Do každoročnej iniciatívy VÚB v programe Zamestnanecké granty sa tentokrát zapojilo až 180 organizácií z celého Slovenska. Nadácia sa rozhodla v tomto ročníku rozdeliť až 90 000 eur VÚB medzi 47 verejnoprospešných projektov, ktoré uspeli v aktuálnom ročníku. Tie do návrhu a plánovanej realizácie svojich projektov aktívne zapojili ako dobrovoľníkov aj zamestnancov VÚB. Každá z vybraných aktivít, pripravená zanechať pozitívnu stopu v niektorej z oblastí, v ktorých sa Nadácia VÚB dlhodobo angažuje, získava grantovú podporu do výšky 2 000 eur.   

Vlastná iniciatíva v prospech ochrany prírody, záchrany kultúrneho dedičstva, rozvoja niektorej z foriem umenia, sociálnej pomoci znevýhodneným ľuďom, ale aj osobné pričinenie sa o rozvoj voľnočasových aktivít detí či komunitného života – to všetko sú oblasti, v rámci ktorých mohli aktívne organizácie požiadať o grantovú „injekciu“. Do 17. ročníka programu Zamestnanecké granty, ktorého cieľom je podnecovať dobrovoľníctvo medzi zamestnancami skupiny VÚB, zapojilo až 180 subjektov. Oproti minulému roku ide o nárast záujmu o vyše 50 %. Prihlásené projekty v priebehu marca hodnotila nezávislá komisia odborníkov, ktorá rozhodla o výbere víťaznej zostavy 47 plánovaných aktivít po celom Slovensku.

Nadácia VÚB sa tento rok rozhodla strojnásobiť výšku vyčlenenej podpory: namiesto v minulosti poskytovaných 30 000 eur putuje do regiónov až 90 000 eur. Takisto sa zvýšila výška podpory pre jeden projekt, a to až do sumy 2 000 eur. 

Finančná podpora z tohto systému napríklad umožní, aby v Borinke pri Bratislave vznikol komunitný remeselný ateliér v priestoroch bývalej lesnej hájenky, aj vďaka tejto podpore sa môže realizovať projekt záchrany zrúcaniny kostola v obci Sedliacka Dubová v Žilinskom kraji pod vedením mladých dobrovoľníkov. Občianske združenie vernárskych aktivít v Prešovskom kraji sa zase posunie v realizácii ich nápadu šíriť osvetu o význame lúčnej biodiverzity. Využije na to pútavé karty s obrázkami kvetov a hmyzu, ktoré budú deti hľadať vo voľnej prírode pri náučných chodníkoch. V obci Horné Mladonice pri Krupine vznikne tak „Škola malého syrárika“ – projekt, ktorý chce priblížiť deťom život kôz a význam ich mlieka a syrov pre zdravie aj rozvoj lokálneho farmárstva. V Handlovej sa vďaka grantu podujmú na záchranu starých jabloní v sade a rozvoj záhradkárstva hravou formou v miestnej základnej škole. Myšlienka „Spievaj so mnou mami, oci“ zas prinesie do Popradu sériu pravidelných hudobno-vzdelávacích aktivít, ktoré umožnia stráviť spoločne čas pri hudbe a speve tým najmenším, ich rodičom aj starým rodičom.

Podporené projekty získavajú grant na svoju realizáciu v priebehu apríla až novembra tohto roku. O príspevok sa mohli uchádzať neziskové organizácie, školy, centrá voľného času aj miestne samosprávy. Základnou podmienkou podpory bolo spojenie síl s konkrétnym zamestnancom skupiny VÚB, ktorý je ochotný venovať danej organizácii svoje úsilie a kapacity vo voľnom čase ako dobrovoľník. Najaktívnejšími žiadateľmi boli tímy organizácií pôsobiacich v Bratislavskom, Žilinskom a Prešovskom kraji. Zoznam a popis všetkých podporených projektov záujemcovia nájdu na stránke www.nadaciavub.sk.

Foto: VÚB 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu