Športujete? Vodíková voda je pre vás tým pravým osviežením!

Ak patríte k nadšencom športu, určite viete, aké dôležité je doplniť do organizmu energiu, ktorú pri cvičení, behaní alebo posilňovaní vydáte. Jedným zo spôsobov, ako sa po náročnom tréningu opäť „nakopnúť“, je vodíková voda. 

Vodík je najľahším a najjednoduchším chemickým prvkom vo vesmíre. Ide o bezfarebný ľahký plyn, ktorý sa vyznačuje tým, že je bez chuti a zápachu a má vysokú hustotu energie. Vedeli ste, že najväčšie množstvo vodíka je viazané vo vode, ktorá pokrýva väčšinu zemského povrchu? Vodík má veľmi malé molekuly, ktoré dokážu dobre prechádzať rôznymi materiálmi. V ľudskom tele rýchlo preniká tkanivami a bunkami a dostane sa cez biologické membrány vrátane bunkových a vnútrobunkových obalov.

Vodík vo vode je, ale nedokážeme ho využiť. Ako na to?

Ako napovedá samotný chemický vzorec vody H2O, náš hlavný pitný zdroj obsahuje dva atómy vodíka – teda jednu molekulu – viazané s atómom kyslíka. Terapeutické účinky však majú iba samostatné molekuly vodíka, preto je potrebné uvoľniť ich. To dokáže napríklad FLASKA, ktorá tento proces uskutočňuje pomocou elektrolýzy. Tá prebieha v SPE/PEM membráne umiestnenej v spodnej časti FLASKY. Časť vodíka je v plynnej forme a časť sa rozpustí vo vode. Práve vodík rozpustný vo vode má terapeutické a blahodarné účinky na naše telo. Rozkladom molekuly vody elektrolýzou sa získavajú samostatné molekuly tohto prvku a zároveň ostáva kyslík, ktorý sa uvoľňuje do spodného priestoru FLASKY. Do vody sa pridáva vďaka membráne len samotný vodík. Stačí naliať vodu, stlačiť tlačidlo a po troch minútach je nápoj vzpruhy pripravený.

Pozitíva vodíkovej vody pre telo

Molekula vodíka sa po vypití v tele človeka okamžite rozkladá na atómy, ktoré jednoducho prenikajú do buniek a neutralizujú v ňom voľné radikály. Po tejto neutralizácii vznikne obyčajná voda, ktorá sa z tela vylúči potom a močom. Téme vplyvu vodíka na telo sa venuje množstvo odborných štúdií v Ázii, v americkom Inštitúte molekulárneho vodíka a dokonca aj v Slovenskej akadémii vied. 

Prečo je vodíková voda vhodná pre športovcov?

Človek dýchaním a vylučovaním stratí v priemere 2,5 litra tekutín a pri športovaní je to ešte viac. Je preto nutné ich v dostatočnom množstve prijímať, aby telo nebolo dehydrované,” hovorí výživová poradkyňa Zuzana Macková. Zároveň dodáva, že pri dopĺňaní tekutín je dôležitý dostatočný príjem elektrolytov, ktoré sú súčasťou metabolických procesov. Pri telesnej námahe je ešte dôležitejšie dopĺňať tekutiny priebežne. Čakanie na pocit smädu počas cvičenia znamená problém. V takom prípade môže byť telo približne z 2 percent dehydrované. Znamená to negatívny vplyv aj na samotný športový výkon, ktorý klesne zhruba o pätinu, nehovoriac o zvýšenej únave,” upozorňuje Macková.

Dôležité je nielen, ako často pijeme, ale aj čo pijeme. Na sladené nápoje a dochucované džúsy alebo kávu rovno zabudnite. Piť treba najmä čistú vodu. Ak zvolíte tú, ktorá je obohatená o vodík, dodáte telu dávku energie už počas cvičenia, regeneráciu, potrebné antioxidanty, podporíte redukciu hmotnosti, zlepšíte funkcie cievneho systému aj imunity, nehovoriac o lepšom zvládaní stresu.

Zdroj foto: iStock, FLASKA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu