Pozor na prejedanie, pomôžte si bielkovinami a odľahčite svoj žalúdok

Sviatky – to sú dni, ktoré trávime v kruhu blízkych, počas ktorých si dokonale oddýchneme a načerpáme nové sily po dlhej a chladnej zime. Na druhej strane sú to aj dni, kedy na nás číhajú žalúdočné ťažkosti. Pýtate sa prečo?

Prejedanie sa nie je cesta

Mnohí z nás sa na sviatky tešia práve kvôli všetkým dobrotám a destilátom, ktoré číhajú nielen na veľkonočných kúpačov. Nie je tajomstvom, že nadmerné prejedanie nás unavuje, pretože telo je nútené presmerovať všetku svoju energiu do spracovania potravy. Náš žalúdok je schopný stráviť iba určité množstvo potravy a preto ho kombinácia šalát na raňajky – šalát na desiatu – šalát na obed – koláče na olovrant – šalát a koláč na večeru enormne vyčerpáva a zaťažuje. Nepríjemnostiam s trávením sa dá ale predísť veľmi jednoducho. Ak nepomáha pevná vôľa v športe, vhodnou cestou je určite obmena niektorých zložiek vášho jedálnička. A keď už máme tie veľkonočné sviatky, skúsme sa zamerať viac napríklad na vajíčka, bohatý zdroj bielkovín.

Začnite bielkovinami, začnite ketodiétou

Nebudeme si klamať, určite aj medzi vaše obľúbené jedlá počas veľkonočných sviatkov patrí vyššie spomenutý zemiakový šalát. Ak ale chceme predísť črevnému diskomfortu, treba ho počas sviatkov občas nahradiť niečím iným. Vhodnou výživnou látkou by mohli byť proteíny, čo vy na to? Dobrou voľbou pre vás by teda mohla byť ketodiéta, tiež známa ako proteínová diéta.

Bielkoviny, alebo tiež ketóny či proteíny – to sú látky, ktoré sú potrebné nielen pre rast svalov, ale aj pre rýchlejšiu premenu látok, imunitu, ale i pre transportné mechanizmy v organizme. Naše telo si tieto látky vytvoriť samo nevie, preto ich musíme prijímať vo forme potravy. V súčasnosti však žijeme v uponáhľanej dobe a nemáme toľko priestoru na to, aby sme sledovali množstvo kalórií, tukov, či sacharidov v každej potravine. Preto existujú rôzne výživové doplnky, ktoré pomáhajú dotvárať a vyvažovať náš jedálniček tak, aby telo dostalo všetky potrebné látky vo vhodnom a únosnom množstve bez toho, aby sme museli rátať každú jednu kalóriu. Takéto jedlá majú znížený obsah cukrov a tukov, no zároveň majú zvýšený obsah bielkovín. Vďaka tomu dochádza v tele k zmene fungovania spaľovania tukov, ktoré sa v dôsledku zvýšeného príjmu proteínov rýchlejšie spaľujú. Ak teda nahradíte niektoré jedlá proteínmi, nebudete si musieť pripravovať špeciálny jedálniček. Proteínová diéta, resp. ketodiéta zabezpečí správny pomer živín pre vaše telo.

Doplňte jedálniček zdravšími variantmi obľúbených jedál, nezabudnite napríklad na zeleninu

Ako vyzerá u vás napríklad jedálniček na Zelený štvrtok? Ak ste doposiaľ tieto zvyky nedodržiavali, zelená zelenina je vhodnou zložkou vášho jedálnička, je totiž aj bohatým zdrojom železa. Doprajte si preto napríklad špenátovú, cuketovú alebo hráškovú polievku, ktoré vás v kombinácií so správnou dávkou proteínov zasýtia ,,do popuku“. Na dve porcie cuketovo-špenátovej polievky stačí úplne bežná dávka špenátu – 200 g, ktorú s jednou celou cuketou odporúčame doplniť cibuľou a cesnakom. Cuketu jemne osmažíme na panvici, ostatné ingrediencie pridáme postupne a ešte pred zmixovaním dochutíme soľou, korením. Pokojne pridáme aj kyslú smotanu, ktorá dodá polievke ešte lahodnejšiu chuť. Netreba však zabúdať na staré dobré pravidlo – výdaj musí byť väčší ako príjem, preto si doprajte aj zdravú dávku pohybu. Výsledky akejkoľvek diéty sa budú dostavovať pomalšie, ak telu nepomôžete športom. Preto odporúčame využiť prvé jarné lúče a po dobrom a vyváženom jedle sa ísť aspoň prejsť do prírody. Hodinka rýchlejšej chôdze vo vašom tele totiž spáli ľahký mäsitý obed s akoukoľvek prílohou.

Viac tipov na recepty nájdete na : https://www.ketodiet.sk/recepty/

foto: KetoDiet

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu