Riešenie dermatologických problémov, ktoré spôsobuje časté používanie dezinfekcie

0
919

Jednou z hlavných zbraní proti šíreniu COVID-19, ktorú komunikuje aj WHO, je používanie dezinfekčných prostriedkov na báze alkoholu a časté umývanie rúk. Za posledný rok si ľudia zvykli na používanie dezinfekcie pri všetkých vstupoch do verejných priestorov. Až 86% Slovákov si dezinfikuje ruky minimálne 3 x denne, tretina z nich dokonca viac ako 10 x za deň. Vyplýva to zo štúdie Nielsen Omnibus, ktorá bola realizovaná na reprezentatívnej vzorke 507 respondentov v januári 2021. Opakovaná a častá dezinfekcia síce prispieva k prevencii proti šíreniu vírusu, prináša však aj nežiaduce dermatologické problémy či ochorenia rúk.

Problém sú dostupné dezinfekcie:

MUDr. Michaela Duchoňová PhD., skúsený dermatológ: “Každá minca má dve strany, na jednej strane nás alkoholová dezinfekcia účinne chráni pred šírením infekcií, na druhej strane oslabuje prirodzenú kožnú bariéru a môže spôsobovať suchosť kože a ekzémy.  Alkohol obsiahnutý v dezinfekciách rozpúšťa nielen lipidové zložky obalu vírusov a baktérii a tým ich ničí, ale pri nadmernom používaní má tendenciu rozpúšťať aj lipidové častice, ktoré sú súčasťou kožnej bariéry, a tým ju vysúša. Produkt od značky Bioderma je prvý, ktorý dostatočne kompenzuje zníženie obsahu lipidov v koži, spôsobené alkoholom. A to tak, že vďaka biomimetickým lipidom ošetruje povrch kože a súčasne v jednom kroku vďaka dostatočnej koncentrácii alkoholu odstraňuje z povrchu kože mikroorganizmy. Ide tak o úplne novú kategóriu lekárskej dermatokozmetiky s biocídnym účinkom.“

Spoločnosť NAOS, prostredníctvom svojej značky BIODERMA, riešila práve obavy z narušenia kožnej bariéry, ku ktorej často dochádza v dôsledku používania dezinfekcie na báze alkoholu. Výskum NAOS obavy potvrdil a rovnako tieto zistenia podporujú aj iné  prieskumy. Napríklad vo Francúzsku 97% zdravotníkov uvádza vznik ochorení kože a 76%  zdravotníkov potvrdilo, že sa u nich objavila dermatitída. V prieskumoch sa často objavujú aj  problémy ako svrbenie či praskanie kože.

Fakty v číslach zo štúdie Nielsen Omnibus, ktorá bola realizovaná na Slovensku na reprezentatívnej vzorke 507 respondentov v januári 2021.

Ako často si Slováci v súčasnosti, teda v období od začiatku pandémie COVID-19 v priemere počas dňa umývajú/dezinfikujú ruky:

  • Viac ako 3 x denne – 86 %
  • viac ako 10 x denne – 27,6 %
  • 58% mužov a žien si umýva ruky viac ako 6 x denne

Až 63% Slovákov uvádza, že pociťuje zhoršenie kvality pokožky rúk v súvislosti s nadmerným používaním mydla či dezinfekcie teraz počas epidémie. Medzi najčastejšie problémy Slováci uvádzajú:

  • Suchosť rúk : 38,5 %
  • Svrbenie: 12,3 %
  • Praskliny: 17,6 %
  • Šúpanie pokožky: 9,9 %
  • Dermatitída kože: 5,4 %

NAOS chcel nájsť bezpečnejšiu a šetrnejšiu alternatívu k dezinfekcii pokožky, čím je Biphase Lipo alcoolique od lídra dermokozmetiky na slovenskom trhu, značky BIODERMA. Mgr. Jana Kundratová, Ph.D., Medical & Scientific manažér NAOS: „Ide o vôbec prvú ochranu pokožky rúk s dvojitým účinkom – elimináciu vírusov, baktérií, kvasiniek a zároveň relipidačný účinok v jednom kroku. Jednoduchá myšlienka sa stala skutočnou inováciou na globálnej úrovni. Patent bol zaregistrovaný pre celosvetové použitie“. NAOS dokonca 100% zisku z predaja produktu Biphase Lipo alcoolique venuje nadáciám, združeniam a mimovládnym organizáciám, ktoré sa podieľajú na boji s epidémiami.

Biphase Lipo alcoolique je kombinácia dvoch zložiek: alkoholovej zložky (90%), ktorá dokonale eliminuje nežiaduce vírusy, či iné mikróby a lipidickej zložky (10%), ktorá dopĺňa epidermálne lipidy prirodzene sa vyskytujúce v hydrolipidickom filme. To znamená, že funguje ako spoľahlivá dezinfekcia a zároveň ako vhodná výživa a ošetrenie pokožky rúk. Biphase Lipo alcoolique od Biodermy v priebehu 30 sekúnd ničí viac ako 99,9% vírusov, baktérií a kvasiniek. Ihneď po nanesení sa prejavia výživné účinky v podobe filmu na pokožke, ktorý významne znižuje straty transepidermálnej vody (TEWL) už po 14 dňoch používania, čo má za následný efekt zlepšenie funkcie bariéry pred dehydratáciou pokožky rúk.

foto: Bioderma

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu