Pri príležitosti mesiaca povedomia o kolorektálnom karcinóme vyzýva Slovenská gastroenterologická spoločnosť ľudí na dôležitosť prevencie a možnosť absolvovať bezbolestnú kolonoskopiu. Práve toto endoskopické vyšetrenie môže včas odhaliť nádorové ochorenie v hrubom čreve alebo konečníku.
Kolorektálny karcinóm patrí medzi najčastejšie nádorové ochorenia tráviaceho traktu a v Európe predstavuje druhú najčastejšiu príčinu úmrtí na onkologické ochorenia. Podľa odhadov pribudlo v Európe v roku 2022 vyše 361 000 nových prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka a približne 61 000 úmrtí. Slovensko je niekoľko rokov na prvých priečkach vo výskyte a úmrtnosti na karcinóm hrubého čreva a konečníka. Od roku 2019 je na Slovensku zavedený skríning kolorektálneho karcinómu. Slováci sa však tomuto vyšetreniu vyhýbajú.
Rozdiely vo výskyte a úmrtnosti medzi krajinami
Podľa Európskeho onkologického informačného systému (ECIS) existujú výrazné rozdiely vo výskyte kolorektálneho karcinómu a úmrtnosti medzi európskymi krajinami. Incidencia kolorektálneho karcinómu sa v posledných rokoch výrazne znížila v krajinách s dlhodobými skríningovými programami, zatiaľ čo v krajinách bez rozsiahlych skríningových programov sa výskyt tohto ochorenia zvýšil alebo zostal stabilný. Na Slovensku v roku 2019 až 40 % ľudí vo veku 50 až 74 rokov uviedlo, že nepodstúpilo skríning kolorektálneho karcinómu. Dlhodobo zaznamenávame vysoké čísla v počte nových prípadov, ale aj úmrtí na rakovinu hrubého čreva a konečníka. V roku 2022 bolo diagnostikovaných 4 219 prípadov rakoviny konečníka a hrubého čreva, pričom ochoreniu podľahlo až 2 232 pacientov.
Kolonoskopia je vyšetrenie, ktoré nemusí bolieť
„Skríning kolorektálneho karcinómu sa na Slovensku vykonáva prostredníctvom bezbolestného testu na skryté krvácanie v stolici. Pozitívny test si vyžaduje ďalšie, kolonoskopické vyšetrenie. Často ide o polypy, ktorých odstránením je možné predísť až 98 % prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka. Aj keď je kolonoskopia metóda, ktorá zachraňuje životy, Slováci sa ju boja absolvovať. Strach majú najmä z bolesti,“ uviedol prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD. a dodal: „Moderná medicína však ponúka absolvovať toto vyšetrenie aj úplne bezbolestne, a to vďaka analgosedácii. Napriek tomu, že diagnostika je vždy lacnejšia ako liečba, zdravotné poisťovne tento typ bezbolestného vyšetrenia pacientom doposiaľ nehradia. Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti sa podarilo zaradiť tento výkon do Katalógu zdravotných výkonov, avšak ani to nepresvedčilo poisťovne, aby tento výkon uhrádzali z verejného zdravotného poistenia. V našom úsilí však nepoľavujeme a ako lekári sme presvedčení o tom, že kolonoskopia v analgosedácii hradená zdravotnými poisťovňami môže motivovať viac pacientov absolvovať tento diagnostický výkon. Budeme aj naďalej presadzovať, aby poisťovne tento výkon začali pacientom hradiť“ Toto je jediná cesta, ako znížiť naše negatívne štatistiky mortality na toto onkologické ochorenie, upozorňuje pán profesor.
Foto: unsplash.com