Slovník stratených slov. Príbeh pre ženy a o ženách

0
876
Slovník stratených slov

„Skvelý román o slovách, ich dobrodružstvách a schopnosti definovať svet. Tento rok už originálnejší román určite nevyjde. Tým som si istý,“ tvrdí Tom Keneally, autor knihy Schindlerov zoznam.

Esme trávi detstvo v Skriptóriu, záhradnom domčeku v Oxforde, kde jej otec a tím zanietených lexikografov zbierajú slová pre prvý Oxfordský slovník anglického jazyka.

Počas dospievania si uvedomí, že niektoré slová a ich významy, hlavne tie týkajúce sa žien a skúseností obyčajných ľudí, sú podľa lexikografov menej dôležité ako iné, a preto ich do Oxfordského slovníka anglického jazyka nezaznamenajú. Esme sa tak dáva do vyhľadávania slov pre svoj vlastný slovník: Slovník stratených slov. Aby sa jej to podarilo, musí opustiť bezpečný svet univerzity a vydať sa za bežnými ľuďmi, ktorí jej chýbajúce slovíčka doplnia. Príbeh sa začína na konci viktoriánskej éry, pokračuje snahami hnutia sufražetiek o volebné právo žien až k prvej svetovej vojne.

„Williamsová v tomto jedinečnom debute obracia históriu, ako ju poznáme, zameriavajúc sa na ženy a ich prínos, pričom využíva obdivuhodnú silu samotných slov, aby zažiarili.“
Newsweek

Slovník stratených slov

Slovník stratených slov ponúka jedinečný rozprávačský talent a skryté riadky stratené z histórie, ktorú napísali muži. Autorka Pip Williamsová sa inšpirovala skutočnými udalosťami, vyhľadávanými v archívoch Oxfordského anglického slovníka, aby prerozprávala provokujúci a originálny príbeh.

Príbeh o dobrodružstve slov, ktoré nás vedia nielen opísať, reprodukovať naše emócie, postoje, ale niekedy nás doslova definujú. Príbeh o dôležitosti žien, ktoré boli neraz vytláčané na okraj spoločnosti, zaznávané a akoby sa zabúdalo na ich prínos v histórii.

Autorka zručne vystavala fiktívny príbeh Esme na historických základoch Oxfordského slovníka anglického jazyka. Pridŕžala sa faktov a udalostí, no celé to okorenila pútavým príbehom.

Niektoré slová boli ako vtáčatká spadnuté zo stromu. Pri iných som mala pocit, že sú ako stopy, vedela som, že sú dôležité, no nebola som si istá prečo.

Foto: vydavateľstvo Motýľ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu