Speváčka Hanka Gregušová koncertuje na Slovensku

0
629
hanka Gregušová

Slovenská jazzová speváčka Hanka G úspešne pôsobí už viac ako šesť rokov v USA. Práve vydala svoj nový, v poradí 5., sólový album s názvom Ballads in the Key of Love. Nahrávala ho v New Yorku s Grammy ocenenými americkými hudobníkmi s ambíciou priniesť medzi ľudí viac lásky. Od 25. januára do 5.  Februára 2023 bude Hanka G spolu s klaviristom Ondrejom Krajňákom koncertovať postupne v niekoľkých slovenských mestách.

Hanka G

Americká „púť“ Hanky Gregušovej, umeleckým menom HANKA G, sa začala ešte počas jej pôsobenia na Slovensku, keď otvárala koncert svetových amerických speváckych jazzových hviezd súčasnosti – Kurta Ellinga a Cassandry Wilson. Cassandra sa o nej vyjadrila ako o „najlepšej z nastupujúcej generácie“ a stala sa jej mentorkou. Jej talent podporuje aj v USA. Hanka G je vychádajúca hviezda na jazzovej scéne v New Yorku, kde prepája slovenský folklór s jazzom, gospelom a R&B. So svojím kvartetom koncertuje po celom svete. Je držiteľkou niekoľkých ocenení, vrátane prestížnej ceny L. Martoníka za vynikajúce interpretačné výkony ako „Jazzman roka“ z roku 2017. Stala sa iba druhou ocenenou ženou počas 26-ročného udeľovania tohto ocenenia. Jej albumy Essence, Twin Flame a Universal Ancestry boli nominované v kategórii jazzovej hudby ako „albumy roka“ na jazzových cenách ako Esprit a Radio Head Awards. Album Universal Ancestry sa ocitol aj v širších nomináciách prestížnych amerických hudobných ocenení Grammy Awards.

O novom albume

Hanka produkovala nový album Ballads in the Key of Love v koprodukcii s viacnásobným držiteľom nominácie na cenu Grammy, americkým klavíristom a skladateľom Jamesom Hurtom. Album má ambíciu priniesť medzi ľudí viac lásky a porozumenia v súčasnej pohnutej dobe, keď nás obklopuje zo všetkých strán veľa nenávisti a neporozumenia. Prirodzene nadväzuje na jej mimoriadne úspešný, americkými a európskymi kritikmi vysoko oceňovaný, album Universal Ancestry (2021). Na novom albume sa nachádza 13 skladieb, jazzových a soulových ľúbostných balád. Autorom hudby dvoch pôvodných skladieb je uznávaný slovenský jazzový klavírista Ondrej Krajňák. Texty k nim napísala Hanka. Na albume sú aj 2 slovenské ľúbostné ľudové piesne – Láska Bože Láska a Zbohom ostávajte – s jej voľnými anglickými prekladmi textov. Aranžoval ich slovenský klavirista, skladateľ a aranžér Ľuboš Šrámek v spolupráci s americkým klavíristom a aranžérom Jamesom Hurtom. Spoluprácou chcú poslucháčom prezentovať prepojenie dvoch kultúr v jazzovom šate – slovenskej a americkej.

Ballads in the Key of Love sa nahrával v New Yorku v jednom z najlepších nahrávacích štúdií – EastSide Sound Studio pod taktovkou Grammy oceneného zvukára Lou Holtzmana, ktorý album aj mixoval. Časť albumu sa nahrávala aj na Slovensku v Sloth Sound Studio v Trnave, kde hosťoval slovenský jazzový klavirista, skladateľ a aranžér hudby Ondrej Krajňák.

Na nahrávaní albumu sa podieľalo 7 hudobníkov. Hanka si na spoluprácu prizvala špičkových hudobníkov jazzovej americkej scény, ktorí majú na konte množstvo nominácii ako aj ocenení Grammy, či skvelé spolupráce s hviezdami svetového hudobného formátu, ako je viacnásobný držiteľ nominácie na cenu Grammy, americký klavírista a skladateľ James Hurt, ktorý sa ujal koprodukcie, aranžmánov a nahrania klavírnych partov väčšiny skladieb na albume, vrátane slovenských ľudoviek. Aj rytmická sekcia je na albume bohatá. Na kontrabase sa striedajú tri generácie hviezdnych jazzových amerických hudobníkov: Lonnie Plaxico, niekoľko násobne Grammy ocenený hudobník, aranžér a skladateľ Curtis Lundy, svetovo uznávaný veterán jazzovej scény a Tom DiCarlo, ktorý spolupracoval s jazzovými svetovými špičkami. Bicích sa ujal uznávaný americký bubeník Taru Alexander, ktorý s Hankou spolupracuje v USA už niekoľko rokov.

Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí a Hudobného Fondu.

Slovenské turné

Koncom januára (od 25. 1.) a začiatkom februára (do 5. 2.) 2023 vyráža HANKA G spolu s Ondrejom Krajňákom na  slovenské turné. Na koncertoch, ktoré patria k nezabudnuteľným hudobným zážitkom, odznejú skladby z ich spoločných ocenených albumov Essence, Twin Flame ako aj z najnovšieho albumu Ballads in the Key of Love. Na albume Essence spracovali ako jedni z prvých na Slovensku slovenské folklórne skladby do jazzových aranžmánov. Obaja umelci sú známi svojimi strhujúcimi mimoriadnymi hudobnými vystúpeniami, pri ktorých prepájajú jazzovú, soulovú a gospelovú hudbu.

www.hankag.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu