Výletné vlaky ponúknu aj filmové zážitky, cestujúcich čaká celodenný program

0
494
výletné vlaky

Každú prázdninovú sobotu môžu turisti nasadnúť na vlak s divadelným aj filmovým zážitkom na palube. Ide o súčasť celodenného výletného programu, ktorý pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj. Lístky sú v predaji online cez krajzazitkov.sk.

Trnavský kraj zážitkov je Krajskou organizáciou cestovného ruchu Trnavský kraj, ktorá systematicky vytvára podmienky na rozvoj cestovného ruchu na území Trnavského samosprávneho kraja a jeho jednotlivých turistických destinácií.  Na letnú sezónu pripravila už po tretíkrát výlety po železnici.

Každú sobotu v júli, auguste a na začiatku septembra sa v nich cestujúci stretnú s originálnym príbehom odkazujúcim na život a dielo Milana Rastislava Štefánika alebo spoznajú históriu šľachtického rodu Erdődy. Cieľovými stanicami špeciálnych vlakových spojov sú Brezová pod Bradlom a Hlohovec. Počas štyroch prázdninových sobôt ožije aj Brezovská lokálka.

Prostredníctvom krátkych filmov sa na tieto miesta vrátia historické príbehy vyrozprávané umelcami z Divadla Jána Palárika v Trnave. Cestujúci sa môžu v krátkych filmoch tešiť na herecké výkony Silvie Soldanovej, Vladimíra Jedľovského, Tatiany Kulíškovej, Martina Kochana, Martina Hronského a ďalších. Krátke, ale výpravné filmy z produkcie župného Divadla Jána Palárika, vznikali v atraktívnych lokalitách Trnavského kraja.

V cieľových destináciách bude cestujúcich čakať bohatý program. Keď vystúpia z výletného vlaku Štefánik, vydajú sa po stopách tejto fascinujúcej osobnosti. Vlak Erdődy výletníkov priblíži k pamiatkam, ktoré v Hlohovci zanechali príslušníci jedného z najvýznamnejších šľachtických rodov Uhorska.

„Už tretí rok sa tešíme zo spolupráce s Divadlom Jána Palárika v Trnave. Okrem divadelných zážitkov, vďaka ktorým boli Výletné vlaky obľúbené v predchádzajúcich sezónach, tentoraz ponúknu aj zážitky filmové. To najdôležitejšie z historických príbehov vyrozprávajú prostredníctvom krátkych filmov herci z Divadla Jána Palárika. Ide o novinku, ktorá dá tomuto prázdninovému dobrodružstvu ďalší rozmer. Naživo toto filmové rozprávanie doplnia ochotníci z potulného divadla Z malého Ríma,“ hovorí Katarína Rohaľová z KOCR Trnavský kraj a dodáva, že o námet sa aj tento rok postarala dramaturgička Divadla Jána Palárika v Trnave Lucia Mihálová.

výletné vlaky

„Pripravili sme balíčky služieb, ktoré majú potenciál zaujať rodiny s deťmi, ale aj milovníkov histórie a fanúšikov železníc. Okrem jazdy historickým vlakom zahŕňajú tieto balíčky aj dopravu autobusom v cieľovej destinácii, vstupy na prehliadky, cestovateľský denník a služby delegáta. Výletníci majú jedinečnú možnosť zažiť bezstarostný deň s pestrým programom,“ hovorí Agáta Mikulová, riaditeľka KOCR Trnavský kraj.

Výletný vlak Štefánik odvezie turistov z Bratislavy cez Pezinok, Trnavu a Smolenice na úpätie Malých Karpát do regiónu, ktorý bol najväčšiemu Slovákovi najbližší. Na tejto trase bude premávať motorový vozeň z roku 1967, ktorý nadšenci železničnej histórie prezývajú Túlavá. Slúžil totiž ako merací vlak a neustále sa túlal na železničných tratiach po celom Slovensku. V Brezovej pod Bradlom ich budú čakať autobusy a program, ktorého súčasťou sú aj vstupy do Múzea Dušana Jurkoviča a Rodeného domu M. R. Štefánika v Košariskách. 

Cieľovou stanicou výletného vlaku Erdődy bude niekdajšie panstvo tohto šľachtického rodu v Hlohovci. V dvoch termínoch (1. júla a 19. augusta) bude na trase Bratislava – Trnava – Leopoldov – Hlohovec vypravený vlak s parnou lokomotívou Mazutka. Z Trenčína cez Nové Mesto nad Váhom, Piešťany a Leopoldov sa výletníci do Hlohovca odvezú v drevenom vozni Krásavec z roku 1911, ktorý bude ťahaný motorovým rušňom Veľký Hektor.  V cieľovej stanici môžu obdivovať zrekonštruovaný Hlohovský zámok a iba pre nich bude sprístupnené aj vzácne Empírové divadlo. Ďalšími zastávkami sú župné Vlastivedné múzeum, Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika a veža Kostola sv. Michala archanjela, z ktorej je skvelý výhľad na celé okolie a bežne nie je pre verejnosť otvorená.

Tretím špeciálnym vlakom, ktorý sa v lete vráti na železničnú trať je Brezovská lokálka. Brezovú pod Bradlom prepojí s obcou Jablonica počas štyroch prázdninových sobôt. Cestujúcim umožní napríklad návštevu kaštieľa v Jablonici, ktorý prechádza obnovou, ale za pozornosť stojí aj barokový Kostol sv. Štefana, historický park v centre obce a výstava krojov v pamätnej izbe.

výletné vlaky

Pripravil: Martin Palkovič z Kraj zážitkov
Foto: KOCR Trnavský kraj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu