Prečo novoročné predsavzatia vôbec nefungujú?

Alebo mýtus o novoročných predsavzatiach.

Nový rok, nový štart, nový začiatok .. týmito slovami vykročíme do novej etapy, do roku 2018 a zanechávame v roku 2017 všetky starosti, emócie a prešľapy. Samozrejme nemôžu chýbať rôzne predsavzatia, ktoré si dávame povinne každý rok, lebo okolie si to od nás už vyžaduje.

Je to trend, ktorému podliehame a bezhlavo si vytvárame v mysli naše nové a lepšie JA, ktoré sa bude stravovať zdravšie, chodiť 3x do týždňa do fitka, nájde si perfektného partnera a dostane prácu snov. Koľko z vás si dáva podobné predstavzatia každý rok a koľko z nich naozaj aj dodržíte po celý rok?
Čo keby sme sa k tomu postavili tentokrát úplne inak? Ak si dáte do Google výraz „novoročné predsavzatia“ vyskočí vám 24 mil. výsledkov. Nie je to vôbec prekvapivé zistenie, keďže kouči po celom svete vám radia ako si správne určiť vaše ciele na nasledujúci rok a ako ich dosiahnuť. Povedzme si ale na rovinu, prečo potrebujeme čakať až do 31.12, aby sme si povedali ako zmeniť náš životný štýl a určiť si ciele?


Práve pre nasledujúce dôvody novoročné predsavzatia nefungujú tak ako si ich vy predstavujete:

1. Celé je to len o tom, čo si myslíte, že by ste MALI robiť.

Prestať fajčiť? Začať viac cvičiť? Jesť zdravšie? Znie to skvele a aj to vyzerá dobre na papieri, ale všetko sú to veci, ktoré by ste mali začať praktizovať, ale chýba tam naozajstný zmysel: čo by ste naozaj chceli robiť vy? Predsavzatia sú vo väčšine o tom, čo od nás okolie očakáva a aké nám podrahovo posúvajú médiá. Takže zabudnite na to čo si myslia ostatný, že by ste mali robiť a začnite robiť to čo chcete vy, a čo vás bude robiť šťastnými.

2. Predsavzatia sú ako ciele.

Niektoré predsavzatia sú ako ciele v tom zmysle, že chcete dosiahnúť niečo viac ako máte momentálne. Problém je ale, že niektoré z nich sú nereálne a tlačia nám to do hlavy už vyše 20 rokov. Ako náhle si určíte cieľ, poviete si, že sa chcete niekde posunúť. Podstatou akéhokoľvek ciela je to, že  pozeráte do budúcnosti a nikdy nie na to, čo máte alebo kde sa nachádzate momentálne.  Niektoré ciele majú tendenciu zdeprimovať ľudí a poukázať na to, že nemáte to, čo by ste naozaj chceli alebo zaslúžili. Predstavujú vám medzeru medzi tým, kde ste a kde by ste naozaj chceli byť a tým vo vás vyvolávajú pocit nespokojnosti. Ak dosiahnete všetky ciele tak čo nasleduje? Určíte si ďalšie. A potom ďalšie. Kedy ten celý kolobeh skončí a začnete užívať to čo máte, a žiť pre moment? Naozajstné víťazstvo tkvie v tom, že zbierate skúsenosti a nie výsledky.

3. Žiadna motivácia ani záväzky.

Väčšina predsavzatí upadne do zabudnutia po januári. Pýtate sa prečo? Neexistujú žiadne záväzky. Dávate si predsavzatia, ktoré vám nič neznamenajú a chcete ich len splniť, aby ste si ich jednoducho vyškrtli zo zoznamu. Určite pri každom jednom máte prvotnú motiváciu a elán, ktorý vám ale dlho bohužiaľ nevydrží. Motivácia vám dodá energiu na dobrý štart, ale nezotrvá večne. To čo potrebujete je dať tomu predsavzatiu hlbší význam. Niečo pri čom si poviete, že prečo vám na tom tak strašne záleží, a že to robíte hlavne pre seba a nie pre iných.

4. Zlé načasovanie.

Nestačí vám fakt, že sa vraciate do krutej reality po sviatkoch, máte pred sebou ešte celučičký rok a leto je ešte 6 mesiacov ďaleko. Toto nie je veľmi motivujúca predstava, že? A prečo si vlastne potrebujete dávať predsavzatia až na konci roka? Na určenie cieľov máte predsa 365 dní v roku a nepotrebujete predsa, aby vám niekto diktoval, kedy ich začať.


Takže zabudnite na zbytočné novoročné predsavzatia. Začnite žiť život bez bezvýznamných miľníkov, ktoré vám koniec koncov nič neznamenajú. Namiesto toho robte sebavedomé rozhodnutia na základe toho, čo vlastne chcete Vy 🙂

Autor: Klaudia Fiolová
photo @pixabay

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu