Prvá antikoncepcia: Odporúčania, ako si vybrať tú správnu

0
7708

K aktívnemu sexuálnemu životu patrí dávka zodpovednosti. Znamená to myslieť na ochranu, ktorá je prevenciou pred neželaným tehotenstvom i pohlavne prenosnými chorobami. Aj bez skúseností vieme, že na trhu je veľa možností, ako sa chrániť, a tak sa otvára otázka – ako si vybrať správne?

Kondómy nemusia stačiť
Zrejme najznámejšou a najmä bezproblémovo dostupnou antikoncepciou je tá bariérová v podobe kondómu. Za pár drobných sa dá kúpiť naozaj všade a je spôsobom, ako sa na 98% chrániť pred tehotenstvom a tiež pred prípadným prenosom choroby. Táto forma má však pár háčikov, na ktoré najmä bez dostatku skúseností netreba zabúdať.

Antikoncepcia a jej druhy“ – Existuje niekoľko možností, pričom každá z nich má iné výhody. Záleží na Vašej osobnej situácii, ktorá metóda bude najvhodnejšia a s ktorou sa budete cítiť príjemne. 

V prvom rade je výrazne závislá od správneho použitia, v druhom rade ju nemá pod kontrolou žena, ale partner. Nie je ničím nezvyčajným, že ho odmietne použiť, lebo mu prekáža, je nepohodlný a pod. Nechať sa presvedčiť sľubom „dám si pozor“ je obrovským rizikom, a to nielen v prípade nedostatku skúseností. Kondóm sa tak stáva vhodnou poistkou, no nie s úplne vysokou spoľahlivosťou.

Hormóny len na predpis
K hranici 100%-ného účinku ochrany sa približujú hormóny. Ich pôsobenie v tele je naoko malým zázrakom, no v skutočnosti ide o umelo riadený cyklus, čo sedí každej žene inak. Preto je nutnosťou návšteva gynekológa, ktorý odporučí najvhodnejší typ hormonálnej ochrany.

Všetko závisí od zdravotného stavu a životného štýlu pacientky. Za zváženie tiež stojí, že užívanie tabletiek má svoje pravidlá – presný čas užitia a dni bez pilulky, pričom ich nedodržanie môže zvyšovať riziko nechceného otehotnenia. Pred požiadaním gynekológa o predpis tak treba myslieť na všetky okolnosti a následne dodržiavať pravidlá užívania.

Bez skúseností radšej neriskovať
V zástupe možných foriem ochrany sú aj prirodzené metódy. Prerušovaný sex, spoliehanie sa na plodné vs. neplodné dni či kontrola hlienu alebo bazálnej teploty sa však neskúseným ženám neodporúčajú. Sú založené na dobrom poznaní vlastného tela, na presných postupoch a faktorom je tiež stabilita partnerstva, ktoré sa o takúto metódu opiera. Ak hovoríme o celkom prvej antikoncepcii, prirodzené metódy by mali byť na úplnom chvoste výberu.

Poznajte aj núdzovú možnosť

Ako už bolo povedané – zodpovednosť hrá v aktívnom sexuálnom živote dôležitú úlohu. Pokiaľ aj dôjde k nehode a hrozí riziko neplánovaného tehotenstva, netreba veľa skúseností, aby žena situáciu zvládla. Treba poznať možnosti, medzi ktorými je aj užitie núdzovej antikoncepcie. Existuje veľké možstvo rôznych druhov antikoncpecií, ktoré sa podávajú alebo aplikujú rôznorodo vzhľadom na preferencie ženy. Väčšina antikoncepčných metód a ich výber je viazaný na návštevu lekára a následne vyhotoveniu a predpísaniu predpisu, ktorý sa pravidelne opakuje vzhľadom na účinky lieku voči pacientke.Tabletka po sa zaraďuje ako antikoncepcia bez predpisu, ktorú môžete získať v takmer každej lekárni.

Tabletka proti tehotenstvu
Tabletka ESCAPELLE® pôsobí prostredníctvom zabránenia ovulácie a oplodnenia, takže neprerušuje prípadné tehotenstvo. Treba ju užiť najneskôr do 72 hodín od styku, pričom čím skôr, tým je účinok spoľahlivejší. Je voľne dostupná v lekárni pre ženy každého veku, pokojne aj v prípade, ak by išlo o celkom prvú hormonálnu ochranu vôbec. Ideálne by bolo, ak by ju ženy nikdy nepotrebovali, ale nehody sa jednoducho stávajú…

Pri výbere vhodnej antikoncepcie je dobré nechať si poradiť – na mieste je rodič, skúsenejšia kamarátka, ideálne gynekológ.
ESCAPELLE® je liek určený na vnútorné použitie. Obsahuje levonorgestrel. Liek nie je viazaný na lekársky predpis, je príležitostnou metódou určenou na núdzové použitie. Nenahrádza pravidelné kontraceptívne metódy. Nechráni pred pohlavne prenosnými ochoreniami. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa lieku a poraďte sa so svojím gynekológom alebo lekárnikom.

Platená reklama

foto: Shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu