Vydavateľstvo Ikar vo svojej Luxusnej edícii nedávno vydalo unikátnu knihu Metropolitné katedrály. Vyšla v náklade 300 kusov. Prvý výtlačok slávnostne odovzdali pápežovi Františkovi na ďakovnej púti vo Vatikáne Stanislav Zvolenský – arcibiskup, metropolita bratislavskej arcidiecézy, Bernard Bober – arcibiskup, metropolita košickej arcidiecézy, otec biskup Jozef Haľko a Vladimír Grežo.

Jedinečná obrazová publikácia zachytáva na 296 stranách obrazového a textového materiálu súčasný stav dvoch slovenských katedrál –  Katedrály sv. Martina v Bratislave a Katedrály sv. Alžbety v Košiciach. 

Luxusná kniha umožňuje čitateľovi vidieť nádherné umelecké detaily, aké ľudským okom nie je možné zachytiť. Je umiestnená v ozdobnej kazete s pevným podstavcom potiahnutým zlatým plátnom, zamatovou podložkou a priehľadným krytom. 

Na prednej obálke je vložený limitovaný umelecký sklený reliéf maľovaný 24-karátovým zlatom od umelca Achilleasa Sdoukosa s certifikátom originality. 

Autorom nevšedných fotografií, zobrazených unikátnou fotografickou technikou, je svetovo uznávaný fotograf Jan William Drnek. Texty o bratislavskej Katedrále sv. Martina pripravili Mons. prof. ThDr. Jozef Haľko, PhD. a Ing. Vladimír Grežo, autorkami textov o košickej Katedrále sv. Alžbety sú Mgr. Katarína Nádaská, PhD., a historička umenia PhDr. Mária Novotná. O grafickú úpravu publikácie sa postarala grafická dizajnérka Mgr. Art Mária Rojko. 

Jedinečné sú aj špeciálna kombinovaná väzba knihy z pravej kože a zlatého plátna razeného slepotlačou, oriezka so zlatou potlačou i ručne šitá väzba spevnená koženým kapitálikom a štyrmi väzmi na koženom chrbte so zlatou razbou.

„Touto knihou sme sa snažili priblížiť jednotlivé časti chrámov tak, aby ľudia mohli objaviť aj veci, ktoré nie sú schopní voľným okom vidieť.  Verím, že sa nám to aj podarilo,“ povedala Gabriela Belopotocká z vydavateľstva Ikar, autorkou myšlienky Luxusnej knižnice. Vydať slovenské Metropolitné katedrály bol tiež jej nápad. „Inšpirovala som sa luxusnou publikáciou o Sixtínskej kaplnke, ktorá vyšla pred niekoľkými rokmi“, prezradila pri predstavovaní knihy.

Originálne sklené reliéfy, svoj podiel na publikácii, predstavil umelecký sklár Achilleas Sdoukos slovami: „Priezory vo väzbe knihy Metropolitne katedrály som tvoril s myšlienkami na línie, tvary a architektonické detaily gotického slohu. V prevedení mojej technológie taveného skla maľovaného 24-karátovým zlatom som navodil novodobú atmosféru inšpirovanú starými vitrážami v gotických katedrálach. Každý jeden kus limitovanej série je ručne spracované originálne dielo“.

Publikáciu si záujemca môže objednať prostredníctvom portálu luxusnakniznica.sk.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu