Tento rok bol poznačený prebiehajúcou energetickou krízou a infláciou, ktorú občania okrem potravín a služieb citeľne vnímali aj na náraste cien materiálov. Zdá sa však, že na objem zákaziek v stavebníctve to malo len neveľký vplyv. Podľa spoločnosti 123dopyt.sk, ktorá prevádzkuje najväčší dopytový systém a online katalóg dodávateľov na Slovensku, vyhľadávali Slováci najmä murárov, maliarov a obkladačov. 

Na Slovensku dlhodobo pretrváva nedostatok potrebných remeselníkov ako sú elektrikári, stolári či inštalatéri. Cestou na vyriešenie tohto problému by okrem systematickej práce v rámci vzdelávania mladých či spoločenského zatraktívnenia niektorých povolaní mohol byť aj cielený import cudzincov s cieľom pokrytia určitých málo sa u nás vyskytujúcich povolaní. „Evidujeme, že záujem o remeselníkov na Slovensku pretrváva, ukazuje nám to aj naša štatistika celkových dopytov. Za minulý rok sa na Slovensku jednoznačne najviac vyhľadávali ponuky od murárov (44 %),“ informuje Otto Kočí, riaditeľ spoločnosti 123dopyt.sk. Percentá pritom vyjadrujú podiel na celkových zákazkách, ktoré boli cez portál 123dopyt.sk realizované. „Stavebníctvo je odvetvie, po ktorom bude neustále dopyt, keďže vždy sa bude niečo stavať a preto je aj záujem o tento druh remeselníkov nielen prirodzený,“ dodáva Otto Kočí. 

Otázkou však ostáva, ako to bude s dopytom budúci rok. Ekonomickí analytici avizujú, že výstavbu budov budú brzdiť nielen vysoké úroky, ale aj klesajúca investičná aktivita v ekonomike. V top päť vyhľadávaných a dopytovaných ponukách od remeselníkov sú obkladačské práce (10 %), pokrývačské a klampiarske práce (9 %), maliarske a omietkarské práce (12 %). Ďalšie dopytované zákazky boli natierači a lakovníci, inštalatéri, podlahári, stolári či kominári. V databáze, ktorá obsahuje viac ako 80 000 slovenských firiem vedia užívatelia získať viaceré ponuky od dodávateľov a môžu ušetriť až 39 % z ceny zákazky. Služba je od roku 2023 zadarmo.

Spoločnosť 123dopyt.sk je najväčší dopytový systém v Slovenskej republike, ktorý využíva viac ako 80 000 dodávateľov zo všetkých kategórií podnikania. Mesačne spracuje cez 3 000 dopytov vo finančnom objeme viac ako 75 miliónov eur.

Foto: 123dopyt.sk, unsplash.com, freepik.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu