Relatívne menšiu, ale zato dobre vybavenú lokalitu pre cyklistov vybudovali na severovýchode Slovenska v okolí Bardejova, Bardejovských Kúpeľov a tiež mesta Svidník. Tunajší nadšenci združení v občianskom združení ,,Liečivé singletracky“ sa podieľali na budovaní, značení a údržbe liečivých singletrackov, ktorých názvy sa odvodzujú od jednotlivých liečivých prameňov v Bardejovských Kúpeľoch. Na investíciách do revitalizácie jednotlivých rekreačno-turistických oblastí sa pravidelne podieľa OOCR ,,ŠARIŠ“-Bardejov. Súčasťou pravidelnej údržby sú aj terénne úpravy, prerezávky vegetácie a obnovujú pritom i drevené prvky, lavičky, altánky, ohniská, turistické značenia, mapy a informačné tabule. 

Začínajúca jeseň je vhodným časom nielen na wellness, múzeá a liečebné i rekreačné pobyty, výlety do prírody, ale i cykloturistiku.

Cyklistické trasy v okolí Bardejova

,,Severovýchod Slovenska je častým cieľom cykloturistov, ktorí majú v Bardejove a okolí rôzne trasy spájajúce viacero stredísk. Dlhšia trasa liečivých singletrackov má dĺžku 25 km, kratší okruh 18 km. Na svoje si tu prídu všetci, jednotlivé terény sú vhodné pre najmenších cyklistov i profibikerov. Sieť navzájom prepojených piatich liečivých singletrackov – Rodinný, Napoleon, Čerešenka, Herkules a Kráľovský, ale aj dve nadväzujúce cyklotrasy Kyslíková cesta Mihaľov – Bardejov a Kyslíková dráha v Bardejovských Kúpeľoch, poskytujú dostatok možností športového a turistického vyžitia,“ Informuje Radomír Jančošek, riaditeľ OOCR ,,ŠARIŠ“-Bardejov. 

Dodáva, že na liečivých singletrackoch si mladí trénujú techniku jazdy a starší zábavu. K naposledy vybudovaným patrí singletrack Ostrá Hôrka a Big Bike lajna na Kráľovskom singletracku s novými skokmi a dropmi. V budúcnosti plánujú ešte predĺžiť Rodinný singletrack a pribudne aj nový singletrack prepájajúci Rodinný a Kráľovský singletrack.

Prepojenia singletrackov 

Základňa liečivých singletrackov Lipka je v Bardejovských Kúpeľoch. Poskytuje základný servis (verejne dostupná umyváreň bicyklov a montážny stojan), ubytovanie, priestranné parkovanie a to všetko v príjemnom prostredí. Užiť si tam môžete posedenie v štýle Stonehenge, skvelé pivo a denné menu. Medzi obľúbené single patrí Herkules, Čerešenka a Napoleon, ktorý je stredne náročný technický trail. Rodinný singel je rýchly, ale pohodovo ho zvládnu aj rodiny s deťmi.

Kráľovský singel má názov odvodený od náročnosti. Je najtechnickejší, určený pre vyznávačov enduro jazdenia a je aj najvyššie položený. Ostrá Hôrka je najnovší singletrack, dlhý 1,8 km v príjemnom lesnom prostredí. Vznikol zrevitalizovaním existujúceho turistického chodníka. Je na ňom altánok a v blízkosti okruhu aj osviežujúca studnička. Kyslíková dráha v Bardejovských Kúpeľoch má dĺžku 1 km a je na nej štrnásť stanovíšť s relaxačnými a pohybovými cvičeniami. Ústi do nej Rodinný singletrack. Kyslíková cesta Mihaľov ‒ Bardejov nadväzuje na Kyslíkovú dráhu v Bardejovských Kúpeľoch. Predstavuje turisticko-relaxačný chodník s 19 obnovenými zastávkami a prvkami na cvičenie. Mihaľov patrí k rekreačnej oblasti mesta Bardejov. V lete ho využívajú cyklisti a turisti, v zime bežkári.

Historické pamiatky spolu s prírodnými krásami a službami cestovného ruchu ako kúpeľníctvo v Bardejovských Kúpeľoch, wellness, singletracky ako aj skanzen – Múzeum ľudovej architektúry tvoria žiadaný mix lákajúci návštevníkov. V historickom Bardejove môžu zase návštevníci obdivovať Radničné námestie s nádhernými gotickými meštianskymi domami, Bazilikou minor sv. Egídia a bývalou Mestskou radnicou – prvou stavbou renesancie na území Slovenska, v ktorej je dnes expozícia Šarišského múzea. Medzi klenoty patrí aj stredoveké opevnenie, Židovské suburbium – Stará synagóga a drevený kostolík v blízkej obci Hervartov.

Cyklodestinácie v širšom okolí Bardejova

Okrem Bardejovských Kúpeľov k vyhľadávaným destináciám patrí aj Stebnícka Magura, Zborovský hrad a pohorie Čergov. Jeho hrebeň ponúka krásne výhľady a nové bikové stredisko Lysatrails. Prímestské okruhy pri Bardejove majú logické pokračovanie v susedných okresoch. Napájajú sa na ďalšie cyklotrasy, vedúce predovšetkým po menej frekventovaných asfaltových alebo poľných cestách. Koncom roku 2018 sa spojili slovenské a poľské kúpeľné pohraničné obce a mestá 230 km dlhým cyklistickým okruhom Aquavelo. Patria k nim Krynica, Muszyna, Piwniczna, Szczawnica, Vyšné Ružbachy, Stará Ľubovňa, Nová Ľubovňa, Bardejov a Bardejovské Kúpele.

Cyklodestinácie v okolí Svidníka

V meste Svidník začína Karpatská cyklocesta Svidník – štátna hranica Vyšný Komárnik s dĺžkou 25 km. Smeruje k vstupu do Údolia smrti, odtiaľ pokračuje do obce Vyšná Pisaná po červenej cyklistickej značke. Na začiatku obce vchádza do vedľajšieho údolia na lesnú cestu do obce Medvedie, potom do obce Krajná Bystrá a neskôr dorazíte až na hraničný priechod vo Vyšnom Komárniku. V okolí Svidníka sú 4 cyklotrasy – značené modrou, čiernou, červenou a žltou. Pre všetky je odporúčaný trekový typ bicykla alebo horský bicykel. 

Po cyklotrase sú zaujímavosti:  Dukliansky priesmyk – pamätník obetiam 2. svetovej vojny, Drevený kostolík Nižný Komárnik, Údolie smrti – veľké prírodné múzeum vojenskej techniky z 2. svetovej vojny medzi obcami Kapišová a Nižná Pisaná a skanzen – Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku.

Najatraktívnejším objektom vojnovej histórie je nedávno zrekonštruovaná 49 m vysoká Vyhliadková veža na Dukle. Pôvodne bola postavená v roku 1974 na mieste, kde v októbri 1944 veliteľ 1. československého armádneho zboru v ZSSR brigádny generál Ludvík Svoboda mal jednu z mnohých veliteľských pozorovateľní počas bojov o Dukliansky priesmyk. Po znovuotvorení sa veža stala doslova magnetom turizmu na severovýchode Slovenska. Turisti okrem zaujímavých pohľadov na krajinu obdivujú zmodernizovanú vyhliadkovú kupolu s multimediálnym vybavením a expozičnými panelmi, ktoré ponúkajú množstvo informácií a fotografií nielen o Duklianskom priesmyku, ale aj o jednotlivých bojových operáciách, ktoré sa na tomto území odohrali počas oboch svetových vojen.

Nikde na Slovensku nie je toľko pamätníkov a pamätných miest, ktoré pripomínajú hrôzy, ale aj víťazstvá počas I. a II. svetovej vojny ako pod Duklou – vo Svidníku a jeho okolí. V areáli parku bojovej techniky pri Vojenskom historickom múzeu, aj popri medzinárodnej ceste je rozmiestnených 55 kusov rozličnej bojovej techniky. V obci Vyšný Komárnik sa nachádza v teréne 19 pôvodných bunkrov. Vojenské atrakcie sú predovšetkým vhodné na rodinné výlety s deťmi, ktoré si môžu tanky, delá i lietadlá ohmatať a obdivovať celkom zblízka. Ďalšie informácie nájdete na: www.visitbardejov.sk, www.kupele-bj.sk, www.svidnik.sk

Foto: www.severovychod.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu