Predvianočný čas strávte s deťmi kreatívne a pripravte sa tak spolu na najkrajšie sviatky roka!

0
346
predvianočný čas s deťmi

Vianoce sú tu čo nevidieť. Je najvyšší čas sa na ne poriadne pripraviť. Ak máte doma malých pomocníkov, môžete ich zapojiť do vianočných príprav a zároveň im spríjemniť a skrátiť čakanie na Ježiška. Prežite advent v spoločnom očakávaní a dni si spestrite skvelými vianočnými aktivitami!

Chutné koláčiky

Pečenie sladkých dobrôt k Vianociam neodmysliteľne patrí. Veď čo by sme maškrtili počas sviatočných dní, ak nie chutné medovníky, či tradičné vianočné koláčiky. Zapojte do pečenia aj svoje ratolesti a nehľaďte pritom na neporiadok, ktorý v kuchyni počas pečenia vznikne. Pohľad na rozžiarené detské očká, ktoré uvidíte pri príprave vianočného pečiva za to určite stojí. Pri pečení Nezabudnite pri tom pustiť obľúbené koledy, ktoré vytvoria príjemnú atmosféru a deťom nezabudnuteľné spomienky na Vianoce.

predvianočný čas s deťmi

Darček pre starých rodičov

Nechajte počas adventu naplno pracovať detskú fantáziu a využite ju pri tvorbe darčekov napríklad pre starých rodičov. Verte, že ručne vytvorený fotorámček, milý obrázok, či papierové kvety potešia babku, aj dedka oveľa viac, ako kúpený dar. O to viac, že tento je vyrobený s láskou. Ak však hľadáte špeciálny darček, tak odporúčame fotoknihu, ktorá bude skvelou pamiatkou na čas strávený s vnúčatami. Spoločne s deťmi rozhodnite, aké fotografie dáte do fotoknihy a o zábavu na pár hodín máte postarané!

Spoločné upratovanie

Pred Vianocami často nevieme, kde nám hlava stojí. Pri myšlienke na predvianočné upratovanie sme v strese a ocenili by sme ešte jeden pár šikovný rúk, ktorý by nám s neporiadkom pomohol. Prečo teda nezapojiť do tejto aktivity aj deti? Ak sú vaše ratolesti menšie, pomôcť môžu napríklad tak, že si upracú hračky v detskej izbe. Na staršie deti nechajte utieranie prachu, či vysávanie. Napokon, čím skôr deti zapojíte do domácich prác, tým skôr budú brať upratovanie, aj to vianočné, ako prirodzenú súčasť života.

predvianočný čas s deťmi

Okrášlený domov

Uprataný priestor napokon oblečte do vianočného šatu. Spoločne s deťmi si vyhraďte jedno popoludnie a venujte sa tvorbe vianočných dekorácií. Na ich výrobu môžete použiť materiál, ktorý máte určite aj doma. Papier, alobal, lesné plody či bavlnená látka – aj z týchto vecí viete zhotoviť efektné dekorácie. Ihličie, či eukalyptus poslúži na výrobu jednoduchého venca na dvere a hotovo! Aj pri tejto činnosti si môžete s deťmi užívať pohodu a príjemnú atmosféru vianočne naladeného domova plnými dúškami.

Pomoc núdznym

Myslite na to, že Vianoce nie sú len o dostávaní darčekov, ale tiež o pomoci núdznym a zraniteľným. Učte tomu aj svoje deti a to nielen slovne, ale aj konkrétnou pomocou. Zapojte sa spolu do prípravy vianočných darčekov pre núdznych, navštívte so svojimi deťmi detské domovy, zariadenia pre seniorov, či útulky a pomôžte tým, ktorý to najviac potrebujú. Materiálna pomoc sa síce vždy zíde, no neraz postačí aj letmý úsmev, objatie, blízkosť či empatia, ktorá sa z ľudí v poslednom čase akosi vytráca.

predvianočný čas s deťmi

Text: Michaela Miňová
Foto: freepik.com, pexels.com, unsplash.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu