Mesto Poprad pod Vysokými Tatrami je vlastne veľmi mladé mesto. Dnešný vzhľad získalo spojením piatich historických mestečiek do jedného celku, ktoré dnes tvoria jeho časti: Spišská Sobota, Poprad, Veľká, Stráže pod Tatrami, Kvetnica a Matejovce. Pre návštevníkov má okrem mnohých historických, kultúrnych, relaxačných a gastronomických zaujímavostí, ktoré sa oplatí spoznať, aj zaujímavú ponuku: Tunajší podnikaví výrobcovia rozširujú príťažlivosť mesta o jedinečné exkurzie. Radi vám zasvätene predstavia proces výroby. Tak sme pri návšteve Popradu vďaka Mestskej informačnej kancelárii Poprad, mestu Poprad a FIJET Slovakia navštívili brusiareň skla, výrobu tunajšieho piva a produkciu znamenitých destilátov.
Brusenie skla si vás získa
Keď Caspar Lehmann, otec brúseného krištáľu, objavil v 16. storočí brúsenie skla diamantom, iste netušil, že jedna z posledných súčasných brusiarni skla na Slovensku bude práve v Poprade. Výrobňu tu založili brusiči s bohatými skúsenosťami. Vtedy sa volala Sklo-Krištáľ. Po reorganizácii v roku 2015 sa skúsená brusička Emília Fisterová osamostatnila a vedenia novej firmy Fister Crystal sa ujal jej syn Erik Fister. Brusiareň je jednou z posledných na Slovensku, kde sa sklo brúsi stále ručne. Produkcia brusiarne je tradičná, extravagantná i s moderným dizajnom. Zameriavajú sa na hotely, ambasády, ministerstvá i športové kluby a podnikateľov. Práve kvôli výrobe, ktorá nie je len štandardnou, ale takpovediac aj výrobou na mieru, sa nachádza na všetkých kontinentoch. Krištáľ z popradskej brusiarne dokonca nájdete aj u nórskeho korunného princa, anglickej kráľovnej Alžbety II. a vo Vatikáne. Nezanedbávajú ani adjustáciu svojich výrobkov. Každý má svoju vlastnú škatuľku, aby sa pri preprave neznehodnotil, ale bezpečne prišiel k novému majiteľovi. Okrem historických i rôznych moderných dezénov patrí podľa majiteľky medzi v súčasnosti veľmi obľúbený výrobok, ktorý iste poteší každú romantickú dušu, aj nádherne brúsená olejová lampa. Brusiareň Fister Crystal môžete navštíviť po dohode so sprievodcom celoročne. Počas prehliadky uvidíte tradičnú techniku zušľachťovania skla brúsením. Každý jeden krok vám vysvetlia a ukážu skúsení pracovníci firmy. Na záver prehliadky som si mohla vlastnoručne vyskúšať brúsenie. Naozaj to stálo za to. Prehliadku si rezervujte vopred vyplnením formulára na oficiálnej internetovej stránke brusiarne, e-mailom alebo telefonicky. Vstupenka stojí 4 eur/os.
Všestranné pivo
Pre dospelých milovníkov piva nezabudnuteľný zážitok pripravuje minipivovar Tatras. V dávnej minulosti sa pivo varilo v mnohých našich historických mestách. Poprad nebol výnimkou. Mestský reštauračný minipivovar Tatras nadväzuje na túto tradíciu. Sídli v zrekonštruovanej budove, v ktorej sa ešte na začiatku 19. storočia varilo pivo. Súčasný Tatras prvú várku piva (asi 5 000 veľkých pív, vtedy to bol spodne kvasený ležiak plzenského typu) uvaril v septembri 2015. Naplno sa však rozbehol takmer po roku a odvtedy vari nefiltrované a nepasterizované svetlé i tmavé pivá, spodne kvasené ležiaky i vrchne kvasené pivá typu a dodáva do predajní, reštauráciám i hotelom. Mladí ľudia, zakotvení vo svojom meste, tu pivo nielen varia, ale aj využívajú na prípravu jedál vo svojej reštaurácii a využívajú ho aj v obľúbených pivných kúpeľoch. Dokonca minipivovar poskytuje aj ubytovanie. Počas prehliadky varenia piva sme ho, samozrejme, ochutnali priamo z tanku! Prehliadku minipivovaru si rezervujte e-mailom alebo telefonicky minimálne 1 pracovný deň vopred pre 5 – 15 osôb za 8 eur na osobu.
Nie je destilát ako destilát
Destiláty zo Zizak Distillery sa pýšia mnohými certifikátmi, navyše aj na košer produkciu. Nenápadná výroba sa nachádza na námestí za kostolom v Strážach pod Tatrami, mestskej časti Popradu. Liehovar Zizak Distillery založil Otto Žižák, rodák z východného Slovenska, ktorý už takmer 40 rokov podniká v New Yorku. Vzorom mu bol jeho starý otec, ktorý pred takmer 100 rokmi vyrábal destiláty z ručne zbieraného ovocia. Z úcty k nemu dáva jeho fotografiu na vinety mnohých destilátov. Firma sa rýchlo adaptovala aj počas nedávnej pandémie koronavírusu: pohotovo začala vyrábať potravinársku dezinfekciu „Žižákovica 66 %“ i dezinfekciu na ruky s názvom Čisté ruky, ktorú vyrobili na základe receptúry WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) a certifikátom ju schválilo aj naše ministerstvo hospodárstva. Liehovar svoje produkty vyváža aj do New Yorku, Šanghaja, či Tel Avivu. Počas prehliadky sme nahliadli do všetkých častí liehovaru a videli výrobu destilátov od výberu surovín až po konečný produkt. Nakukli sme do priezorov destilátora v čase, keď sa v destilačnej kolóne práve destilovalo pivo. Súčasťou prehliadky je samozrejme ovoniavanie využívaných byliniek a korenín i ochutnávka destilátov. Naša sprievodkyňa nám ponúkla na degustáciu 6 vzoriek najvyhľadávanejších destilátov: obilný destilát Žižák Pivovica 50 %, jablkovo-borievkový destilát Žižák Spišský Jalovec 50 %, oceňovaný Žižák Gin 45 % z 18 ingrediencií, obilno-ovocný destilát Žižák Frndžalica 63 %, novinku, ktorá ešte nie je v predaji, Žižák Vodka vyrobená z mlieka a ochutnávku sme ukončili liehovinou Žižák Tatra Spirit Jalovcový likér 38 %. Liehovár sa snaží spracovávať miestne zdroje a ovocie. Okrem ochutnávky destilátov je stále pre návštevníkov pripravené aj malé pohostenie a samozrejme čistá voda. Prehliadku si dospelí záujemcovia môžu objednať minimálne 2 pracovné dni vopred pre 5 – 45 osôb vyplnením kontaktného formulára na oficiálnej internetovej stránke, e-mailom alebo telefonicky. Vstupenka stojí 15 eur/os.
Naplánovaním takej exkurzie, ktorú môžete s priateľmi absolvovať počas celého roka a v akomkoľvek počasí, si svoj pobyt v Poprade neuveriteľne obohatíte o skvelé zážitky.
Foto: Anna Konečná a Adam Vanečko