Po skladbách Uteká láska svetom a Spievaj mi, spievaj prichádza hudobná dvojica Robert Pospiš & Martin Sillay s tretím singlom z nahrávky Piesne na dobrú noc. V skladbe Ponesiem ťa sa po prvýkrát objavujú aj vzácni hudobní hostia. „Text skladby vychádza zo slovenskej ľudovej piesne Hej, u Ondrejkov svietia. Spojením s violou Miloša Valenta, violončelom Romana Harvana a akordeónom Borisa Lenka vznikla temná balada, ktorá môže mať hneď niekoľko interpretácii,“ dodáva k novinke Robert Pospiš.

Výnimoční hostia

K spracovávaniu tradičných piesní majú Pospiš & Sillay mimoriadne blízko. „Vždy sa snažíme o nový prístup. Chceli sme vytvoriť nahrávku, ktorá by fungovala ako brána k noci. Preto Piesne na dobrú noc. Naše pôvodné skladby sú pomiešané s tými ľudovými a vznikne tak nový hudobný svet,“ dopĺňa Martin Sillay. Na albume, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, sa objaví hneď niekoľko rešpektovaných mien domácej hudobnej scény. „Mali sme v hlavách nahrávku, ktorá by bola plná akustických nástrojov a pulzujúcich zvukov. Počet hostí sa vyvíjal postupne, až sme skončili pri najväčšom počte mien v našej diskografii,“ vysvetľuje Robert Pospiš. V singli Ponesiem ťa môžu poslucháči počuť hneď troch predstaviteľov slovenskej hudobnej špičky naprieč žánrami. Huslistu a violistu Miloša Valenta, akordeonistu Borisa Lenka a violončelistu Romana Harvana.Každý z nich má vlastný rukopis. Spoločne s nami vytvorili veľmi netradičnú atmosféru. Nejednoznačnosť. Svet medzi svetlom a temnotou. To sa nám veľmi páčilo,“ uzatvára Martin Sillay. Autorom vizuálu je výtvarník Ján Skaličan.

Príbeh skladby Ponesiem ťa

Príbeh, ktorý sa ukrýva za singlom Ponesiem ťa, pomohla hudobnej dvojici rozšifrovať rešpektovaná odborníčka na tradičnú hudbu a hudobníčka Jana Ambrózová. „Hudobne podmanivá, od pravidelne pulzujúceho metra „oslobodená“ pieseň Hej, u Ondrejkov svietia je pomerne známou, dodnes živou uspávankou z Liptovských Sliačov. Okrem skôr raritných hudobno-folklórnych nahrávok ju nachádzame aj v dôležitej zbierke Slovenské ľudové piesne (zv. III., 1956), do ktorej ju zaradil jej hlavný zostavovateľ, významný slovenský hudobný vedec a folklorista František Poloczek. Uspávanku mu svojho času zaspievala Sliačanka A. Grelová, narodená v roku 1921, konštatuje odborníčka a ďalej pokračuje: „ Aj táto ľudová pieseň je cenným dôkazom toho, aké normatívne dokáže byť ľudské hudobné myslenie určitej historickej epochy a aká – naopak – uvoľnená a dômyselná vie byť tvorivá myseľ jednotlivca. Napriek tomu, že melodické varianty uspávanky (či už v Poloczekovej zbierke, v speváckej praxi Sliačancov, alebo v kompozícii Roberta Pospiša a Martina Sillaya) sú v detailoch odlišné, stále si zachovávajú pôvodnú hudobnú identitu a podstatné štýlové znaky“.

Hudba, ktorá nás dokáže odniesť niekam “inam“

„Pieseň Hej, u Ondrejkov svietia je – povedané s istým nadnesením – akousi hudobnou prechádzkou tetrachordálnymi tónovými štruktúrami. Pôvodný spev A. Grelovej z Liptovských Sliačov, zachytený v staršom notovom zápise, obsahuje náznaky žánrovo aj lokálne príznačných glissand a meliziem. Citlivo ich preberá aj Miloš Valent vo svojej podmanivej sláčikovej improvizácii. Premyslene vystavaný harmonický sprievod, dômyselne volený inštrumentár, vrstvenie zvukových plôch a zvukové efekty poskytujú hudobnému aranžmánu „osudový“, ale v niečom takisto vľúdny stavebný základ a nasvecujú celý nápev novými farbami a významami. Mrazivosť aj istý pocit existenciálnej neistoty sa umelcom podarilo docieliť citlivým vnímaním textu piesne, premysleným štýlom vokálneho prednesu a sugestívnym oktávovým paralelizmom, či sláčikovými improvizáciami. Ako dieťa v piesni, aj nás pieseň pomaly kamsi nesie… do „inej“, nielen zvukovej krajiny,“ dodáva etnologička k novému singlu hudobnej dvojice Robert Pospiš & Martin Sillay. 

Robert Pospiš na záver ešte dodáva: „Ako povedala Janka, pieseň nás môže odniesť do inej krajiny. To je to, čo hľadáme po celý čas našej hudobnej cesty. Chceme, aby poslucháč išiel s nami. Aby zabudol na ťažké a ponoril sa do niečoho očisťujúceho. Tak vnímam ja osobne ľudové piesne ako také. Mali ľuďom pomôcť zniesť náročné chvíle. Dnes sa ako spoločnosť nachádzame v mimoriadne ťaživom a náročnom období. Preto sme náš najnovší singel nazvali Ponesiem ťa. Je to podaná ruka poslucháčovi: Poďte s nami na chvíľu niekam preč, inam…“

Singel Ponesiem ťa vznikol v kompletnej hudobnej a zvukovej produkcii vydavateľstva Real Music House a nájdete ho na všetkých dostupných streamingových platformách.

Real Music House 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu