Spoznajte čaro chorvátskych kúpeľov, ktoré prekvapia a očaria každého

0
261
Terme Sveti Martin čaro chorvátskych kúpeľov

Chorvátsko nie je len letný raj! Za jeho vyhlásenými plážami leží skrytý klenot, ktorý čaká aby ste ho objavili – jeho pokojné kúpele a wellness centrá. Tieto kúpele, alebo po chorvátsky terme alebo toplice, schované v pokojných regiónoch kontinentálneho Chorvátska, len niekoľko hodín jazdy autom od Slovenska, lákajú svojou zachovanou prírodou a termálnymi prameňmi zaradenými medzi najkvalitnejšie v Európe. Sú ideálne pre všetkých, ktorí hľadajú víkendový únik alebo aj dlhší ozdravný pobyt, v spojení s aktívnym oddychom v objatí prírody a objavovaním chorvátskych miest.

Terme Sveti Martin, prvý Healthness resort v Európe, sa rozprestiera v malebnom regióne Medjimurje na severozápade Chorvátska. Tento región, ktorý je trojnásobným víťazom prestížnej ceny European Destination of Excellence, ponúka jedinečnú harmóniu medzi prírodou, tradíciou a kultúrou. Jeho nedotknutá krajina, obklopená zvlnenými vinicami a voľne sa pasúcimi jeleňmi, láka k objavovaniu. Kúpele sú založené na antropozofickej filozofii, inšpirovanej víziou Dr. Rudolfa Steinera. Ich ponuka zahŕňa aj biodynamickú záhradu, bohatú na bio zeleninu, ovocie a bylinky a tiež terapeutické bazény v „The Temple of Life“ (chrám života). Okrem malebného prostredia s dlhou kúpeľnou tradíciou sa kúpele Sveti Martin vyznačujú aj vysoko kvalitnými termálnymi minerálnymi vodami. Ich ponuka wellness služieb svetovej úrovne láka nielen profesionálnych športovcov, ale aj tých, ktorí túžia po pokojnej dovolenke.

Terme Sveti Martin
Terme Sveti Martin
Terme Sveti Martin
Terme Sveti Martin
Terme Sveti Martin
Terme Sveti Martin

Terme Tuhelj sa nachádzajú v srdci podmanivého regiónu Zagorje, v pokojnom mestečku Tuheljske Toplice. Sú obklopené zelenými kopcami a fascinujúcou krajinou. Ležia len 40 kilometrov od Záhrebu a patria medzi popredné turistické destinácie a rekreačné strediská vo vnutrozemí Chorvátsku. Ponúkajú výnimočnú kvalitu služieb a moderné zážitky s dôrazom na spokojnosť hostí a vysoké štandardy vo wellness turizme. Terme Tuhelj disponujú množstvom vnútorných a vonkajších bazénov, sáun a wellness centier, ktoré sú vhodné pre relaxáciu celej rodiny. Ich vodný svet s rozlohou 15 000 m2 zahŕňa 8 bazénov naplnených termálnou vodou a množstvo vodných atrakcií. Zloženie liečivej vody je tu výnimočné, mnohí návštevníci však prichádzajú do Tuheljských Toplíc najmä kvôli ich rozsiahlemu saunovému svetu.

Terme Tuhelj
Terme Tuhelj
Terme Tuhelj
Terme Tuhelj

Krapinske Toplice sú tiež situované v oblasti Zagorje, 45 km od Záhrebu. Pramene hypertermálnej minerálnej vody sú darom prírody. Módnym európskym kúpeľným strediskom boli už  v roku 1868. Dodnes si udržali svoju kvalitu a časom len obohatili ponuku. Vodný park Aquae Vivae s celkovou rozlohou 18 000 metrov štvorcových má päť vnútorných bazénov, z toho jeden kombinovaný a jeden vonkajší bazén s viac ako 160 vodnými atrakciami – vodopády, gejzíry, podvodné bočné masáže a masážne kreslá. Všetky bazény sú naplnené prírodnou, pramenitou, liečivou, termominerálnou vodou teplou 28 – 38 stupňov Celzia. Krapinske Toplice majú aj potápačský bazén s hĺbkou 4,5 m s profesionálnym vybavením a inštruktormi potápania. Detí poteší i krytý tobogan a bazén s vlnobitím. Výlet do Krapinských Toplic sa dá spojiť aj s poznávaním okolia, v ktorom nájdete aj také skvosty, akými sú Múzeum krapinských neandertálcov alebo Múzeum veteránov.

Stubičke Toplice, ležiace iba 40 km od hlavného mesta Chorvatska na severnom svahu Medvednice sú tiež vyhľadávaným kúpeľným a liečebným strediskom s liečivými termálnymi prameňmi, ktoré sa tu využívajú už od rímskych čias. Bohatstvom Stubičke Toplice je liečivá termálna voda teploty 46 – 63 stupňov Celzia pri prameni, známa svojimi liečivými účinkami pri liečbe rôznych zranení, zápalov svalov a reumatizme. Patria medzi najlepšie kúpele v Chorvátsku na rehabilitáciu. K dispozícii sú tu vnútorné bazény, wellness so saunami, priestory na masáže a relax. V kúpeľnom centre si môžete užiť parnú i fínsku saunu a infrasaunu, ľadovú fontánu, tropické sprchy a Kneippovu sprchu na nohy. Pripravovaný projekt Stubaki dá kúpeľom ďalší rozmer kvalitného cestovného ruchu. Bude pozostávať zo špeciálnej nemocnice, troch hotelov, wellness centra a impozantného aquaparku.

Daruvarské Toplice patria medzi najvýraznejšie kúpele v regióne Slavónsko na severovýchode Chorvátska. Ide o špecializované zariadenie liečebnej rehabilitácie, ktoré sa zdraviu a pohode venuje už viac ako dve tisícročia. Od rímskych kúpeľov cez turecké kúpele hammam a mestské kúpele liečivá sila tohto miesta vyústila do dnešnej modernej podoby. Kúpele sa nachádzajú v chránenej prírodnej oblasti. Ponúkajúca optimálnu kombináciu prírodných živlov a najmodernejších liečebných postupov na reumatické ochorenia, liečebnú rehabilitáciu a športovú rekreáciu. Pôvodný názov mesta „Aquae Balissae“ pochádza z roku 288 pred Kristom, keď sa začala využívať voda z prameňov priemernej teploty 46,7 stupňov Celzia. Ako hrdý člen Asociácie európskych historických termálnych miest (EHTTA) stojí bok po boku so známymi európskymi destináciami zdravotného cestovného ruchu, akými sú Vichy, Evian, Baden-Baden a Karlovy Vary.

Daruvarské Toplice
Daruvarské Toplice

Bizovačke Toplice sú tiež ideálnym miestom na oddych. Nachádzajú sa v Slavónskej nížine, len 15 km od Osijeku. Sú známe svojou unikátnou termominerálnou vodou, ktorá je jediná jódová hypertermálna voda v Európe. Kúpele, ležiace na pozostatkoch Panónskeho mora a čerpajúce liečivú vodu z hĺbky takmer dvetisíc metrov, sú s rozlohou vyše 4 000 metrov šptvorcových najväčším vodným parkom vo východnom Chorvátsku. Tento moderný komplex okrem liečivých vlastností svojich vôd ponúka aj rôzne zariadenia na rekreáciu a relaxáciu, prispievajúce celkovému zlepšeniu kvality života. Sú cenene ako jedny z najlepších rehabilitačných kúpeľov v Chorvátsku.

Chorvátske kúpele sú ako skrytý poklad, ktorý ešte len čaká, aby ho návštevníci krajiny objavili – medzi Slovákmi nie sú známe, no ich jedinečnosť a liečivé účinky prinášajú príjemné prekvapenie všetkým. Otvorte dvere do sveta zdravia, relaxu a oživenia v niektorom z kúpeľných destinácií Chorvátska.

Bizovačke Toplice
Bizovačke Toplice
Bizovačke Toplice
Bizovačke Toplice

Pripravila: Anna Kopičová
Zdroj foto: CNTB

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu