Rekonštrukcia kúpeľne krok za krokom

0
616
rekonštrukcia kúpeľne

Premena starej kúpeľne na novú prináša zvyčajne veľkú radosť, ale na začiatku to môže byť poriadne náročná výzva. Celý proces sa skladá z menších aj väčších čiastkových úkonov, ktoré treba správne premyslieť, naplánovať a načasovať. Česká značka kúpeľňového vybavenia JIKA vám poradí ako úspešne zvládnuť rekonštrukciu krok za krokom.

Skôr ako sa pustite do rekonštrukcie

Pred samotnou rekonštrukciou vás najskôr čaká plánovanie a rozmýšľanie. V prvom bode by ste si mali stanoviť aspoň orientačný rozpočet, ktorý venujete na rekonštrukciu. Vďaka tomu lepšie odhadnete rozsah prác, ich plán aj nákup vybavenia. Dôkladne premyslieť by ste mali aj rozloženie kúpeľne. Odpovedzte si na niekoľko otázok: Bude súčasťou kúpeľne toaleta, alebo bude zvlášť? Chcete ju doplniť o bidet alebo siahnete rovno po toalete s integrovanou bidetovou sprškou? Preferujete vaňu, sprchovací kút, alebo chcete oba varianty? Potrebujete do kúpeľne umiestniť aj práčku a sušičku, alebo tieto spotrebiče budú v technickej miestnosti? Ste veľká rodina a oplatí sa vám zvoliť dvojumývadlo? Koľko potrebujete úložných priestorov? Aké chcete kúrenie? „Všetky tieto otázky majú naozaj veľký význam. Zrekonštruovaná kúpeľňa by vám mala slúžiť dlhé roky, preto by mala plne reflektovať vaše potreby. Dôležité je aj správne rozmiestnenie vybavenia, ktorému prispôsobujeme rozvody elektriny, vody a odpadov, čo si veľmi pravdepodobne vyžiada aj stavebné úpravy. Takže je potrebné všetko si dôkladne premyslieť od samého začiatku,“ uvádza Iva Šedivá, vedúca komunikácie spoločnosti Laufen CZ, pod ktorou je aj česká značka JIKA. Nemenej dôležitý je aj celkový dizajn kúpeľne, obklady, dlažba i štýl umývadiel a toaliet.

Začiatok rekonštrukcie

Prvým krokom sú stavebné úpravy, či už sa týkajú zmeny dispozície, rozvodov elektriny, vody alebo preventívnej výmeny vodovodných rúrok. Okrem starostlivého vykonania samotných prác by ste nemali zabudnúť na jeden podstatný detail –  dobré utesnenie priestorov. Stavebné práce so sebou totiž prinášajú vysokú prašnosť a vďaka kvalitnému utesneniu môžete zamedziť šíreniu nečistôt do ďalších miestností bytu. Podstatne si tým zjednodušíte upratovanie. V tomto kroku je potom lepšie zveriť svoju kúpeľňu do rúk odborníkov. „Rekonštrukcia kúpeľne má svoje špecifiká a mnohé úkony je lepšie dať do rúk špecialistov. Znížite tak riziko, že v budúcnosti dôjde k nechceným problémom, napríklad s pretekaním vody,“ odporúča Iva Šedivá.

rekonštrukcia kúpeľne

Zariaďovanie kúpeľne

Po stavebných úpravách prichádza podstatne príjemnejšia časť rekonštrukcie a to dizajn kúpeľne, výber vybavenia a na záver finálne podčiarknutie celkového štýlu pomocou doplnkov. „Vizuálny štýl kúpeľne by mal odrážať vašu jedinečnosť – váš charakter, prístup k životu i vaše potreby. Mal by byť v harmónii so zostávajúcim interiérom. Mali by ste si vytvoriť miesto bez rušivých prvkov, ktoré bude pôsobiť príjemne a budete tu radi svoj deň začínať aj končiť,“ radí Iva Šedivá. Všetko vybavenie kúpeľne by malo spolu ladiť. Od obkladov a dlažby, až po umývadlo, toaletu a aj také drobnosti, ako sú držiaky na uteráky. To môžete dosiahnuť výberom sortimentu od jednej značky a z jednej kúpeľňovej série. Tie totiž bývajú navrhnuté tak, aby všetky prvky na seba nadväzovali a ladili. Vyhnete sa tak riziku, že vytvoríte nesúrodý priestor.

rekonštrukcia kúpeľne

Kúpeľňové tipy

Séria Cubito Pure značky JIKA obsahuje vaňu, sprchový kút i štýlové doplnky. Okrem nadčasového vzhľadu a praktického tvaru vane je jej veľkou výhodou aj materiál. Je vyrobená zo 100 % akrylátu, čo zaručuje stálofarebnosť a súčasne jednoduchú údržbu.

Pokiaľ túžite po príjemnom osviežujúcom sprchovaní, môžete do kúpeľne zvoliť sprchové steny Pure značky JIKA. Elegantné prevedenie vnesie do kúpeľne nádych výnimočnosti a veľká variabilita ponúkaných stien umožňuje prispôsobiť si ich presne podľa svojich potrieb a špecifík vašej kúpeľne.

Sériu dopĺňajú minimalistické kúpeľňové doplnky. Hoci ide na prvý pohľad len o malé detaily, sú to práve doplnky, s ktorými dotiahnete interiér k úplnej dokonalosti.

Podomietkový modul BASIC WC SYSTEM značky JIKA využijete v prípade, ak uprednostňujete závesnú toaletu. Modul je vhodný na namontovanie na stenu s nutnosťou obmurovania, ale je možné ho použiť aj pri rekonštrukcii panelákovej kúpeľne. Výhodou je okrem iného vysoká nosnosť (až 400 kg) a tiež možnosť nastavenia úsporného splachovania, takže môžete šetriť vodu pri každom spláchnutí. Nádržka je navyše izolovaná proti roseniu a perfekcionistov poteší aj tichý chod napúšťacieho ventilu. Toaletu doplňte správnym splachovacím tlačidlom,  napríklad  tlačidlom PL3 Dual Flush značky JIKA. Jeho minimalistický dizajn nepôsobí rušivo, umožňuje veľké a malé spláchnutie a na výber je z niekoľkých farieb.

Batérie Cubito-N značky JIKA vynikajú nielen minimalistickým geometrickým dizajnom, ale aj vysokou kvalitou spracovania a technológiami, ktoré pomáhajú s úsporou vody v domácnosti. V sérii nájdete širokú škálu batérií – umývadlové v rôznych výškach, drezové, bidetové i  sprchové.

rekonštrukcia kúpeľne

Pripravila: Dominika Dubovanová

Foto: archív Jika

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu