Poštová banka zvýšila objem poskytnutých úverov, klientom i zamestnancom pomáha zvládnuť koronakrízu

0
1497

Poštovej banke sa darí pokračovať v rastovej stratégii i v období pandémie ochorenia COVID-19. V dnešnej zložitej situácii kladie stále väčší dôraz na užitočné produkty pre klientov a programy, ktoré vychádzajú v ústrety zamestnancom.

Poštová banka má za sebou náročný prvý štvrťrok 2020. Napriek rastúcemu konkurenčnému tlaku a nástupu koronakrízy, ktorá zásadne ovplyvnila celú slovenskú ekonomiku, však dokázala vo viacerých kľúčových ukazovateľoch rásť. „V Poštovej banke aj počas pandémie ochorenia COVID-19 kladieme dôraz na rozvoj zdravého biznisu, strážime si svoje úverové portfólio, no myslíme aj na našich klientov a zamestnancov. V prospech budúceho finančného zdravia klientov a našich zamestnancov sme ochotní obetovať aj časť našich výnosov. Aj vďaka tomu dokážeme zabezpečiť dlhodobú finančnú stabilitu a prosperitu celej skupiny spoločností zahrnutých pod Poštovú banku,“ hovorí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Poštovej banky Andrej Zaťko.

Objem úverov, ktoré Poštová banka poskytla svojim klientom, aj vďaka tomu v prvom kvartáli 2020 narástol o vyše 131 miliónov eur na takmer 2,56 miliardy eur. Dialo sa tak pod tlakom vysoko konkurenčného prostredia, ktoré malo vplyv aj na nižšie čisté úrokové výnosy spoločnosti. Tie klesli takmer o 6,7 milióna eur – z vlaňajších 42,19 milióna eur na tohtoročných 35,54 milióna eur. Naopak čisté výnosy z poplatkov a provízií vzrástli o 1,77 mil. eur. Rovnako banka rástla v počte bežných účtov a zostatkov na nich, čo sa odzrkadlilo na strane vkladov od obyvateľstva. Pribúda taktiež počet aktívnych klientov. Z pohľadu modernizácie priniesla banka bezkontaktné bankomaty, pripravuje sa na spustenie vkladomatov ako aj na otvorenie desiatky nových pobočiek.

Napriek neľahkej situácii sa bankový sektor na Slovensku musel vyrovnať aj so zvyšovaním bankového odvodu na jeho dvojnásobok, ktorý za porovnateľné obdobie vzrástol z 1,8 milióna eur až na 3,8 milióna eur.

Práve z dôvodu spomínaných externých vplyvov klesol v prvom kvartáli 2020 zisk Poštovej banky na 3,64 milióna eur po zdanení. S následkami koronavírusu na podnikanie počíta spoločnosť aj do budúcnosti. „S ohľadom na zvýšený výskyt stratových udalostí v dôsledku ochorenia COVID-19 môžeme očakávať dopad na kvalitu úverového portfólia, a práve preto v nasledujúcich mesiacoch predpokladáme nárast tvorby opravných položiek,“ vysvetľuje A. Zaťko, „Koľko bude konečný účet za COVID-19 do značnej miery ovplyvní aj fakt, ako rýchlo sa ekonomika vráti do normálnych koľají. Preto veríme v to, že vláda zruší protiústavný bankový odvod, ktorý všetky banky brzdí v rozvoji a zhoršuje ich pripravenosť na ďalšie „výzvy“ a rýchlo uvoľní zabrzdenú ekonomiku. Banky tak ako jedny z mála spoločností od štátu žiadnu priamu finančnú podporu nepožadujú,“ dodáva A. Zaťko.

Napriek zložitým časom Poštová banka neutlmuje svoje aktivity a aj dnes klientom prináša vysoko konkurenčné produkty. Kým iné banky už ohlásili zdražovanie hypoték, Poštová banka, zatiaľ, nepristupuje k zvyšovaniu úrokových sadzieb pri úveroch na bývanie a naďalej ich ponecháva na najnižších úrovniach. „Mnohým ľuďom sa tak môže výrazne viac oplatiť refinancovať si úver a preniesť ho k nám, než požiadať o odklad splátok, ktorý úver predraží aj o niekoľko stoviek eur. Namiesto toho, aby na odklade prerobili, refinancovaním u nás si znížia mesačné splátky a výrazne tak ušetria,“ vysvetľuje A. Zaťko.

Okrem toho, ľuďom, ktorých pandémia najviac zasiahla, ponúka Poštová banka aj v mesiacoch máj a pravdepodobne aj jún, pomoc v podobe Úveru s 0 % úrokom s okamžitým odkladom splátok. Získať tak môžu bezúročnú pôžičku až do výšky tisíc eur. K dispozícii je aj bezúročný úver s okamžitým odkladom splátok pre podnikateľov, živnostníkov, malé a stredné firmy s ročným obratom do 1 milióna eur, ktoré sú zasiahnuté koronavírusom.

Poštová banka pomáha aj svojim zamestnancom a v čase koronakrízy doplácala pracovníkom na OČR rozdiel medzi sociálnou dávkou amzdou. Kolegom pracujúcim vprvej línii prepláca testy na koronavírus. Akcionár daroval Slovenskej republike 4 milióny eur vo forme zdravotníckeho materiálu a zabezpečuje bezplatné testovanie na COVID-19 pre domovy sociálnych služieb. „Robíme všetko pre to, aby sme súčasné zložité obdobie zvládli čo najlepšie. A pre našich klientov a zamestnancov boli tým pravým partnerom,“ dodáva A. Zaťko.

foto: pixabay.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu