SLOVENSKÝ NÁPAD UČÍ SVET ŠETRIŤ VODOU

0
859

Spoločnosť SIKO vstúpila na globálny trh so slovenskými inovatívnymi patentovanými technologickými novinkami

Starosť o prírodné zdroje, ich šetrenie a udržateľné užívanie si neberú za svoje len jednotliví ľudia. Majú ju na pamäti aj podnikatelia. Tridsať rokov existujúca úspešná česká rodinná spoločnosť SIKO prišla s revolučnou zmenou – vstupuje na globálny svetový trh s inovatívnymi patentovanými technologickými novinkami, ktoré významne pomôžu šetriť vodou a tým aj zachrániť desiatky eur vyplátených na vodnom a stočnom.

Autorom týchto patentov je slovenský vedec a vynálezca František Pancurák. 

Jedna z najúspešnejších českých rodinných firiem SIKO, ktorá patrí medzi lídrov aj na slovenskom trhu, vstupuje na pole inovatívnych patentov a svojimi jedinečnými produktmi ohlasuje najnovší vstup na medzinárodný globálny trh. Expanziu sprevádza nastavenie novej udržateľnej podnikateľskej filozofie, ktorej hlavným cieľom je starostlivosť o kvalitu a zároveň úsporu vody. Za týmto účelom firma investovala 150 miliónov českých korún do spoločnosti Swiss Aqua Technologies so sídlom vo švajčiarskom Chame. „Boli sme nadšení, že spoločnosť SIKO verila nášmu nápadu a rozhodla sa investovať do jeho realizácie. Bola to náročná cesta, ale vďaka tvrdej práci sa nám podarilo priviesť tieto patenty k životu,“ hovorí František Pancurák,  spoluzakladateľ spoločnosti Swiss Aqua Technologies. Spoločnosť tvorí tím inžinierov a vedcov pod vedením slovenského vynálezcu Františka Pancuráka, zapojených do takmer dvoch desaťročí výskumu a vývoja produktov. Týmto spojením sa rozširuje status spoločnosti SIKO o rozmer medzinárodnej inovatívnej firmy, ktorá ponúka patentované technológie, pochádzajúce zo slovenskej myšlienky, ktoré spríjemňujú život spotrebiteľov, šetria peniaze a aj životné prostredie. 

„Naším cieľom je prinášať vodu v čo najlepšej kvalite, rovnako ako výrobky, ktoré pomôžu s jej šetrením. Cesta k tomuto cieľu nebola jednoduchá. Spojili sme sa so slovenským vynálezcom Františkom Pancurákom z firmy Swiss Aqua Technologies.“ vysvetľujeTomáš Vala, generálny riaditeľ spoločnosti SIKO. „Po vstupe do tejto spoločnosti sme vyvinuli veľké úsilie, aby tento riskantný krok, ktorý vyžadoval vysokú investíciu, neskončil len pri skvelom nápade, ale aby sa sen podarilo zrealizovať celý – od výroby cez certifikáciu až po globálny obchodný úspech. Práve vďaka tomu sú tieto výrobky dnes k dispozícii už v 46 krajinách sveta a mnohé ďalšie sú v štádiu rokovania. Napríklad na exotickom Novom Zélande je OFS technológia už vo fáze certifikácie, ako sľubné sa javí aj Tunisko,“ dodáva Tomáš Vala.

Tri skupiny inovatívnych výrobkov

Na trh boli uvedené tri skupiny inovatívnych výrobkov s patentovanými technológiami OptimFlush System (úspora vody), IonPolarization System (fyzikálne zlepšenie kvality vody) a WaterCare System (využitie vlastností vody ako náhrady externých zdrojov energie –  elektrina či batérie).

  • Najúspornejšia toaleta na trhu

Technológia OFS (OptimFlush System) reprezentuje novú generáciu úspornej toalety. Jedná sa o najúspornejšiu toaletu na svete, ktorá nešetrí len prírodu, ale aj naše peniaze. Vzhľadom na frekvenciu využívania toaliet sa tak každý ušetrený liter pozitívne prejaví aj na výslednom vyúčtovaní domácností i firiem – nové toalety SIKO so systémom OFS ušetria až desiatky eur ročne.

Podľa štatistík spláchne jedna osoba priemerne až sedemkrát denne. štvorčlenná domácnosť teda až 28-krát, čo pri bežnej spotrebe starých splachovacích systémov znamená celkovú spotrebu viac ako 61 300 litrov vody ročne. Napríklad na Slovensku pri aktuálnej cene za vodné a stočné 2,22 eur/m3 tak môže výsledná čiastka len za splachovanie predstavovať vyše 135 eur. S OFS technológiou sa dá v tomto prípade ušetriť viac ako polovicu. Toaleta so systémom OptimFlush bola v minulom roku ocenená aj prestížnou medzinárodnou cenou za dizajn Red Dot Design Award 2020.

„S našim OFS systémom sme zožali veľký úspech napríklad na veľtrhu vo Frankfurte. Vystavovanú toaletu sme splachovali a to úplne spoľahlivo s dva a pol litrami vody a tiež veľmi dobre s jeden a pol litrom. Bola to úplna revolúcia. A treba dodať, že nielen OFS, ale aj ďalšie prezentované revolučné technológie vzbudili neuveriteľný záujem nielen zákazníkov, ale aj veľkých výrobcov sanity,“ hovorí Ondřej Sochor, generálny riaditeľ Swiss Aqua Technologies.

  • Prietoková trubka KalyxX a guľa WashBall redukujú vodný kameň

Ďalšími produktmi v portfóliu patentovaných inovatívnych výrobkov sú IPS technológie (IonPolarization System) čiže ekologický spôsob úpravy vody pomocou prírodných (fyzikálnych) zákonov. V tomto rade sa dá kúpiť prietokovú trubku KalyxX, ktorá na základe galvanickej úpravy vody bez použitia externého zdroja účinne redukuje výskyt vodného kameňa vo vodovodnom potrubí až o 76 %.  Ďalším produktom s touto technológiou je pracia guľa WashBall zabezpečujúca lepší výsledok prania, úsporu pracieho prášku a ochranu pred vodným kameňom. A to bez použitia externého zdroja. Jej účinnosť bola otestovaná aj v USA a teraz sa objavuje v pozitívnych recenziách u všetkých predajcov. 

  • Hlavicu z pedikúrnou sprchou si zamilujete

WCS (WaterCare System) technológia je súčasťou hlavice – tzv. pedikúrnej sprchy. Predná strana hlavice sa využíva na klasické sprchovanie, zadná strana obsahuje rotujúci brúsny kameň (tri hrúbky) a je navrhnutá na jednoduché, bezpečné a rýchle odstránenie tvrdej pokožky na chodidlách, môže slúžiť aj na masáž či peeling. Opäť bez použitia externých zdrojov.

Nová technológia sa predáva už v 46 krajinách sveta

Slovenské nápady, ktoré sa postupom času premenili na výrobky Swiss Aqua Technologies, sa aktuálne predávajú už v 46 krajinách na všetkých kontinentoch sveta. V roku 2020 bol firmou American Standard uvedený produkt OptimFlush na americký trh. Najväčší obrat firma dosahuje v Ázii (Čína, India, Thajsko alebo Irak), potom v Severnej aj Južnej Amerike  a v Európe (a popri štátoch EÚ aj Izrael, Balkán a Británia). Firma rozvíja svoje aktivity aj v Afrike (Tunisko), Austrálii a intenzívne rokovania vedie aj s potenciálnymi zákazníkmi v Rusku či na Novom Zélande. Spoločnosť veľmi pokročila aj v oblasti ďalšieho výskumu a vývoja a pripravuje nové generácie všetkých kúpeľňových technológií. 

Na jeseň 2021 SIKO plánuje OFS systém spolu s ďalšími revolučnými technológiami vystavovať na preloženom veľtrhu EXPO 2020 v Dubaji. Spoločnosť Swiss Aqua Technologies je aj partnerom národného pavilónu Českej republiky.

Zo SIKO sa tak stáva významný globálny hráč v segmente a začína písať novú kapitolu svojho príbehu. Počas tohto roka plánuje predať len v Európe celkom 10 tisíc toaliet. OFS technológia má tiež potenciál uspieť na ďalších trhoch. Cieľom spoločnosti je, aby bol do desiatich rokov OptimFlush System v každej druhej novo zariaďovanej kúpeľni vo vyspelom svete. Víziou je uvádzať ďalšie jedinečné výrobky s unikátnymi vlastnosťami a vybudovať firmu s distribúciou po celom svete.

Pripravila: Bison & Rose

úvodné foto: Zľava: František Pancurák, hlavný inovátor a spoluzakladateľ spoločnosti Swiss Aqua Technologies, Jaroslava Valová, zakladateľka a majiteľka spoločnosti SIKO,Tomáš Vala, generálny riaditeľ spoločnosti SIKO, Ondřej Sochor, generálny riaditeľ Swiss Aqua Technologies

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu