Poznáte NAJKRAJŠIE GESTO?

0
1129

Ak si váš senior dvomi prstami pravidelne odmeria na krku alebo zápästí pulz, môže včas odhaliť fibriláciu predsiení, ktorá sa dá liečiť.

  • Viac ako 20 % pacientom, ktorí utrpeli cievnu mozgovú príhodu, bola zistená fibrilácia predsiení.
  • Na Slovensku trpí fibriláciou predsiení viac ako 100 000 ľudí, 10 % z nich ročne zomrie. 
  • Až 30 % pacientov netuší, že má fibriláciu predsiení a nelieči sa na toto ochorenie. 
  • Pritom pravidelné meranie pulzu a zachytenie nepravidelného srdcového rytmu dokáže pomôcť pacientom odhaliť ochorenie včas. 
  • Kampaň #NajkrajsieGesto chce naučiť našich seniorov pravidelne si merať pulz.  

Nová kampaň #NajkrajsieGesto chce upozorniť na stúpajúci počet pacientov, ktorí majú fibriláciu predsiení a neliečia sa. Jej cieľom je naučiť seniorov pravidelne si merať pulz, ktorý začínajúci problém odhalí. Fibrilácia predsiení patrí medzi najzávažnejšie rizikové faktory vzniku cievnej mozgovej príhody, ktorá ročne postihne na Slovensku až 11 000 ľudí a u viac ako 20 % z nich bola príčinou mozgovej mŕtvice práve fibrilácia predsiení. Hoci je toto ochorenie dnes už dobre liečiteľné, naši seniori nepoznajú príznaky a neliečia sa. Aj to je dôvod, prečo Slovenská asociácia srdcových arytmií (SASA) a pacientska organizácia Sekunda pre život spustili pokračovanie informačnej kampane Poznaj pulz predchádzaj porážke – teraz pod názvom #NajkrajsieGesto. Chcú ňou upozorniť na dôležitosť prevencie, ktorá spočíva predovšetkým v pravidelnom meraní si pulzu na zápästí či krku dvomi prstami. 

„Fibrilácia predsiení je epidémiou 21. storočia, ktorá postihuje prevažne seniorov. Toto ochorenie je dobre liečiteľné a to tak medikamentózne, ako aj prostredníctvom invazívnych techník. Dôležité je, aby pacient rozoznal príznaky a včas navštívil lekára. Prevencia je aj v tomto prípade kľúčová. Ľudia nad 65. rokov by si pravidelne mali merať pulz. Kampaň #NajkrajsieGesto ich k tomuto činu priamo vyzýva,“  hovorí prof. MUDr. Robert Hatala, PhD., prezident Slovenskej asociácie srdcových arytmií a prednosta Oddelenia arytmií a kardiostimulácie NÚSCH v Bratislave. 

„Na Slovensku rastie počet ľudí, ktorým bola diagnostikovaná fibrilácia predsiení a to nielen vo vekovej kategórii nad 65 rokov,“ hovorí MUDr. Peter Hlivák, PhD., prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti a zástupca primára Oddelenia arytmií a kardiostimulácie NÚSCH v Bratislave. „Včasný záchyt ochorenia a správna liečba môže pacientov ochrániť pred mozgovou mŕtvicou. Niekedy stačí aj málo, pravidelne si merať pulz prstami jednej ruky na zápästí či krku,“  dodáva Hlivák. 

Kampaň #NajkrajsieGesto

V záujme zvýšenia povedomia verejnosti o fibrilácii predsiení a snahou motivovať seniorov, aby si pravidelne kontrolovali pulz, začala Slovenská asociácia srdcových arytmií (SASA) a pacientska organizácia Sekunda pre život s podporou svetového lídra v oblasti medicínskych technológií – spoločnosti Medtronic, ako aj spoločnosti Pfizer informačnú kampaň #NajkrajsieGesto. „V čase pandémie vírusu COVID-19 sme ako spoločnosť viac precitli a zamerali sme sa na pomoc a ochranu tých najzraniteľnejších – našich seniorov. A to prostredníctvom pekného gesta. Či už išlo o pomoc s nákupom, venčením psa či vyzdvihnutím liekov v lekárni. Avšak je tu ešte jedno gesto, ktoré by sme mali preukázať našim starým rodičom. Gesto dvoch prstov. Práve dvoma prstami si vedia pravidelne kontrolovať svoj pulz,“ hovorí Richard Fides z pacientskej organizácie Sekunda pre život, ktorá združuje pacientov po mozgovej príhode a pacientov s fibriláciou predsiení. 

Do kampane sa zapojili influenceri, medzi nimi Mary Bartalos, Filip Tuma, Simona Škodová, Alžbeta Saloňová, Barbora Bakošová, Veronika Cifrová Ostrihoňová či napríklad Mojmír Procházka, ktorí predstavujú prostredníctvom videa silu gesta dvoch prstov, ktorými by si naši seniori mali merať pulz na zápästí či krku.  

Komunikačná kampaň sa na sociálnych sieťach zameriava najmä na mladých ľudí, ktorí sledujú Instagram a Facebook. Práve oni by mali ako ambasádori hovoriť so svojimi rodičmi a starými rodičmi o fibrilácii predsiení a potrebe pravidelne si merať pulz. Cieľom je naučiť seniorov, aby si pravidelne kontrolovali pulz, ktorý by mal byť v rozpätí 50 – 100 úderov za minútu. Nepravidelný pulz môže signalizovať, že srdce nepracuje správne a treba navštíviť lekára. 

„Tak ako je dnes samozrejmé, že si ľudia v domácom prostredí merajú krvný tlak, mali by si pravidelne merať aj pulz. Práve to je cieľom tejto iniciatívy. Ide o dôležitú prevenciu pred fibriláciou predsiení,“  uzatvára prof. MUDr. Robert Hatala, PhD.

Viac informácií o kampani Poznaj pulz predchádzaj porážke #NajkrajsieGesto nájdete na www.poznajpulz.sk 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu