Búrame tabu: Obriezka chlapcom/mužom pomáha

0
442
obriezka nie je tabu

Nahlas sa o tom u nás v podstate nehovorí. Najmä ak ide o kožu na intímnych mužských partiách. Podľa skúseností mužov, ktorí ju absolvovali, nejde o vyslovene príjemný zákrok, výsledok však stojí za to.

V podstate ide iba o malý kúsok kože na konci penisu, ktorý môže spôsobiť nemalé problémy. Sú krajiny, kde to rodičia vôbec nemusia riešiť, pretože sa považuje za normálne dať syna krátko po narodení obrezať. A zďaleka nielen z náboženských dôvodov.

„Obriezka je jeden zo zákrokov, ktorý sprevádzajú azda najväčšie mýty. Hlavne v našich končinách. Dá sa povedať, že približne 40 % celosvetovej populácie mužov obriezku podstúpilo. Väčšina z náboženských dôvodov. Ale sú krajiny, napríklad USA, Kanada, Austrália, kde je obriezka úplne bežný zákrok a asi 80 až 90 percentám chlapcov sa robí hneď po narodení,“ hovorí detská urologička MUDr. Petra Ďubjaková z polikliniky Dr. Martinko.

Najlepšia prevencia

Podľa nej je to výborná prevencia z hľadiska hygieny, ale aj zdravia. „U neobrezaných chlapcov sú zápaly omnoho častejšie, a to nielen zápaly predkožky, ale aj močových ciest. Tiež je vyšší výskyt pacientov karcinómu. Niektoré štúdie potvrdzujú, že aj prenos HIV vírusu je častejší pri neobrezaných mužoch. Z mnohých dôvodov je to teda veľmi dobrá metóda, ako predchádzať týmto ochoreniam. Nevýhoda ani neexistuje, existujú iba predsudky,“ pokračuje odborníčka.

Rodičia sa boja, že obriezka naruší funkčnosť penisu a do budúcna erekciu. Funkčné problémy s penisom však s obriezkou nijako nesúvisia.

„Obriezka je zdraviu prospešná, no u nás sa robí najmä zo zdravotných dôvodov, v minimálnom počte z dôvodov hygienických,“ konštatuje detská urologička z polikliniky Dr. Martinko.

Detská urologička MUDr. Petra Ďubjaková z polikliniky Dr. Martinko.
Detská urologička MUDr. Petra Ďubjaková z polikliniky Dr. Martinko.

Optické zväčšenie

Do ambulancií chirurgov prichádzajú kvôli obriezke aj muži, ktorí chcú, aby ich penis vyzeral väčší, aby bol citlivejší, alebo aby predčasne neejakuloval. Príjemným prekvapením je, že väčšinou pacienti znášajú zákrok aj s aplikáciou lokálnej anestézie bez väčších ťažkostí napriek tomu, že sa vykonáva na veľmi citlivej časti tela. Obriezka je ambulantný chirurgický zákrok, ktorý sa robí v lokálnej anestézii.

Menej je niekedy viac

Nie vždy je nutné chirurgicky odstrániť celú predkožku. Cirkumcízia môže byť úplná alebo čiastočná. Pri úplnej sa odstráni celá predkožka, pri čiastočnej jej ostáva toľko, že prekryje žaluď. Obe majú svoje výhody. Pri úplnej sa ľahko udržiava hygiena intímnych partií, ale pri stoporení sa penis môže „šabľovito” ohýbať, nakoľko krv prúdiaca do údu počas pohlavného aktu nemá dostatok priestoru na odstránenú väčšiu časť predkožky. Po čiastočnej obriezke je toto menej pravdepodobné.

Z čiastočného alebo úplného odstránenia predkožky nemá profit len muž, ale aj žena. Vedecké dáta na základe výskumov hovoria o znížení rizika prenosu HPV vírusu, ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice. Vysvetlenie je jednoduché – „obrezaný“ muž nemá na penise kožné záhyby, v ktorých sa môžu držať choroboplodné baktérie, vírusy  či plesne. Penis bez predkožky sa ľahšie udržiava čistý.

obriezka

Bez uspania

Obriezka je ambulantný chirurgický zákrok, ktorý sa robí v lokálnej anestézii. Tá sa aplikuje ku koreňu penisu, nie do citlivých častí žaluďa, hoci práve tam sa bude koža odstraňovať. „Celý zákrok trvá maximálne hodinu, muž pri ňom pri správnej aplikácii anestézie necíti bolesť a po zákroku odchádza domov. Rana je zašitá vstrebateľnými stehmi a ošetrená lokálne aplikovanými dezinfekčnými roztokmi, ktoré zabraňujú šíreniu infekcie a ranu vysušujú,“ približuje operáciu chirurgička. Počas rekonvalescencie, ktorá si vyžaduje asi sedemdňovú práceneschopnosť, má byť muž v pokojovom režime, nešportovať, sexuálne abstinovať a v deň operácie i bezprostredne po nej sa neodporúča piť veľa tekutín.

Niekomu penis opuchne trochu, niekto sa musí zmieriť s niekoľkodňovým väčším opuchom. Nepríjemnejšia je však v tom čase erekcia, čiže stoporenie penisu, ktoré často muži najmä v noci nevedia ovládať. Je to spojené so zvýšením ťahu na zošívané miesto, a tým s možným natrhnutím rany a porušením stehov. „Každý pacient príde na druhý deň po operácii na kontrolu a ďalšie sa plánujú podľa potreby.“ uzatvára chirurgička MUDr. Jana Kubicová Košťálová z medicínskeho centra Chirkoz.A potom muža čaká takmer nový život – iné pocity pri močení, sprchovaní, milovaní. A už žiadne problémy s predkožkou!

Pripravila: Simona Nováková

Foto: istock

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu