Najčastejšie diagnostikovanou poruchou chlopní srdca je v súčasnosti tzv. mitrálna regurgitácia, o ktorej mnoho pacientov ani nemusí vedieť a zdravotné problémy môžu prísť až po rokoch, pričom výrazne ovplyvňujú kvalitu ich života. Medzi typické príznaky ochorenia chlopní patrí dýchavičnosť, únava, kašeľ, opuchy chodidiel a členkov. Dôležitú rolu v tomto prípade zohráva nielen rýchla a správna diagnostika, ale predovšetkým moderná liečba a operatíva. Slovenskí lekári dnes vedia srdcové chlopne opraviť alebo vymeniť za implantát. Odborníci zdôrazňujú, že aj poruchy srdca sa dnes dajú vďaka pokroku v medicíne riešiť menej invazívnym zákrokom.

„Mitrálna regurgitácia je stav keď sa mitrálna chlopňa dostatočne neuzatvára a krv sa vracia naspäť z ľavej komory do ľavej predsiene, a to v dôsledku poškodenia chlopne samotnej alebo pri poškodenej ľavej komore,“ vysvetľuje MUDr. Martin Hudec, PhD., FESC primár Oddelenia akútnej kardiológie Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici. Ide o jednu z najčastejších porúch srdcových chlopní a zároveň o druhú najčastejšiu chlopňovú chybu, ktorá si vyžaduje chirurgický zákrok. Tento stav sprevádzajú príznaky ako dýchavičnosť, únava, kašeľ, opuchy chodidiel a členkov. Vďaka modernej medicíne vieme však pacientom s touto diagnózou výrazne skvalitniť život.

„Mitrálnu chlopňu vieme chirurgickým zákrokom opraviť, prípadne vymeniť. Hoci ide o efektívnu liečbu, je dôležité povedať, že ide o závažný zákrok, ktorý sa spája aj s rizikami. Najmä pre pacientov vo vyššom veku, s diagnózou zlyhávania srdca či inými vážnymi zdravotnými problémami nemusí byť vhodný. Títo pacienti však môžu byť vhodní kandidáti na menej invazívny zákrok než je klasická chirurgická operácia na otvorenom srdci,“ spresňuje kardiochirurg Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb MUDr. Filip Pekar, FETCS, PhD. s tým, že takýto menej invazívny zákrok sa nazýva systémom transkatétrovej výmeny mitrálnej chlopne. Unikátny je práve v tom, že lekári na prístup k srdcu využívajú len malý rez na ľavej strane hrudníka. „Táto operácia je kratšia a umožňuje zavedenie náhradnej chlopne do srdca pomocou katétra bez potreby použitia mimotelového obehu a zástavy srdca. Vo vyššom veku, prípadne pri iných vážnejších zdravotných problémoch, je to pre pacienta veľkou výhodou,“ dopĺňa.

Pacienti po takomto zákroku zaznamenávajú mnohé prínosy, a to najmä v skvalitnení svojho života. Funkcia ich srdca sa zlepšuje a srdce je menej zaťažené. Vďaka takémuto zákroku môže srdce účinnejšie pumpovať krv do celého tela, pričom sa pacientom výrazne zlepšuje ich fyzický aj psychický stav. „Tento zákrok je dôkazom toho, že moderná medicína spolu s pokrokovými technológiami dokáže meniť súčasnú operatívu a skvalitňovať životy mnohých ľudí,“ uzavrela tlačovú besedu výkonná riaditeľka Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED Ing. Katarína Danková, PhD., MHA.

Pripravila: Katarína Leschinger, Foto: Grape PR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu