Pri príležitosti PINK OKTÓBRA, mesiaca povedomia o rakovine prsníka, uvádzame spoty s motivačnými posolstvami mladých aktívnych žien, ktoré sa spolu s nami postavili na stranu zodpovednosti a poctivej prevencie. Z lásky k sebe, k svojim blízkym, z lásky k životu.

Kampaň PINK OCTOBER aliancie NIE RAKOVINE podporili: Alena Učňová, majsterka Slovenska v športovom aerobiku, Slovenská gymnastická federácia, Lucia Okoličányová, zakladateľka a prezidentka Slovenskej asociácie Nordic Walking; Kristína Sýkorčinová – trénerka CrossFit Level 2,  Nina Sýkorčinová – thajský box; MUDr. Zuzana Podmanická s dcérou, Viktóriou, 1. vicemiss Slovensko 2020 a Miss International SR 2022.

Nezahadzujme nádej na zdravý život

Rakovina prsníka je jedným z najčastejších onkologických ochorení u žien, žiaľ, so stúpajúcou tendenciou aj v prípade mladších ročníkov. Gynekológ MUDr. Mikuláš Redecha PhD. upozorňuje, že rovnako ako pri iných typoch onkologických ochorení, aj tu rozhoduje čas. „Včasnou diagnostikou karcinómu prsníka vieme zabezpečiť aj jeho úplné vyliečenie. Preto je veľmi dôležité, aby ženy chodili na gynekologické prehliadky a absolvovali preventívne a skríningové mamografické vyšetrenie.“ 

 Zodpovednosť zachraňuje životy!

 Stovky žien, ktoré boli v súvislosti s rakovinou prsníka diagnostikované  v počiatočnom štádiu, dnes vedú plnohodnotný  život. „Vyhliadky na uzdravenie sú v súčasnosti lepšie ako kedykoľvek predtým,“ hovorí prezidentka aliancie NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková. Z titulu dlhoročnej praxe v otázke onko-prevencie však zároveň poukazuje na skutočnosť, že veľa žien pred možným problémom zatvára oči a na preventívne prehliadky nechodí.

Mnohé obavy z rakoviny sú založené na nesprávnych či neúplných interpretáciách, čo vedie k zľahčovaniu, v horšom prípade k úplnému ignorovaniu preventívnych prehliadok. „Počúvajte odborníkov, nepodliehajte dezinformáciám a pri čo i len najmenšom podozrení sa dajte vyšetriť,“ vyzýva Španková. „Strach zo zlého výsledku nie je dôvodom na výhybku. Stále totiž existuje šanca, že prípadné komplikácie zachytíte včas!“  

Plošný skríning môže zachrániť veľa životov 

Pomoc, ktorú predstavuje plošný skríning, však bude účinná iba vtedy, ak ženy na Slovensku túto možnosť nebudú ignorovať, ale využijú ju z lásky k sebe a svojmu zdraviu. Až 300 žien zomiera u nás ročne  celkom zbytočne iba preto, že neabsolvovali skríningovú alebo preventívnu mamografiu. Skutočne nie je na čo čakať! Mamografický skríning dokáže zobraziť podozrivý nález aj o niekoľko rokov skôr, než je hmatateľný. Neoceniteľnú úlohu hrá aj pravidelné samovyšetrenie prsníkov, ktoré zvládne každá žena raz mesačne, napríklad počas rannej sprchy. 

Predbehlo nás už aj Rumunsko a Kazachstan

Na Slovensku žije s rakovinou prsníka viac ako 30 000 žien a žiaľ, vývoj nie je optimistický. Zatiaľ čo v okolitých krajinách Európy nové moderné spôsoby onkologickej liečby zlepšujú vyhliadky pacientiek na lepší život (mnohé aj na vyliečenie), u nás sú tieto metódy stále nedostupné. „S vypätím síl bojujme za dostupnú a modernú liečbu, akú majú u našich susedov. Liečba tzv.“ciklibmi“ (cielená molekulárna liečba zameraná na zastavenie rozmnožovania karcinogénnych buniek) sa onkologickým pacientkam poskytuje od roku 2016 napríklad v Maďarsku, Poľsku, Rakúsku či dokonca v Rumunsku a Kazachstane. U nás stále nie je kategorizovaná a poskytuje sa len na výnimku odsúhlasenú zdravotnými poisťovňami,“ konštatuje Jana Pifflová Španková, prezidentka aliancie Nie rakovine.

Takmer nedostupné sú aj ďalšie formy modernej onkologickej liečby, vrátane cielených inovatívnych terapií a imunoterapií. Je nevyhnutné, aby aj slovenským ženám boli čo najskôr poskytnuté najlepšie dostupné metódy pre zlepšenie ich šancí v porovnateľnom čase ako v okolitých krajinách. Urobiť viac treba aj pre pacientky s HER2-pozitívnym včasným nádorom prsníka, ktoré sú vystavené vysokému riziku návratu ochorenia.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu