Slovensko už 25 rokov úspešne transplantuje srdce

0
454
Transplantácia srdca

V Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb pred 25 rokmi na Slovensku po prvý raz úspešne transplantovali srdce. Operáciu vykonal lekársky tím pod vedením Viliama Fischera v roku 1998. Pacientom bol 58-ročný Štefan Petrík, ktorý s transplantovaným srdcom žil ešte 9,5 roka.

Transplantácia srdca predstavuje štandardnú liečebnú metódu inak neriešiteľného chronického zlyhávania srdca. Historicky prvú transplantáciu srdca na svete uskutočnil Christiaan Neethling Barnard 3. decembra 1967 v Kapskom Meste. Zákroku sa vtedy podrobil 55-ročný muž s ťažkým poškodením a globálnym zlyhávaním myokardu.

Transplantácia srdca

Systematický program transplantácie srdca na Slovensku založil Juraj Fabián. Prvú úspešnú transplantáciu srdca vykonal lekársky tím pod vedením Viliama Fischera v noci z 20. na 21. marca 1998 v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave. Ide o jediné pracovisko na Slovensku, kde sa transplantácie srdca vykonávajú. Prvý pacient Štefan Petrík zápasil s veľmi vážnym, smrteľným ochorením srdca. Vďaka transplantácii srdca od darcu žil ešte 9,5 roka. Zomrel na iné, nie srdcové ochorenie.  

V súčasnosti má NÚSCH za sebou 418 úspešných transplantácií srdca, z čoho bolo 399 dospelých pacientov a 19 detí. NÚSCH súčasne prevzal do dlhodobej starostlivosti aj 58 slovenských občanov, ktorí do roku 1998 podstúpili transplantáciu srdca v zahraničí, prevažne v Českej republike. Rozsah skúseností aj výsledky programu transplantácie srdca v NÚSCH sú porovnateľné s najvyspelejšími pracoviskami v Európe.

Transplantácia srdca

Počet pacientov, ktorí by takúto liečbu potrebovali, sa však celosvetovo neustále zvyšuje. Počet transplantácií srdca sa u nás v poslednom čase ustálil približne na 20 ročne, hoci počet čakateľov na transplantáciu srdca je oveľa vyšší. Koncom roka 2022 bolo na čakacej listine až 47 pacientov. Hlavným dôvodom je nedostatok darcov.

Viliam Fischer na slávnostnom stretnutí s novinármi vyslovil nádej, že pokrok medicíny zlepší a zdokonalí cestu od darcu organu k transplantačnému tímu, ktorý je vždy pripravený na vykonanie život zachraňujúcej operácie.

Foto: archív SZU

Transplantácia srdca

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu