Poznáte špeciálne plasty, ktoré spomaľujú horenie? Sú všade okolo nás a robia náš život bezpečnejší

0
957

Starajú sa o náš pokojný spánok, bezpečie v práci i na cestách a dokonca si vďaka nim môžeme bezpečne pripraviť svoju obľúbenú kávu. Špeciálna chémia a plasty osobitne odolné voči horeniu sú všade okolo nás, ale ich nevidíme. Máme ich napríklad v mobile, kávovare, v aute, v kancelárskych zariadeniach, najmä v tlačiarňach a kopírkach, všelikde v byte, škole i v nemocnici. Bez nehorľavých plastov, teda spomaľovačov horenia, by naše každodenné činnosti neraz niesli so sebou veľké riziko.

Odolné plasty sa starajú o pokojný spánok

Večer si automaticky nastavíme budík, mobil dáme nabíjať a pokojne spíme. Nerozmýšľame o tom, čo by sa mohlo stať, ak by pri výrobe telefónu a jeho doplnkov boli použité nevyhovujúce komponenty. Pokiaľ sa v telefóne pri nabíjaní generuje príliš veľa tepla, látky prítomné v kábli alebo v konektore spôsobia zmenu molekulárnych reťazcov. Toto miesto okamžitého spaľovania spočiatku vedie k zuhoľnateniu materiálu…

Vďaka použitiu odolných a nehorľavých plastov od spoločnosti LANXESS, ktorá sa zameriava na špeciálne chemikálie. sa v nabíjačke vytvorí taký druh ochrannej vrstvy, ktorá horenie spomalí alebo mu dokonca úplne zabráni, takže môžeme pokojne spať. Pri výrobe konektorov sa používajú produkty Firemaster alebo Uniplex. Disflamoll a Reofos sú zase súčasťou káblov.

Bezpečnosť produktov z hľadiska požiarnej ochrany závisí od mnohých faktorov. Napríklad zásuvky a káble sú vyrobené z rôznych špeciálnych plastov v závislosti od ich použitia. Bežne v nich nájdeme komponenty z polyamidov, polyestru, PVC alebo gumy.

Bezpečne aj na ceste

Ani pobyt vo vozidle by bez špeciálnych nehorľavých plastov nebol celkom bezpečný. V interiéri auta sú použité také riešenia protipožiarnej ochrany od LANXESS, ktoré spomaľujú horenie, ako aj spomínané výrobky Disflamoll, Levagard či Reofos. Samozrejmosťou sú aj komponenty z nehorľavých plastov, ktoré sú použité v kábloch a zásuvkách. Nájdeme ich aj v umelej koži na sedadlách alebo na vnútornej strane strechy vozidla. Dôležité komponenty, ktoré zaisťujú našu bezpečnosť, vo svojom aute ani neregistrujeme.

Kritické zohrievanie tlačiarne a kopírky

Aj v kanceláriách je veľa kritických miest, kde sú použité komponenty LANXESS spomaľujúce horenie. Najvyššiu ochranu musia v kancelárskom „open space“ spĺňať káble, zásuvky, kryty počítačov. Špeciálne plasty strážia najmä tlačiarne, kopírovacie stroje a ďalšie zariadenia, ktoré sú v prevádzke viac ako osem hodín denne. Ich vznietenie by tak mohlo viesť ku katastrofe. Úradníci si však kvôli tomu nemusia robiť starosti. Pokojne sa môžu venovať práci, prípadne dopriať si počas prestávky kávu z kancelárskeho kávovaru, v ktorom tiež nechýbajú komponenty od LANXESS brániace horeniu.

Nehorľavé materiály v nemocniciach

V zdravotníckych zariadeniach je bezpečnosť najvyššou prioritou, nevynímajúc protipožiarnu ochranu. Preto všade, aj v podlahovej krytine, pod nohami lekárov, zdravotných sestier a pacientov, sú ohňovzdorné prvky. Typické požiadavky na materiály podlahových krytín sú nízka horľavosť, pomalé šírenie plameňa v prípade požiaru a nízka hustota dymu. Aby bolo možné v prípade núdze získať cenný čas na únik osôb, sú v nich zakomponované prvky spomaľujúce horenie, ako je Disflamoll či Reofos.

Každá sekunda sa počíta

Nemecká spoločnosť LANXESS patrí medzi svetovú špičku v špeciálnej chémii  Kľúčovým odvetvím jej podnikania je vývoj, výroba a predaj chemických medziproduktov, aditív, špeciálnych chemikálií a plastov, ktoré zabraňujú horeniu.

Práve firmy, ako je nemecká spoločnosť LANXESS, sa starajú o bezpečnosť a budujú dôveru zákazníkov. Kľúčovým odvetvím jej podnikania je vývoj, výroba a predaj chemických medziproduktov, aditív, špeciálnych chemikálií a plastov, ktoré zabraňujú horeniu. Prevencia a potláčanie požiaru hrajú pri vývoji plastov zásadnú úlohu. Experti preto pracujú na vývoji stále dokonalejších materiálov, ktoré pomáhajú vytvárať bezpečnejšie prostredie na život. Pri každodenných činnostiach doma, v práci alebo na ceste sa tak nemusíme báť o naše zdravie a bezpečnosť. A ak predsa len dôjde k havárii, práve vďaka spomaľovačom horenia získavajú ľudia cenné sekundy až minúty, aby mohli uniknúť z domu či kabíny auta ešte predtým, ako začne horieť.

Zdroj: seesame.com Foto: www.lanxess.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu