Naozaj poznáte všetky druhy ochrany? Potrat je až poslednou možnosťou a dá sa mu vyhnúť

0
2698

Štatistiky uvádzajú, že každým rokom u nás počet umelých prerušení tehotenstva mierne klesá. Za ostatných 30 rokov sa nelichotivé číslo znížilo viac ako 8-násobne z 49 847 na 5824! To je okrem iného dôsledok zvyšovania povedomia o antikoncepcii, takisto zvyšovania jej dostupnosti. Z celkového množstva potratov je však stále takmer polovica tých umelých, čo možno zmeniť, pokiaľ ženy budú myslieť na všetky možnosti ochrany, vrátane tej núdzovej. 

Potraty v minulom roku

Ako uvádza Národné centrum zdravotníckych informácií, bolo na Slovensku v roku 2019 celkovo 13 760 všetkých potratov u žien s trvalým bydliskom v SR z toho umelé prerušenia tehotenstva tvorili 42%, 51 % tvorili spontánne potraty, ostatné potraty a mimomaternicové tehotenstvá boli ostatnými siedmimi percentami.
Presne ide o 42 percent z celku. 51 percent tvorili spontánne potraty, ostatné potraty a mimomaternicové tehotenstvá boli ostatnými siedmimi percentami. V prípade umelých prerušení bola len časť zo zdravotných dôvodov, o zvyšku rozhodli ženy sami. Aktuálnu životnú situáciu, ktorú im skomplikovalo neželané tehotenstvo, riešili invazívnym zákrokom. 

Riešenie ešte pred potratom

Ide to aj inak? To je častá otázka nielen odporcov interrupcií, ale aj žien, ktoré by sa rady vyhli podstúpeniu potratu a zásahu do svojho tela. V dnešnej dobe existuje množstvo foriem ochrany pred neželaným tehotenstvom, a práve dostupnosť antikoncepcie je jedným z faktorov znižovania počtu umelých prerušení tehotenstiev. Od roku 2007 je na trhu voľne dostupná postkoitálna antikoncepcia Escapelle, známa aj ako tabletka po, a je riešením, keď iné metódy počas sexu chýbali alebo zlyhali. Pokiaľ sa užije v dostatočne krátkom časovom odstupe od styku, najneskôr do 72 hodín, dokáže dodatočne zabrániť neplánovanému tehotenstvu na 99%. Čím skôr sa užije, tým je jej účinok vyšší.

Ako tabletka po funguje?

Tabletka po funguje na princípe obsahu levonorgestrelu, čo je syntetický hormón podobný prirodzenému progesterónu. Po užití núdzovej antikoncepcie ešte pred ovuláciou sa v tele objavuje gestagén skôr, ako sa tam prirodzene tvorí. To spôsobuje zabránenie alebo oddialenie ovulácie a dôsledkom je nemožnosť oplodnenia vajíčka – nie potrat, ako hovoria nepodložené mýty. Escapelle nie je  schopná pôsobiť na už existujúce tehotenstvo Ak k otehotneniu došlo, v takom prípade je Escapelle neúčinná. 

Riziká nechráneného sexu

Dodržanie pokynov užitia Escapelle, ktorá je určená len na núdzové situácie, dokáže dodatočne zabrániť neplánovanému tehotenstvu až na 99%. Mala by sa užiť čím skôr, aby bol účinok čo najvyšší a bez potreby interrupcie sa predišlo neželanému tehotenstvu. Bez akejkoľvek antikoncepcie je pravdepodobnosť otehotnenia pri nechránenom styku veľmi vysoká, dokonca aj prirodzená metóda, ako je populárny prerušovaný sex, je na 25% rizikovou. Kondómy sú účinné na 92 až 96%, najvyššiu mieru ochrany poskytuje pravidelná hormonálna antikoncepcia. Pri všetkých druhoch však platí, že treba dodržať odporúčané zásady používania.

Je menštruácia potrebnou ochranou?

Nechránený styk počas menštruácie sa často označuje ako prirodzená forma ochrany. Menštruácia je doba cyklu, kedy sa vylučuje zhrubnutá výstelka z maternice, nakoľko vajíčko nebolo oplodnené, hladiny hormónov klesajú a výstelka nimi nie je udržiavaná. Predpokladom je, že v tejto fáze by pri nechránenom styku k oplodneniu dôjsť nemalo, ale rozhoduje samotný cyklus. Keďže väčšina žien ho nemá dokonalo pravidelný, odchýlky môžu spôsobiť isté riziko otehotnenia. Preto je aj pri sexe počas menštruácie dôležité myslieť na ochranu a pokiaľ došlo k nehode, tak aj na možnosť tej núdzovej. 

Tabletka po môže zachrániť

Je dobré poznať všetky svoje možnosti ochrany počas styku aj po ňom. Potrat je invazívnym zákrokom, ktorý je posledným krokom v procese riešenia neplánovaného tehotenstva a pokiaľ by sa antikoncepcia použila správne alebo včas, je možné mu predísť. Escapelle je núdzovou ochranou, ktorá – ako je zrejmé z názvu – je núdzová, čiže sa užíva len v prípadoch, keď sa ejakulát dostal do ženskej pošvy a vzniká pravdepodobnosť neplánovaného otehotnenia. Tabletka Escapelle je voľne dostupná v lekárni a jej bezpečnosť je overená používaním vo viac ako 100 krajinách sveta  vo viac ako 400 miliónoch prípadov vyše 40 rokov.

foto: shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu