Potvrdené vedcami! Toto sú jednoznačne zabíjače vzťahu

Profesor John Gottman 40 rokov analyzoval dobré aj zlé partnerské vzťahy. Na základe toho zistil, ktoré štyri typy správania absolútne ničia dnešné manželstvá a partnerstvá.

Kritika- pokiaľ ide o konštruktívnu kritiku, tak je to v poriadku, ale tak to väčšinou nie je. Keď jeden druhému vynadáte za neumyté riady, kritizujete sa zle uloženú bielizeň alebo za to, že na seba prosto nemyslíte. A keď je to stále dokola, bez akejkoľvek pochvaly a pozitívneho prístupu, tak to môže viesť len k jednej veci.

Neúcta- podľa Gottmana je opovrhovanie najzákladnejším a najjasnejším predpokladom rozvodu. Prílišný sarkazmus, irónia, výsmešky, nadávky a gúľanie očami, keď sa rozprávate napovedá o tom, že k partnerovi nemáte úctu. Slabšie povahy to niekoľko rokov dokážu znášať, no poriadne trpia. Majú pocit, že sú neschopní a menejcenní. A to je začiatok konca.

Obrana- defenzívne správanie. Nepriznanie si chyby, zvaľovanie viny jeden na druhého a neustále žiť v obrane akoby ste robili niečo zlé. Unavuje to.  

Pasívna agresivita v tichu- keď ste ticho je to niekedy omnoho horšie akoby ste mali niečo hovoriť. Nekričíte, neargumentujete, len ticho sedíte, čo v tom druhom môže vyvolávať ešte väčšiu agresivitu. To človeka poriadne vytáča. Komunikácia je základným kameňom vzťahu a pokiaľ nie je, vzťah čaká zánik.

By Diamond, Zena.sme.sk

Foto: Flickr

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu