„Bola ako jej rádium – výstredný a pozoruhodný element, ktorý sa nespráva tak, ako by sa mal”

RADIOACTIVE, to je príbeh ženy, ktorá sa rozhodla žiť svoj život pre lásku, materstvo i vedu zároveň a z ničoho nepoľavila. Neuveriteľný, no skutočný príbeh ženy, matky, manželky a vedkyne Marie Curie-Sklodowskej, ktorá svojím prelomovým objavom rádioaktivity raz a navždy zmenila svet vedy. Je podivuhodné, že film o tejto osobnosti nevznikol a neprišiel na plátna kín už dávno. Tak či onak, každopádne je najvyšší čas, že sa tak konečne stalo… 

Snímka RADIOACTIVE je filmovou cestou naprieč nesmrteľným dedičstvom  Marie Curie od 70. rokov 20. storočia až po súčasnosť, stvárňujúc jej vášnivé vzťahy, prelomové vedecné objavy a následky, ktoré prišli po nich. Marie Curie-Sklodowska sa narodila v  Poľsku, no jej túžba po vyššom vedeckom vzdelaní ju priviedla až do Francúzska, kde získala doktorát na prestížnej parížskej Sorbonne a našla tiež svoju životnú lásku, fyzika Pierra Curie. 

Po svadbe vychovali dve dcéry a ruka v ruke definitívne zmenili tvár vedy objavom rádioaktivity a dvoch nových prvkov – rádia a polónia. V roku 1903 manželia spoločne získali Nobelovu cenu za fyziku, a Marie sa tak stala prvou ženskou držiteľkou Nobelovej ceny v histórii. Verejnosť sa spočiatku mylne domnievala, že Marie bola iba Pierrovou laborátornou asistentkou. Jej meno bolo dokonca pôvodne vynechané z nominácie na Nobelovu cenu za ich spoločnú prácu. Pierre, však trval na tom, aby jej právom pripísali zásluhy, ktoré jej patria. V rovnocennom partnerstve obaja zdieľali svoje objavy i kredity za ne. Spolupráca s manželom pomohla Márii vybudovať si vlastné meno v ére, kedy zásluhy žien boli schovávané v poznámkach pod čiarou.

Po  smrti milovaného Pierra Marie svoj život naplno oddáva vede. Popri výchove dcér vedie katedru, prednáša, publikuje. Má podlomené zdravie, popálené ruky od neustálej práce s rádioaktívnymi materiálmi. Jej únikom i útočiskom sa stáva výskum v laboratóriu, ktorý jej v roku 1911 prináša druhú Nobelovu cenu, tentokrát za chémiu. Marie Curie-Sklodowska objavila rádium, ktoré malo liečiť a slúžiť ľudstvu. Práve ľudstvo, však, ako sa to v histórii stáva, tento geniálny objav zneužilo. Chvalabohu, Marie Curie sa Hirošimy a Černobyľu nedožila… Marie Curie zomrela v roku 1934 vo veku 67 rokov na následky dlhodobého vystavenia žiareniu.  Jedna z jej dcér, vedkyňa Irene Curie sa vďaka rozhodnutiu kráčať v matkiných šľapajach stala taktiež držiteľkou Nobelovej ceny.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu