Pútnický cestovný ruch ožíva aj na Slovensku

0
1385
pútnický ruch ožíva

Putovanie je dnes súčasťou cestovného ruchu. Je o turistike, obdivovaní prírodných krás, kultúrnych pamiatok, ale najmä o sebapoznávaní. CAMINO predstavuje prepojenie viery a putovania. Cieľom pútnikov je Santiago de Compostella v Španielsku, ale jeho súčasťou sú aj trasy z celého geografického spektra 16 európskych krajín, ktoré vedú k hrobu sv. Jakuba v katedrále zaradenej do zoznamu UNESCO. 

Hoci fenomén putovania je prítomný v Európe celé stáročia, záujem o putovanie a trasu Svätojakubskej púte do Santiago de Compostella prudko vzrástol koncom 80. rokov 20. storočia, keď pápež Ján Pavol II. sa osobne zúčastnil púte. Význam má aj skutočnosť, že trasa bola zaradená do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Kvalitu trasy vylepšilo i nové značenie, ktoré finančne podporila grantom EÚ.

pútnický ruch ožíva

Priatelia Svätojakubskej cesty – Camino de Santiago

Každý rok putujú do Santiaga de Compostela tisícky ľudí. Patria k ním aj Slováci. Na Slovensku občianske združenie Priatelia Svätojakubskej cesty – Camino de Santiago iniciovali putovanie a reálne sa im podarilo od roku 2012 rozvinúť 650 km dlhú Svätojakubskú cestu na našom území, ktorá je súčasťou oficiálne značenej trasy  I-20 (Camino Europe) a vedie stredom Slovenska od Košíc po Bratislavu. Pri hlavnom meste sa slovenská časť trasy napája na rakúsku Jakobsweg v mestečku Wolfstahl. Súčasne sa spája aj s maďarskou Szent Jakab út, ktorá z obce Rajka smeruje popri Dunaji. Na väčšine slovenských úsekov je možnosť užiť si prírodu a spoznať kultúrne pamiatky. Vybrané úseky sú dostupné aj pre cyklistov. Združenie v rámci komunity organizuje prezentácie, spoločné púte, stretnutia a pútnici si navzájom vymieňajú informácie i rady. Koncom februára Veľvyslanectvo Španielskeho kráľovstva na Slovensku a Cervantesov inštitút v Bratislave spoločne s občianskym združením Priateľov Svätojakubskej cesty na Slovensku – Camino de Santiago pripravili na Ekonomickej univerzite v Bratislave výstavu fotografií pútnikov zo Slovenska a Španielska. Na vernisáži výstavu prezentoval Castór Sanchéz z občianskeho združenia.

pútnický ruch ožíva

Svätojakubská cesta na Slovensku

Cesta od Košíc až po Bratislavu ponúka unikátne spojenie duchovna, prírody, kultúry a sebapoznania. Trasa je rozdelená do siedmych úsekov tvorených z jednodňových etáp. Väčšina pútnikov ju neprejde celú, ale vyberie si jeden či dva úseky, prípadne kombináciu etáp. Trasa je značená klasicky – symbolom mušle na smerovníkoch a na dlažbe miest. Značenie nájdete na turistických chodníkoch, ktoré spravuje Klub slovenských turistov (KST) i na cyklotrasách v správe Slovenského cykloklubu (SCK) a tiež v historických centrách miest. Všetky úseky, ktoré vedú po lesných, poľných cestách a cestách II. a III. triedy spravidla nie sú označené v teréne, ale sú detailne popísané v bedekri, ktorý sa dá objednať na stránke združenia. Bedeker pútnika obsahuje podrobné mapy každého úseku a etapy spoločne s tipmi, kde sa najesť, čo cestou vidieť a kde zložiť na noc hlavu. Na úsekoch trás, ktoré ešte nie sú dostatočne značené, Camino pripravuje, pretože občianske združenie Priatelia Svätojakubskej cesty – Camino de Santiago vzniklo najmä s cieľom obnoviť a propagovať Svätojakubskú cestu na Slovensku.

pútnický ruch ožíva

Oficiálny slovenský credencial

Tak ako pri putovaní do Compostely, majú aj pútnici po Slovensku dostupný credencial – oficiálny zápisník a bedeker, ktorý pútnikovi umožní zbierať po ceste odtlačky pečiatok z najrôznejších záchytných bodov. Tieto sú rozmiestnené po celej dĺžke Svätojakubskej cesty v kostoloch, informačných a turistických centrách, u poskytovateľov ubytovania, v reštauráciách a podobne. Navyše po jeho predložení môže profitovať zo zvýhodnených ponúk ubytovania a stravovania v zariadeniach v blízkosti cesty. Zároveň sa ním môže preukázať v španielskom meste Santiago de Compostela a získať oficiálny dokument o absolvovaní celej púte – takzvanú Compostelu. Slovenský credencial je zaregistrovaný v pútnickej kancelárii v Santiago de Compostela. Dá sa s ním putovať na Slovensku aj v celej Európe. Je rovnocenný so španielskymi aj inými európskymi credencialmi. Mať credencial nie je nevyhnutné na putovanie po Svätojakubskej ceste, avšak credencial plný pečiatok je krásnou spomienkou na absolvovanie púte. Okrem oficiálneho preukazu pútnika – credencialu, sa pútnici obvykle označujú aj symbolom mušle. Priväzujú si ju na batoh alebo oblečenie. Pútnická mušľa sa dá kúpiť aj cez stránku Camina.

pútnický ruch ožíva
pútnický ruch ožíva

www.caminodesantiago.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu