Darujte svoje použité topánky v ktorejkoľvek predajni CCC a pomôžete ľuďom, ktorí ich potrebujú

0
293
predajne CCC použité topánky

Organizácie pomáhajúce ľuďom v núdzi sa zapojili do celoslovenského projektu DARUJTE SVOJIM TOPÁNKAM ŠANCU NA DRUHÝ ŽIVOT pod záštitou CCC. Vyzbieranú obuv spoločnosť EKOCHARITA pripraví a rozdistribuuje tým, ktorých cesta životom bude aj vďaka tomu o niečo príjemnejšia. A nielen to!

Dajte aj vy svojim topánkam druhú šancu na život! CCC sa prostredníctvom projektu na podporu ľudí v núdzi rozhodlo vyzbierať čo najviac použitých topánok. Tie neskončia v kontajneri ani v spaľovni, no vydezinfikované a pripravené na ďalšie nosenie poputujú k ľuďom, ktorí ich znova použijú.

Iniciatíva sa na Slovensku Dajte aj vy svojim topánkam druhú šancu na život! CCC sa po prvýkrát rozbehla pred dvoma rokmi pod názvom GiveYourShoesASecondLife v období, keď množstvo žien a detí z vojnovým konfliktom zasiahnutej Ukrajiny riešilo absolútny nedostatok základných životných potrieb, medzi ktoré patrila aj obuv. Vtedy vzniklo aj pevné spojenie CCC s EKOCHARITOU. Predajne obuvi sa prostredníctvom výzvy postarali o zber použitých, ale ešte zachovaných topánok do zberných boxov priamo vo svojej celoslovenskej sieti obchodov a EKOCHARITA vyzbieranú obuv vydezinfikovala, pripravila na ďalšie nosenie a rozdistribuovala organizáciám, ktorých činnosť sa v spomínanom čase sústredila najmä na pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou.

predajne CCC použité topánky

Iniciatíva sa rozširuje!

Počas historicky prvého zberu obuvi sa podarilo predajniam CCC vyzbierať viac, ako 80 000 párov použitej obuvi. To bol jeden z momentov, ktorý CCC podnietil a inšpiroval pokračovať v tejto aktivite a rozšíriť rozsah projektu. Členstvom v asociácii SATEX (združenie výrobcov/dovozcov textilu) sa CCC tiež zaradilo k výrobcom, ktorí si uvedomujú svoju zodpovednosť za tovar umiestnený na trh a chce sa maximálnou možnou mierou pričiniť aj o jeho spätný odber a zmysluplné využitie. Podľa doteraz dostupných údajov od Ministerstva životného prostredia a EU je to len jedno z mnohých rozšírení zodpovednosti výrobcov, ku ktorému smeruje aj pripravovaná novela zákona o odpadoch, ktorá vstúpi do platnosti v januári 2025.

Kartónový zberný box s výzvou DAJTE SVOJIM TOPÁNKAM ŠANCU NA DRUHÝ ŽIVOT nájdu návštevníci všetkých slovenských predajní obuvi CCC priamo pri pokladni a môžu do boxov priniesť použité, ale ešte nositeľné topánky akýchkoľvek značiek a veľkostí, samozrejme, v páre (ideálne zviazané šnúrkami). Vyzbieranej obuvi sa následne ujme EKOCHARITA, ktorá ju vytriedi a páry vhodné na ďalšie nosenie pripraví na charitatívne účely. Nepoužiteľné kusy budú upcyklované alebo použité na výrobu ďalších predmetov prípadne na energetické zhodnotenie. Realizátori projektu sľubujú, že ani jeden pár topánok vyzbieraných v rámci iniciatívy DAJTE SVOJIM TOPÁNKAM DRUHÚ ŠANCU NA ŽIVOT neskončí nevyužitý na skládke komunálneho odpadu na Slovensku.

predajne CCC použité topánky

Oficiálne obnovenie iniciatívy DAJTE SVOJIM TOPÁNKAM DRUHÚ ŠANCU NA ŽIVOT sa uskutočnilo v marci začiatkom jari, keď väčšina domácnosti, ale najmä tie, ktoré majú malé detí, ktoré rýchlo rastú aj z topánok, mení zimný šatník na jarný. V predajni obuvi CCC v bratislavskej Eurovei sa stretli  s médiami a za účasti zástupcov spoločnosti EKOCHARITA, členov asociácie SATEX (združenie výrobcov/dovozcov textilu), ktorí spolu s MŽP spolupracujú na vytvorení funkčného systému spätného zberu/odberu textilu i topánok a tiež členov platformy INCIEN (Inštitút cirkulárnej ekonomiky) a Petra Šimurku, uznávaného odborníka na textilný odpad a odpadové témy a zástupcu Nezávislej Environmentálnej Konzultačnej Agentúry NEKA predstavili obnovenie, teda pokračovanie projektu  DAJTE SVOJIM TOPÁNKAM ŠANCU NA DRUHÝ ŽIVOT. CCC verí, že sa im spolu s EKOCHARITOU podarí motivovať čo najviac ľudí k tomu, aby dali svojim topánkam šancu na druhý život, pomohli ľuďom v núdzi a prispeli tak k tomu, aby sa postupne podarilo znížiť množstvo textilného odpadu, ktorého príbeh sa nemusí skončiť vyhodením do smetiaka. Každého, kto prinesie do predajne použitý pár topánok navyše čaká od CCC prekvapenie. Záujemcovia nájdu podrobnejšie informácie na https://ccc.eu/sk/dajte-svojim-topankam-druhy-zivot.  

predajne CCC použité topánky

Pripravila: Alena Langová
Foto: CCC

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu