V Bardejovských Kúpeľoch sa nudiť určite nebudete, hoci fungujú v špeciálnom režim

0
936

Bardejovské Kúpele patria medzi špičku slovenského kúpeľníctva s dlhoročnou tradíciou. Koronavírus skúša, samozrejme aj ich. V súčasnosti poskytujú svoje služby klientom zdravotných poisťovní i samoplatcom za podmienok prísneho dodržiavania opatrení schválených ÚVZ SR. Z dôvodu eliminácie rizika šírenia koronavírusu prijali mnohé opatrenia, ktoré súvisia predovšetkým s príchodom klientov na kúpeľnú liečbu, ale aj niektoré obmedzenia počas pobytu. Napriek tomu sa návštevník jesenných či zimných kúpeľov tu určite nebude nudiť.

Krátke leto bez obmedzení…

Len o niečo viac ako dva mesiace trvala v lete prevádzka Bardejovských Kúpeľov bez obmedzení, v plnom režime a s naplnenými kapacitami. Nástup druhej vlny koronavírusu a opatrenia hygienikov tento sľubný rozbeh pribrzdili a priniesli podnikateľskú neistotu. Napriek tomu sa Bardejovské Kúpele nevzdávajú a už poskytujú všetky kúpeľné služby pre klientov zdravotných poisťovní i samoplatcov. Zabezpečujú svojim klientom maximálny možný servis v súlade s opatreniami ÚVZ SR (Úrad verejného zdravotníctva). Obmedzenia sa týkajú hlavne R – O – R (rúška-odstup-ruky) a zákazu spoločenských udalostí a tanečných večerov. 

Špeciálne jesenné pobyty s výraznými zľavami

Počet klientov v indikačnej skupine A (plne hradenej zdravotnými poisťovňami) je medziročne oveľa nižší a ubudlo aj z návrhov na kúpeľnú liečbu. Ešte dramatickejšie poklesli počty samoplatcov. Hoci pandémia koronavírusu spôsobila kúpeľom obrovské výpadky na tržbách, kúpele prichystali pre klientov až do 20. decembra 2020 nové zľavnené jesenné pobyty s výraznými zľavami. Jeseň a zima bývajú v kúpeľoch veľmi príjemné. K dispozícii je celá škála relaxačných i liečebných pobytov, prechádzky nádherným parkom s vysokými stromami a historickými budovami. Na návštevníkov tu čaká aj veľa zaujímavosti. 

V záujme bezpečnosti klientov

Z dôvodu eliminácie rizika šírenia koronavírusu prijali kúpele mnohé opatrenia, ktoré súvisia predovšetkým s príchodom klientov na kúpeľnú liečbu, ale aj niektoré obmedzenia počas pobytu. ,,Klient je po príchode do kúpeľov nasmerovaný do spoločenskej miestnosti hotela Ozón. Každý kto nastúpil na liečbu v termíne do 15. novembra 2020 bol povinný priniesť so sebou certifikát o negatívnom výsledku testu. Pri nástupe od 16. novembra 2020 už môže absolvovať testovanie priamo v Bardejovských Kúpeľoch a to bezplatne. Nasleduje meranie teploty a vypísanie dotazníka. Prijatý klient môže vstupovať do objektov kúpeľov len samostatne, bez sprievodu inej osoby. Prijímať návštevy v interiéri – na chodbách budov, recepcii, v jedálni i na izbách – je za každých okolností, aj v prípade negatívneho testu, zakázané. Klient, ktorý prejde vstupným filtrom, pokračuje na recepciu príslušného hotela, kde má zabezpečené ubytovanie a následne ide k ošetrujúcemu lekárovi na vstupnú lekársku prehliadku,“ vymenúva opatrenia Tamara Šatanková, ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských Kúpeľov a dodáva, že počas celého pobytu v kúpeľoch v interiéri aj exteriéri musí mať každý ochranné rúško alebo ináč chránené horné dýchacie cesty a pri vstupe do každej budovy použiť dezinfekciu a ďalej ešte vysvetľuje: ,,V jedálni sú klienti usádzaní pri dodržaní bezpečných odstupov medzi stolmi a stravníkmi. V prevádzkach, kde je bufetové stravovanie, servíruje jedlo a nápoje hotelový personál na základe výberu a želania hosťa. Zamestnanci dozerajú na dodržiavanie 2 m odstupov, na to aby sa nevytváral príliš dlhý rad, aby klienti nosili rúška a používali dezinfekcie. V  prípade, že sa u niekoho prejavia známky ochorenia, okamžite upovedomí zdravotnú sestru, prípadne lekára. Wellness Spa je tiež v prevádzke, ale len pre ubytovaných klientov.“ 

Kúpeľný pobyt plný zážitkov

Napriek koronavírusovým obmedzeniam v kúpeľoch nie je núdza o príjemné a aktívne trávenie voľného času. Sú tu kúpeľné singletracky, chodníky vhodné aj na cykloprechádzky. V areáli kúpeľov sa nachádza najstarší skanzen na Slovensku – Múzeum ľudovej architektúry v Bardejovských Kúpeľoch, ktoré spravuje Šarišské múzeum. Do historického mesta Bardejov – pamiatky Unesco – je len päť kilometrov. Podobne je vzdialený aj nedávno zrenovovaný hrad Zborov. Svojou majestátnosťou iste očarí milovníkov individuálnej  turistiky a histórie.

Kráľovské kúpele a liečebný dom Alžbeta

Bardejovské Kúpele začali pred pár rokmi budovať značku ,,Kráľovské kúpele“, ako súčasť odkazu na návštevu Sisi v Bardejovských Kúpeľoch. Cisárovná pobudla v kúpeľoch od 1. do  22. júla v roku 1895. „S ,,kráľovskými“ aktivitami začali kúpele v roku 2016 po rekonštrukcii liečebného domu ALŽBETA (kedysi Deák), ktorý nesie meno rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbety. Rekonštrukcia prebiehala pod stálym dohľadom Krajského pamiatkového úradu v Prešove, aby sa zachoval čo najviac historický charakter budovy, vrátane pôvodných materiálov, štruktúr, detailov a farieb,“ informuje  Elena Romanová, personálna a prevádzková riaditeľka Bardejovských Kúpeľov a dodáva: „Vznikol tu luxusne zariadený kráľovský apartmán Sisi so samostatnou terasou. Hneď sa stal top ponukou Bardejovských Kúpeľov. V podkroví sú atraktívne hotelové izby, spolu s 26 lôžkami. Na prízemí, vedľa recepcie, sa nachádza tzv. muzeálny apartmán Sisi. Je vybavený masívnym štýlovým nábytkom podľa vzoru apartmánov v Hofburgu a vyzdobený fotografiami a obrazmi Sisi. Vo vitrínach sa nachádzajú repliky originálov – pamätníka Sisi z parku pred hotelom, veľkňazského prsteňa a skleneného pohára, z ktorého Sisi pila minerálnu vodu počas pobytu v kúpeľoch. Historický apartmán je prístupný kúpeľnej verejnosti.“ 

Značka Sisi a jej prepojenosť na ,,kráľovské kúpele“ je v kúpeľoch prítomná na každom kroku. Cisárovná mala na liečebnom pobyte v rámci pitnej kúry naordinované pitie z kúpeľného prameňa Lobogo – dnes je to na jej počesť prameň Alžbeta. Jej meno nesie aj príjemný náučný chodník dlhý 2,3 km nazvaný Sisi a jej zastavenia. V hoteli Ozón  je zase Kaviareň SISI, ktorá svojou výzdobou i sortimentom pripomína cisárovnú. V Bardejovských Kúpeľoch sa tiež už dve desaťročia každoročne v auguste koná spomienková slávnosť na počesť cisárovnej Sisi – Alžbetínsky deň, ktorý je jedným z vrcholov kultúrneho leta v Bardejovských Kúpeľoch. 

Viac na www.kupele-bj.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu