Smartfón – užitočný pomocník ale nebezpečný pán. Ako si s ním vytvoriť zdravý vzťah?

0
1038

Je mnoho dôvodov, prečo máme radi smartfóny. Sú to foťáky. Sú to dídžejovia. Vďaka nim sme stále v spojení s rodinou a priateľmi. Majú odpoveď na akúkoľvek našu otázku. Informujú nás, aká je premávka a počasie, majú kalendáre a uložené telefónne čísla. Smartfóny sú úžasné nástroje! Možno je práve preto tak ľahké ocitnúť sa v ich područí. Veľa ľuďom sa zdá nemožné najesť sa, pozrieť si film či dokonca čakať na zelenú na križovatke bez telefónu v ruke. Keď ho nechtiac zabudneme doma alebo v práci, aj tak sa poň zo zvyku natiahneme. A cítime sa neistí zakaždým, keď si uvedomíme, že nie je nablízku.

Ste závislí na svojom telefóne?
Skúste sa na chvíľu zamyslieť a pravdivo odpovedať na tieto otázky:

Strácate pri používaní smartfónu pojem o čase?
Trávite viac času tým, že píšete správy, kontrolujete sociálne siete či posielate emaily ako fyzickou komunikáciou s inými ľuďmi?
Prehliadate si a odpovedáte na správy alebo emaily kedykoľvek počas dňa a noci – aj keď to znamená, že prerušíte iné aktivity, ktoré práve robíte?
Píšete správy, emaily, kontrolujete sociálne siete alebo surfujete po internete pri šoférovaní alebo pri podobnej aktivite, ktorá vyžaduje pozornosť a sústredenie?
Cítite sa nesvoj alebo nepríjemne, keď si náhodou zabudnete smartfón v aute, doma, ak nemáte signál alebo je smartfón rozbitý?
Keď jete, je váš telefón stále na stole ako súčasť prestierania?
Keď vám smartfón zazvoní, pípne či zabzučí, máte silné nutkanie skontrolovať správy, oznámenia, emaily?
Bezmyšlienkovite kontrolujete smartfón niekoľkokrát denne, aj keď viete, že tam pravdepodobne nič nové alebo dôležité nenájdete?
Ak ste na viac ako polovicu týchto otázok odpovedali kladne je veľmi pravdepodobné, že vaše používanie smartfónu má blízko k závislosti. A hoci sa zdá, že takto používajú svoj mobil všetci, neznamená to, že je to neškodné, ale skôr to, že problém so smartfónmi je väčší ako si myslíme.

Ako nám smartfóny škodia?

Hoci je výskum týchto zariadení len v počiatočnej fáze (niet sa čo čudovať, objavili sa sotva pred desiatimi rokmi), doterajšie výsledky naznačujú, že príliš veľa času stráveného pri týchto zariadeniach má schopnosť meniť štruktúru a funkcie mozgu – vrátane našich schopností vytvárať si nové spomienky, hlboko premýšľať, sústrediť sa a vnímať fyzický svet okolo seba. Viaceré štúdie spájajú prílišné používanie smartfónov (hlavne na sociálnych sieťach) s negatívnymi vplyvmi na psychiku – znížené sebavedomie a empatia, zvýšený výskyt porúch spánku, úzkostí a depresií. Špeciálne ohrozenou skupinou je tzv. iGen, teda generácia mladých ľudí, ktorí de facto vyrástli na smartfónoch. Práve u nich online komunikácia cez telefón výrazným spôsobom nahradzuje komunikáciu so skutočnými ľuďmi z mäsa a kostí.

Je vôbec možné mať s telefónom zdravý vzťah?

Po telefóne siahame z rozličných dôvodov. Niektoré z nich sú čisto praktické, iné zas podvedomé a niektoré sú prekvapivo hlboko emocionálne. K telefónom sa utiekame z nudy ale aj zo strachu pred vlastnými myšlienkami. Prikázať si, že treba tráviť na telefóne menej času, je rovnaké, ako si prikázať, že je načase prestať považovať za atraktívnych ľudí tých, ktorí nám škodia. Čo je oveľa ľahšie povedať ako urobiť.
Catherine Price vo svojej knihe Ako sa rozísť so svojím telefónom ponúka jednoduchý 30-dňový plán ako sa so svojím telefónom rozísť a znovu zísť, teda ako si s ním nastaviť vzťah aký vedome chceme. Jej plán zahŕňa niekoľko krokov:

Zhodnoťte svoj aktuálny vzťah s telefónom. K tomu vám pomôžu monitorovacie aplikácie (merajúce koľko času denne trávite používaním telefónu a jeho aplikácií), ale aj vlastné pozorovanie kedy a prečo siahate po telefóne.
Zmeňte svoje zvyky. Upracte svoj telefón tak, aby bol pre vás skôr praktický nástroj, než pokušiteľ. Odstráňte zo svojho telefónu (aspoň na určitý čas) všetky aplikácie, ktoré vám kradnú čas a pozornosť, alebo použite blokovaciu aplikáciu na ich kontrolu. Nastavte si fyzické a časové zóny bez telefónu. Prestaňte s phubbingom – ignorovaním ľudí kvôli svojmu telefónu! Urobte niečo fyzické.
Získajte svoj mozog späť. Trénujte svoju koncentráciu napríklad meditáciou alebo čítaním kníh. Skúste digitálny sabat! Aspoň 24 hodín bez telefónu, internetu a akýchkoľvek obrazoviek.
Vytvorte si s telefónom nový vzťah. Ak už viete, čo vám v telefóne najviac kradne čas a pozornosť, je na vás sa rozhodnúť, či pokušeniam odoláte úplne, alebo si občas dovolíte malé porušenie pravidiel. Rozhodnite sa, ako a na čo chcete svoj telefón používať a vytvorte si plán kontroly. Nastavte si pravidelné telepôsty, ktoré vám umožnia sa na svoj vzťah k telefónu pozrieť z odstupu. A vydržte!

(Catherine Price: Ako sa rozísť so svojím telefónom. Vydavateľstvo Bajkal, 2020.)

foto:pixabay.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu