diabete prichádza do slovenských škôl nový edukačný projekt DIA KAMARÁTI, ktorý bol zostavený pod vedením pedagógov a lekárov – diabetológov. Päťtýždňový cyklus priblíži deťom základné fakty o diabete, vysvetľuje rozdiely medzi diabetom 1. a 2. typu a učí ich, ako sa dá s diabetom prežiť plnohodnotný život. Program sa zameriava aj na praktické informácie týkajúce sa nastavenia správneho jedálnička, vysvetľuje význam sacharidov, bielkovín a tukov v strave a približuje zásady správnej životosprávy. Deti si hravo poradia s prispôsobením jedálnička pre kamaráta s diabetom, budú vedieť aká je optimálna hladina cukru v krvi, naučia sa podať prvú pomoc spolužiakovi, ktorému klesne cukor v krvi a osvoja si pravidlá pri cestovaní či športovaní v spoločnosti dieťaťa s diabetom. „Naším cieľom je nielen vzdelávať, ale aj vytvoriť v školách prostredie, kde budú deti s diabetom vnímané úplne prirodzene a rovnako ako ich rovesníci, a budú neoddeliteľnou súčasťou kolektívu a všetkých školských aktivít. Ak spolužiaci i samotní učitelia pochopia, čo táto diagnóza naozaj znamená, môžu sa vyhnúť predsudkom a zároveň môžu pomôcť svojim kamarátom v rôznych životných situáciách, ktoré s diabetom súvisia, vysvetľuje Ľubica Fidesová, koordinátorka projektu DIA KAMARÁTI.
Búranie bariér, motivácia k rešpektu
Program DIA KAMARÁTI má okrem vzdelávania priniesť do škôl viac pochopenia. Má búrať bariéry v kolektíve, vysvetľovať fakty a vyvracať mýty, ktoré sa spájajú s diabetom. Pre pedagógov to má byť efektívny nástroj na plnohodnotné začlenenie detí s diabetom do kolektívu. Prostredníctvom detí má projekt ambíciu vzdelávať aj ich rodiny, blízkych a priateľov a to nielen o diabete 1. typu, ale aj o diabete 2. typu. Je navrhnutý tak, aby bol zábavný a edukačný zároveň. Prirodzene vťahuje deti do témy, motivuje ich diskutovať, zdieľať informácie a chápať spolužiakov s diabetom. Do projektu sa školy môžu registrovať prostredníctvom webovej stránky www.diakamarati.sk vyplnením registračného formulára. Okrem pracovných zošitov budú môcť aktívne pracovať aj s obsahom na webe DIA KAMARÁTI, ktorý im bude sprístupnený po registrácii školy. Vzdelávanie je bezplatné.
Záštitu nad projektom DIA KAMARÁTI prevzalo Ministerstvo školstva SR a Ministerstvo zdravotníctva SR. Odbornú garanciu nad projektom majú odborné spoločnosti – Slovenská diabetologická spoločnosť, Slovenská diabetologická asociácia, Zväz diabetikov Slovenska a občianske združenie Diador. Projekt podporila spoločnosť Medtronic, svetový líder v oblasti medicínskych technológií a zdravotná poisťovňa Dôvera.
Foto: Grape PR