Akonáhle nastúpi sychravé počasie a teploty klesnú pod 20 stupňov, náš organizmus sa dostáva do iného režimu. Zvykáme si na vrstvy teplejšieho oblečenia, osviežujúce ľadové drinky vymieňame za horúce nápoje, do šatníka pridávame čiapky či rukavice. No a neraz sa stane, že so zmenou ročného obdobia prichádzajú aj prvé nachladnutia a chrípky. A hoci by sa mohlo zdať, že medzi nimi nie je žiadny markantný rozdiel, opak je pravdou. Chrípka a prechladnutie patria do skupiny akútnych infekčných ochorení dýchacích ciest. Ani jedno sa neoplatí podceniť a v prípade, že si nie ste istý, ktorý neduh vás zasiahol, poraďte sa so svojím lekárom. S prechladnutím sa môžeme stretnúť hneď niekoľkokrát v roku. Začína sa väčšinou bolesťou hrdla, ktorú pociťujeme deň-dva. Okrem toho je častým príznakom vodnatá nádcha, ktorá sa časom mení na hustejší hlien, a mierny kašeľ. Horúčka zvyčajne nie je prítomná, u malých detí sa však môže vyskytnúť mierne zvýšená teplota, nikdy by však nemala stúpať vysoko.
V prípade prechladnutia je aj únava a slabosť len veľmi mierna. „Najvýraznejší rozdiel medzi nachladnutím a chrípkou je ten, že pri nachladnutí je nástup choroby postupný. Doba prechladnutia je približne týždeň, pričom najviac infekčný je pacient prvé tri dni,“ vysvetľuje praktická lekárka MUDr. Janka Tóthová. Chrípka patrí medzi najčastejšie infekčné ochorenia, ktoré sú vyvolané vírusom. Jej hlavným znakom je, že prichádza náhle. Kým sa ráno cítite v poriadku a nepociťujete žiadne problémy, už večer môže byť všetko inak a máte pocit, že vás „prešiel vlak“. „Chrípka sa väčšinou začína zimnicou a sprevádzajú ju vysoké teploty (okolo 39 stupňov). Chorý cíti bolesť hlavy, kĺbov, svalov, taktiež sa mu ťažšie prehĺta. Ďalšími príznakmi sú suchý dráždivý kašeľ a nádcha. V porovnaní s obyčajným nachladnutím trvajú príznaky chrípky o niekoľko dní dlhšie. Síce sa môžu po dvoch či piatich dňoch zlepšiť, únavu a vyčerpanosť cítime aj o týždeň dlhšie,“ zdôrazňuje MUDr. Janka Tóthová. V prípade chrípky sa tiež môže objaviť kolísanie zdravotného stavu, takže chvíľu pretrváva stav zlepšenia, no už o pár hodín sa môžeme opäť cítiť „pod psa“. Počas liečby treba myslieť najmä na dostatočný prísun tekutín a odporúča sa napríklad užívať prírodný doplnok Varuflu, ktorý je extrakciou Feruly assafoetidy.
Kedy navštíviť lekára?

Neustupujúca teplota. Ak zvýšená horúčka pretrváva viac ako 3 dni.
Bolesť hlavy a dlhotrvajúca nádcha s produkciou žltého hlienu môžu byť spôsobené zápalom prínosových dutín a vtedy je potrebné nasadiť antibiotiká.
Pretrvávajúci kašeľ. Ak trvá dlhšie ako 2 týždne, môže signalizovať počínajúci zápal priedušiek, alebo inú komplikáciu. V tomto prípade je konzultácia s lekárom nevyhnutná.

Nepodceňujte dýchavičnosť a búšenie srdca.
V prípade, že sa choroba vrátila.

Liečte sa prírodnou cestou

Zvlášť naše babky veľmi dobre poznajú rastlinu Ferula assafoetida. Je to až tri metre vysoká viacročná bylina so silnou stonkou, mohutnými listami a hrubými koreňmi. Pochádza z Iránu a najviac rastie tam, v Afganistane, Indii a v Číne. No už v staroveku sa po výpravách Alexandra Veľkého rozšírila aj do mnohých ďalších krajín vrátane Európy. Nepríjemný zápach asafetidy odstráni jej tepelné spracovanie, čím rastlina získa príchuť cibule, cesnaku alebo póru. Široko sa využíva ako príloha k jedlám, kúsky stuhnutej živice i prášok ako korenie, a v prášku i v tinktúre na liečivé účely. Zvlášť si ju cení ájurvédska medicína. Správy o jej úspešnom nasadení počas pandémie španielskej chrípky v rokoch 1918-19, ktorá si vyžiadala životy možno až vyše 50 miliónov ľudí, upútali Čchangov a Wuov tím. Laboratórne pokusy preukázali, že látky obsiahnuté vo výťažku z koreňa jednej pôvodom juhoázijskej rastliny účinne likvidujú vírusy prasacej chrípky. V časopise Journal of Natural Products to oznámil sedemčlenný tím z Taiwanu a Egypta, ktorý viedli Čchang Fang-žung a Wu Jang-čchang z lekárskej univerzity v Kao-siungu. 
Ako bolo preukázané výťažky z rastliny Ferula účinne podporujú imunitný systém a bojujú proti vírusom chrípky. Na trh sa tak dostáva doplnok založený čisto na prírodnej látke extrahovanej z Feruly - Varuflu roztok. V prípade tohto doplnku však nejde len o účinnú látku ale taktiež aj o samotnú rastlinu a spôsob jeho spracovania. Spoločnosť, ktorá Varuflu vyrába si to uvedomuje, rastlinu Feruly pestujú v prísnych podmienkach, samotný zber prebieha maximálne šetrne a taktiež aj spracovanie rastliny, aby tak vyťažili z tejto rastliny maximum. Doplnok Varuflu zakúpite v každej dobrej lekárni. Viac informácií na www.iegstore.sk alebo na info linke 0944 333 629. 

Autorské právo: Jarmila Slováková

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu