Počas uplynulého víkendu sa športoví fanúšikovia z celého Slovenska stretli v Areáli zimných športov Štrbské Pleso na Olympijskom festivale – Misia Peking 2022 Štrbské Pleso. Národná lotériová spoločnosť TIPOS ako exkluzívny partner tohto podujatia, ktoré zorganizoval Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV), predstavila originálny komiks, ktorý navrhli Ivana a Zuzana Jančové. 

Návštevníci si na festivale organizovanom SOŠV mohli vyskúšať rôzne športové hry, interaktívne súťaže, zažiť neopakovateľnú festivalovú atmosféru alebo pozrieť vystúpenia známych slovenských hudobníkov. Súčasťou bohatého víkendového programu v mestečku plnom zimných športových aktivít pre deti i dospelých bolo aj predstavenie slovenského komiksu.. 

 „Na festivale sme predstavili jedinečnú novinku, komiks Extraliga, ktorý určite poteší mladších, ale zaujme aj starších milovníkov športu a fanúšikov komiksových príbehov. Idea vznikla v úvode minulého roka. Keďže TIPOS je najväčším donorom športu na Slovensku a už viac ako desať rokov spolupracuje so SOŠV pri podpore slovenských športovcov a zaujímavých športových projektov, chceli sme priniesť niečo inovatívne, moderné a zaujímavé pre priaznivcov športu. Našli sme skvelé autorky, ktoré k našej myšlienke doplnili návrhy ako kreatívne odprezentovať myšlienky olympionizmu, tvrdej práce športovcov, rovnako ako poukázať na dôležité hodnoty, akými sú je fair-play, integrita, rešpekt či rovnosť šancí, a to všetko v ucelenom príbehu. Ak čitateľom niektoré z postáv budú pripomínať známych slovenských športovcov, nie je to žiadna náhoda,“ prezradila Ivana Skokanová, hovorkyňa spoločnosti TIPOS. 

Samotná príprava komiksu – od prvotných návrhov až po finálnu verziu a grafické spracovanie komiksu – zabrala niekoľko mesiacov. Komiks v spolupráci s TIPOSom obsahovo vymysleli a graficky spracovali sestry Ivana a Zuzana Jančové. Nádejné slovenské autorky sa o tvorbu komiksov aktívne začali zaujímať ešte v roku 2018, kedy zomrel známy autor komiksov Stan Lee. Jemu môžeme vďačiť za príbehy Spider-mana, Hulka, Avengers či Iron Mana. 

„Vždy sme boli veľké fanúšičky komiksového sveta a keď svet opustil Stan Lee, začali sme vytvárať vlastné komiksy. Síce to nešlo vždy hladko, ale postupne sme sa dostali až sem. Dnes vytvárame vlastné komiksy, ktoré ľudia čítajú a majú z nich radosť,“ prezradili sestry Jančové. Najnovším počinom sestier sa stal spomínaný komiks Extraliga, pri ktorého tvorbe sa inšpirovali tvrdou prácou slovenských športovcov na čele s olympionikmi.

„Máme veľkú radosť z toho, že naša tvorba osloví ďalších čitateľov a nadšencov komiksového sveta. Komiks Extraliga sleduje hrdinov, ktorí v Aréne hier bojujú s tajomným Hlasom Zhora. Ak nejaký hráč prehrá, tak nezomrie, no vráti sa domov a príde o všetky spomienky na túto hru. V príbehu sme chceli poukázať na dôležitosť spolupatričnosti, fair play a ľudskej integrity pri všetkom, čo robíme. Pretože len ak konáme nezištne a s dobrým úmyslom, tak môžeme dosiahnuť to, po čom naozaj túžime,“ dodali sestry.

Komiks Extraliga je jedinečný aj tým, že ide o limitovaný a nepredajný počet výtlačkov, ktoré budú môcť fanúšikovia komiksov získať aj prostredníctvom súťaží spoločnosti TIPOS.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu