POCITOVÁ KRÁSA

PRED ROKOM VÁM NA ŇOM/NEJ VADIL TEN KRIVÝ NOS. NEHOVORIAC O KILÁCH NAVYŠE. DNES JE PRE VÁS KRÁSNYM ČLOVEKOM. AKO JE MOŽNÉ, ŽE STE POHĽAD NA NEHO, ČI ŇU ZMENILI?

Nemusí to byť ani priateľ, či priateľka. Žiadna láska, iba človek z okolia. Už ste s ním čo-to prežili. Ak niekto o ňom povie, že sa mu nepáči, zostanete prekvapení. „Veď ona alebo on je taký pekný, prečo sa ti nepáči?“ Pred rokom ste vraveli tie isté slová. Dnes na ne nepomyslíte. Čo to znamená?

…že ho máte rada…

Stali ste sa výbornými kolegami, rešpektujete jeho skúsenosti a je pre Vás autoritou. Či ste sa s ňou/ s ním skamarátili. Našli ste si spoločné témy, spájajú Vás zážitky, bláznivé chvíle aj sklamania.

…o čo ide?…začali ste „cítiť“ krásu milovanej osoby…ale bez ružových okuliarov…

Nehovoríme o žiadnej milostnej romanci a erotike. Dvoch ľudí spájajú aj iné pocity. Keď ho/ju spoznáte, aký/aká je naozaj, všetko sa zmení. Tie kilá navyše? Veď to je na ňom pekné. Ten krivý a dlhý nos – s ním je to krásna a sympatická baba. Tento človek Vám prirástol k srdcu a bez milostnej lásky. Máte ho rada, pretože Vám „sedí“. Za ten rok spravil niečo, čím si získal Vašu úctu a rešpekt. Prejavil empatiu, Vy ste ju opätovali. Pomohol Vám, alebo s Vami len tak trávil čas. Nemusí to byť zrovna kamarát na život a na smrť. Ale iba tak. Nadriadený, ktorého schopnosti obdivujete. Sused, ktorý vyniesol za Vás smeti a vždy sa milo usmeje. Predavač zo „sámošky“ oproti, ktorý má vždy dobrú náladu.

…nechápete, keď sa niekomu nepáči, veď nikto nie je dokonalý…

Niekto o ňom povie niečo zlé, Vy ho bránite. Ale pred rokom by ste sa horlivo zapojili do tejto  „vydarenej“ debaty. Možno by ste mu ešte pridali. Nie, teraz to nie sú ružové okuliare. Tie už dávno zmizli z Vašej tváre. Stretli ste niekoho, kto Vám spríjemnil život. Nech si pod tým predstavujete čokoľvek. Stretli ste niekoho, kto Vám pomohol v ťažkej chvíli, alebo tu „iba bol“. V okolí, keď ste ho potrebovali. Milý úsmev, pohľad, pomoc, rešpekt, smiech, plač – „zabili“ jeho nedostatky.

…platí to aj naopak…

Pred rokom bol dokonalý, mali ste krásnu kamarátku. Dnes – veď má predsa hnilé zuby a je to iba kosť a koža. To, čo ste vnímali ako krásu spred pár mesiacov, dnes nechápete. Prečo? Táto osoba Vám ublížila. Urobila niečo, možno vážne, či len malichernosť, jednoducho niečo – niečo, prečo ste ho/ju prestali mať radi. Prestali rešpektovať – a áno, už „nie je vôbec pekná/pekný“. A pri tom sa on/ona nezmenili. Čo sa zmenilo? Vaše cítenie.

Od nesympatií k ľudskej kráse! Keď pocity stierajú hranice. Vtedy spoznáte krásu, aj nedokonalosť. Bez ružových okuliarov, no aj tak je pekný a pekná. Veľký nos jej pristane, kilá navyše, či kosť a koža. Jej/jemu to „pasuje“. Vám sa páči, i keď inému nie. Niečo k tejto osobe cítite! A nemusí to byť práve milenecká láska.

Redaktorka: Monika Pekarovičová

Foto: Tumblr

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu