Ako žiť ekologickejšie? Na začiatok vymeňte jednorazové plasty

0
1182

Žiť ekofriendly vôbec nie je také náročné, ako by sa mohlo zdať! V prvom kroku vymeňte jednorazové plastové obaly za opakovane použiteľné a začať môžete fľašami. Prečo?

Osveta okolo plastových obalov má taký široký dosah, že už aj škôlkari poznajú význam slova „separovať“. Ak ste sa rozhodli znížiť množstvo spotrebovaných jednorazových obalov, gratulujeme vám: presne toto je smer, ktorým sa treba uberať. Plasty, ktoré sa dostanú do prírody, v nej aj ostanú a to nie je celý problém ich dopadu na životné prostredie. Na výrobu fliaš sa spotrebujú milióny litrov vody a tá sa už teraz stáva nedostatkovým tovarom.

Plastové fľaše sa vyrábajú z ropného produktu polyetyléntereftalátu (PET). Na ich výrobu a prepravu je potrebné aj obrovské množstvo fosílnych palív. Ak naplníte plastovú fľašu tekutinou do jednej štvrtiny, uvidíte, koľko suroviny bolo zhruba treba na jej výrobu. V prípade jednorazových plastov je to viac než veľa. V uplynulom roku sa k jednorazovému plastovému odpadu pridali aj rúška, rukavice a ďalšie ochranné pomôcky a zamorili už aj tak dosť znečistené moria a oceány. Stačí sa však prejsť po našich uliciach, lesoch a popri potokoch a zistíme nepríjemnú skutočnosť, že ani na Slovensku nie sme výnimkou.

Inšpirujme sa

V Nemecku je vysoká miera recyklácie PET fliaš bežnou praxou, obchody ich vykupujú alebo mestá poskytujú finančné stimuly na zníženie odpadu z domácností. Austrálske mesto Bundanoon v Novom Južnom Walese v roku 2009 odhlasovalo zákaz predaja balenej vody z dôvodu ochrany životného prostredia a zdravia miestnej komunity. V meste vyrástli pitné fontánky a automaty na filtrovanú vodu, takže obyvateľom a turistom stačí nosiť so sebou vlastnú fľašu, napríklad My Only Bottle od SodaStreamu. Tento pozitívny trend odvtedy prijalo viacero menších miest vo svete.

foto: SodaStream / Shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu