Nový štart pre všetkých…aj pokiaľ ide o charitu a Avon Pochod za zdravé prsia

0
829
Štart AVON ambasadori

Po náročných prekážkach, ktorými sme si za uplynulé dva roky prešli, prišiel čas sa znova spolu postaviť na štart. Spoločnosť Avon napriek pandémii neprestala pomáhať: pripravila krásne  charitatívne predmety a na boj za zdravé prsia tak získala a venovala 91 000 €.

V septembri ZNOVA NAŠTARTUJE v poradí už 12. ročník Avon Pochod za zdravé prsia, aby opäť zvýraznila nutnosť využívať preventívne prehliadky a finančne pomohla onkologickým pacientkam. Tento rok je akoby novým štartom pre nás všetkých.

Zvyšujme povedomie o rakovine prsníka

V celosvetovom meradle je rakovina prsníka tretím najčastejšie sa vyskytujúcim nádorovým ochorením a čoraz častejšie sa diagnostikuje aj  u mladých žien. Predstavuje viac ako 13 % všetkých nových prípadov rakoviny diagnostikovaných v krajinách EÚ v roku 2020. Práve preto je dôležité neustále zvyšovať povedomie nielen o samotnom ochorení, ale predovšetkým o prevencii i dôležitosti samovyšetrení. „U mňa sa podarilo zachytiť nádor vďaka prevencii, na ktorú chodím pravidelne každý rok,“ podelila sa o svoju skúsenosť Veronika Stuparková, onkologická pacientka a zároveň jedna z tvárí tohtoročnej kampane. Nie je to však pravidlom a zachrániť život môže v niektorých prípadoch práve samovyšetrenie. Niektoré nádory totiž rastú rýchlejšie ako iné a v čase preventívnej prehliadky ešte nemusia byť hmatateľné.

„Rakovina prsníka má naozaj veľa typov, pričom aj každá pacientka je jedinečná a unikátna. Každá pacientka má navyše jedinečný súbor okolností ako je genetika, anamnéza, pôvod pričom toto všetko ovplyvňuje už aj tak typovo špecifickú diagnózu,“ hovorí MUDr. Vladimír Bella, primár mamologického oddelenia v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave a tiež odborný garant projektu Avon za zdravé prsia.

Podľa dostupných dát Slovensko patrí medzi krajiny s najvyšším výskytom karcinómu prsníka. Ku koncu roka 2020 bolo u nás zaregistrovaných približne 3 000 pacientiek s touto diagnózou.

Alarmujúca je skutočnosť, že okrem najvyššej miery úmrtnosti patrí miera skríningu onkologických pacientiek na Slovensku k najnižším v Európe. Kým európsky priemer skríningu rakoviny prsníka je 57 %, u nás je to len okolo 30 %. A to napriek tomu, že dnes sa už skoré štádia ochorenia dajú celkom vyliečiť!

Pozitívny príbeh za mnohé vyliečené pacientky

Napriek tomu, že moderná medicína zaznamenáva stále väčšie úspechy pri liečbe rakoviny prsníka, účasť žien na preventívnych prehliadkach je žalostne nízka. Príbeh Moniky Čopovej by mohol mnohé mladé ženy inšpirovať: „Minulý rok v januári som išla na pravidelnú preventívnu prehliadku, kde bolo ešte všetko v poriadku, to sa však zmenilo jedného večera, kedy som si našla 2 hrčky. Gynekológ mi potvrdil, že ide o fibroadenóm. Poslal ma na mamografiu, kde mi rovnako potvrdili rovnakú verziu – 2 fibroadenómy,“ spomína Monika Čopová, onkologická pacientka, ktorá tiež podporuje tohtoročnú kampaň Avon Pochodu. Absolvovala ešte jedno vyšetrenie, ktoré potvrdilo zlé tušenie. Nález bol neodkladne odstránený a po nevyhnutnej chemoterapii a liečbe Monika dnes vedie svoj pôvodný zdravý život.

Postavme prevenciu na štart

Je najvyšší čas znova naštartovať prevenciu – toto posolstvo je kľúčové aj v kampani, ktorú Avon spúšťa k plánovanému 12. ročníku Avon Pochodu za zdravé prsia.

Postavte sa s nami po dvojročnej pauze opäť na štart už 24. septembra 2022 na Tyršovom nábreží v Bratislave a zaplavte s nami ulice Bratislavy do typickej ružovej farby. Svojou účasťou ukážete ženám po celom Slovensku svoju podporu aj to, že na nich záleží.

Cieľom každého ročníka charitatívneho podujatia je vyzbierať finančné prostriedky, ktoré poslúžia na aktivity spojené s bojom za zdravé prsia. Vyzbieraná čiastka poputuje o. z. Tak trocha inak a ich projektu Štartovacie balíčky pre bezvlásky, o. z. Zdravá žena na výskum vplyvu chemoterapie, rádioterapie a hormonálnej liečby na neurokognitívne funkcie u onkologických pacientiek v dlhodobom sledovaní.

Pridajte sa aj vy k jedinečnej iniciatíve a pomôžte tak ženám, ktoré sa ocitli v ťažkej životnej situácii. K veľkým zmenám vedú predsa malé krôčiky.

Nové symboly Avon Pochodu za zdravé prsia

Avon nezaháľa a k širokej ponuke charitatívnych predmetov, ktorých kúpou sme mohli v minulých dvoch rokoch prispievať na pomoc onkologickým pacientkam, pribudli nové symboly tohtoročného Avon Pochodu za zdravé prsia – ružové tričko, traky a šatka. Nové unisex tričko Avon za zdravé prsia 2022 tradične upozorňuje na dôležitosť prevencie i na samotné ochorenie. Jeho kúpou (19,90 €) môže pomôcť naozaj každý. Svoj outfit môžete doplniť tiež štýlovou šatkou Avon za zdravé prsia 2022  (7,90 €) alebo šikovnými trakmi Avon za zdravé prsia 2022 (9,90 €). Avon sa zaväzuje, že za každý predaný symbol za zdravé prsia venuje finančné prostriedky práve na boj proti rakovine prsníka.

Krásnu myšlienku už tradične sprevádza aj jedinečná kampaň s novými i stálymi ambasádormi. Nechýbajú ani odborní garanti MUDr. Vladimír Bella a PhDr. Erika Zámečníková z mamologického oddelenia v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave, Michal Červeň a Zdenka Kmeťková, Avon divízni manažéri predaja. Najdôležitejšou súčasťou tímu sú však, samozrejme, onkologické pacientky podporujúce kampaň – Monika Čopová, Veronika Stuparková a Silvia Rigová. Všetci sa tak spojili pre dôležitú vec a motivujú k spolupatričnosti aj nás.

www.avon.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu