Jubilejná výstava Juraj Bartusz – Rytmy a gestá  v Tatranskej galérii v Poprade

0
477
Juraj Bartusz

Tatranská galéria v Poprade prináša jubilejnú výstavu prof. Juraja Bartusza, významného slovenského intermediálneho umelca. Výstava je zameraná na jeho aktuálnu tvorbu za posledné desaťročie (po roku 2010) a uprednostňuje dve nosné paralelné línie – geometrické štruktúry a akčné expresívne polia, čo je vyjadrené aj v názve výstavy Rytmy a gestá. Pozrieť si ju môžete od 31. augusta do 15. októbra 2023.

Popredný slovenský sochár, maliar, intermediálny umelec a dlhoročný pedagóg prof. Juraj Bartusz  sa narodil v roku 1933 Kameníne, okres Nové Zámky. V súčasnosti žije a tvorí v Košiciach.  Je absolventom Vysokej škole umeleckého priemyslu v Prahe (1954 – 1958) a Akadémie výtvarných umení v Prahe (1958 – 1961). Po nežnej revolúcii pedagogicky pôsobil na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (1992 – 2002) a v roku 1999 spoluzakladal Katedru výtvarných umení a intermédií Fakulty umení na Technickej univerzite v Košiciach, na ktorej pôsobil do roku 2021.

Za svoje dlhoročné tvorivé obdobie dokázal popri rozličných mediálnych presahoch (socha, maľba, performance, video, inštalácie) udržať výtvarnú integritu a silu výpovede. „Nosnú platformu jeho 3D realizácií tvoria početné práce zo série „Architikony“ (2019 – 2022). Ide o drevené zväčša vertikálne konštrukcie, ktoré vytvárajú novopostavené vertikálne pomníky, vrstvenia, architektúry. Vznikajú predovšetkým v ikonických červeno-čiernych, či bielych kombináciách. Odkazujú jednak k utopickým ideám 20. storočia, ich avantgardám (najmä Malevičove architektony) a k ich kritickému prehodnoteniu, ale aj k autorovým starším prácam, vznikajúcim pravidelným nakladaním plôch na seba (Biela stratifikácia, 1967; Horizontálne vrstvenie, 1969). Umelec radikálnou redukciou a elementárnymi tvarmi dokáže ešte stále vytvoriť silnú minimalistickú formu s mnohými kultúrnymi odkazmi,“ charakterizuje tvorbu umelca Vladimír Beskid, kurátor výstavy.

Juraj Bartusz

Komornejšiu polohu tvorby predstavujú jeho Denníky (2021 – 2023) – séria horizontálnych sadrových blokov, ktoré vznikajú na dennej báze. Predstavujú záznamy aj inventár nájdených, či nepotrebných predmetov v domácnosti. Do sadrových zostáv sú tak zapustené mobily, hodinky, kalendáre, osobné veci, štetce, perá a pod. Tento cyklus ukazuje na Bartuszov intímny svet aj potrebu istej rekapitulácie prostredníctvom drobných každodenných príbehov. Tieto najnovšie práce autora sú tiež podporené staršími dielami, najmä objektmi či kamennými figúrami zo 60. rokov a štylizovanými hlavami z „kozmického“ obdobia 70. – 80. rokov.

Druhú líniu uvádzajú Časovo limitované maľby a kresby (2018 – 2023). „Ide o pokračovanie osvedčenej expresívnej línie Bartuszovej tvorby od 80. rokov 20. storočia – krátke impulzívne, existenciálne záznamy gest a farieb na plochu v určenom niekoľkosekundovom režime. Predstavujú vnútornú „krajinu“ autora – energickú, expresívnu až výbušnú, ktorá sa transformuje do okamžitej výtvarnej formy. Vzniká neopakovateľná sieť, štruktúra farebných polí a artikulácie autorských gest. Týmto rozmerným plátnam zdarne sekundujú Stíšené gestá (2017 – 2022) – komorné stopy a gestické záznamy, ktoré sú „stíšené“ bielym filmom, schladzujúcim prvotný náboj. V 2D svete to podčiarkuje aj lyrická séria Iluminácie (od roku 2008), kde prevládajú elementárne vstupy bielou farbou a gestom do kopírovacích uhľových papierov formátu A4. Vznikajú tak unikátne abstraktné krajiny, nočné vesmíry a topografie, stlačené na malom priestore. Ich zmnožením (16 – 20 kusov) sa vytvára expanzívna čierna a sivá krajina dnešných dní – neistá, hybridná, rozmazaná, rozpixelovaná…“ konštatuje kurátor výstavy.

Jubilejná výstava Juraj Bartusz – Rytmy a gestá je dynamicky „rytmizovaná“ v spoločnom dialógu rytmov a gest a prináša tak málo poznanú, či doteraz neprezentovanú aktuálnu sondu do umelcovho ostatného tvorivého obdobia. Výstava v popradskej Elektrárni potrvá do 15. októbra 2023.

Juraj Bartusz

Tatranská galéria v Poprade

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu