Dni, keď sa neskoro rozvidnieva a skoro stmieva, nie sú iba nepríjemné, ale aj nebezpečné. Nemyslíme len na kriminalitu, hovoríme o chodcoch, ktorí sú v tme, šere a jesennej hmle neviditeľní. Svietiace prvky zvyšujú šancu, že sa to zmení.

Najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky sú chodci, fatálna môže byť už kolízia s bicyklom či populárnou kolobežkou. Keď chodíte v tmavej bunde, než vás vodič v tme uvidí, môže byť už neskoro. Podľa zákona o cestnej premávke  by chodci mali mať za zníženej viditeľnosti pri chôdzi po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky. Tie vám môžu zachrániť život nielen na krajnici, ale aj pri prechádzaní cez cestu na slabo osvetlenom úseku. 

  • V bielom oblečení je vás vidno na 55 metrov
  • V krikľavých a výrazných svetlých farbách ste viditeľní na 40 metrov
  • V tmavom oblečení vás bude vidno sotva na 20 metrov

Keď ide vodič čo i len 50 kilometrovou rýchlosťou, má čo robiť aj na suchej asfaltovej ceste, aby ste mu v tmavej bunde neskončili na prednej kapote. Pritom stačí málo – vždy myslieť na to, že nestačí vidieť, ale treba byť aj videný. 

Reflexné prvky sú viditeľné až na 200 metrov

Dvesto metrov je dostatočná vzdialenosť, aby vás vodič zaregistroval a zabránil nehode. Samozrejme, musia byť umiestnené na viditeľnom mieste. Páska na kabelke, ktorú zakrývate rukou, alebo ju máte na opačnej strane, než z ktorej prichádzajú autá, vám veľmi nepomôže…

Okrem tradičnej pásky sú na trhu aj ďalšie praktické a estetické doplnky, ktoré sa postarajú o vašu viditeľnosť a bezpečnosť. Nájdete ich v Tchibo. Reflexné samolepky skrášlia detskú prilbu, tašku, bicykel, alebo hoci aj bundu. Týchto malých „záchrancov“ je však potrebné nosiť stále a viditeľne umiestnených. Nikdy neviete, kedy vám alebo vašim deťom môžu zachrániť život. Vhodným riešením je aj prechodná reflexná bunda Tchibo, alebo tenisky. Sú v tme naozaj neprehliadnuteľné. 

V predajniach i na webe Tchibo nájdete veselé farebné magnetické svietiace klipy s troma stupňami svietenia, ktoré si šikovne pripnete na oblečenie, tašku či prilbu, kam práve potrebujete. Nezabudnite, že označené by mali byť aj kočíky, veľké tašky i školské aktovky. Myslite aj na svojich štvornohých miláčikov – aj psíkov musí byť v tme vidno!

zdroj: www.tchibo.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu